Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Gülhane'de Bi̇r Cevi̇z Ağacı

   İstanbul'un tarihî yarımadasında, geçmişi sırtında taşıyıp göğe uzanmış asırlık ağaçlarla kaplı bir park, yani bir parktan çok daha fazlası; Gülhane.

   İstanbul'da mevsim ister kış ister yaz olsun Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet bölgelerini içine alan tarihî yarımadayı gezmek için çokça sebep bulabilirsiniz. Kışın meşhur tatlıcılarda bir tatlı yer yanında salep içersiniz; yazın Galata Köprüsü'nde balıkçıları seyreder bir balık-ekmek ile içinden İstanbul geçen şarkılara dalıp gidersiniz.

   Sirkeci'den Sultanahmet'e doğu tramvay raylarını takip ederken rengârenk dükkânlara, çarşılara, her köşe başında "buradayım" diyen tarihe karışmanın verdiği heyecan ve huzur bambaşkadır. O yolun üzerinde bir yere gelirsiniz ki geniş giriş kapısıyla sizi kendine çağıran bir yapıdır, Gülhane'dir o.

   Kaldırımlarını takip ederken sağınızda ve solunuzda yükselen asırlık ağaçların arasında gizli kalmış köşelerde, banklarda, yaz ise çimenlerin üzerinde sizi konuk etmeye hazırdır o. Uzunca bir yolu tamamlamanın mükafatı ise oldukça keyiflidir. Parkın çıkış noktasına doğru çay kokusu gelebilir burnunuza. Sarayburnu'nda demlikle gelen çayın, esintinin ve denize nazır manzaranın tad İstanbul'un gizlerinden, büyülü hâllerinden yalnızca biridir.

   Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılan Gülhane, adını her yeri kaplamış gül ağaçlarından alıyordu. Bugün yoğun olarak gül ağacı bulunmasa da rengârenk çiçeklerin ve yeşilin türlü türlü hâllerinin etrafınızı sardığı bir gerçek. 1912 yılında saray kullanımından çıkıp halka açılan park o günden bugüne şehrin hengâmesinden kaçıp sığınılacak bir liman niteliğinde.

   Bir Parktan Fazlası

   Yalnızca yürüyüş ya da piknik yapmak için bile oldukça keyifli olan Gülhane, aynı zamanda tarih sahnesinde tanıklık ettiği gelişmeler, kutlamalar, bayram törenleri gibi olaylarla da çok görmüş geçirmiş olduğunu hatırlatan bir atmosfere sahiptir. 1839’da Osmanlı’nın modernlerşmesine doğru ilk önemli adım konumunda olan Tanzimat Fermanı (Gülhane-i Hattı Humayunu) bu parkta okunmuştur. Cumhuriyetimizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün “başöğretmen” sıfatını burada alması ve latin harflerini tanıtarak ilk dersini burada vermesi, naaşı için İstanbul’daki son törenin burada yapılmış olması Gülhane’nin hem İstanbul hem de tüm Türkiye için taşıdığı önemi göstermektedir.


   İstanbul Arkeoloji Müzeleri
   Parkın girişinin sağında Osman Hamdi Bey Yokuşu üzerinde bulunan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. 1887-88 yıllarında yapılan kazılarda keşfedilen İskender Lahdi, Sayda Kralı Tabnit Lahdi gibi önemli eserlerin sergileneceği bir mekân inşa edilmesi fikriyle ortaya çıkan müze, Gülhane Parkı’ndan Topkapı Sarayı’na doğru giden yolda uğramadan geçilmemesi gereken bir durak.
   Gülhane Parkı’nın bulunduğu bölge, çevresi ve her sokağı tarihle dolu bir bölgedir. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet, Yerebatan Sarnıcı ve daha birçok tarihî yapı yürüyerek gezebileceğiniz mesafede yer alır. Gülhane, bir İstanbul kültür gezisinin mola noktası gibi görünse de değildir. Gülhane, müzeleri, sarayları, sarnıçları gezerken yorulduğunuzda sizi hem dinlendirecek hem de size kendi tarihî atmosferini, kendi öyküsünü sessizce aktaracaktır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam