Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Görkemli Mimarî, Görkemli Tarih; Moskova

   İlk defa gidecekler için Moskova'ya giriş rehberi...

   Moskova, tarihi ve sanatsal birikiminin yanı sıra doğal güzellikleriyle de büyüleyen, neredeyse bin yıllık geçmişiyle insanın içindeki keşfetme dürtüsünü harekete geçiren etkileyici bir şehir. 13. yüzyıldan bu yana Rusya’nın başkenti olan bu devasa metropol geniş sokakları, ihtişamlı yapıları, şık restoran ve barlarıyla en azından üç dört günlük mini bir geziyi sonuna dek hak ediyor. Tabii üç dört gün gerçekten oldukça mütevazı bir öneri çünkü aslında Moskova dünyanın en büyük şehirlerinden biri ve gezilecek yerler gerçekten bir hayli fazla! Şehrin en bilinen simgeleri şüphesiz Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan. Oysa Moskova, çoğunlukla Kremlin’le karıştırılan Aziz Vasil Katedrali, Lenin’in Mozalesi, Bogoroditse-Smolensky Manastırı, Nazım Hikmet’in mezarının da bulunduğu Novodevichy Manastırı gibi sayısız tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Ve bu mükemmel binalar buzdağının sadece görünen yüzünü temsil ediyorlar. 

   Moskova’nın Kalbi: Kızıl Meydan

   Ruslar için “Krasnaya ploshchad”, bizim tabirimizle Kızıl Meydan, Rusya’nın geçmişinde çok özel bir yere sahip. Her zaman kalabalık, her zaman popüler ve hayat dolu olan meydan aynı zamanda Kremlin Sarayı, Aziz Vasil Manastırı, Milli Tarih Müzesi ve tarihi Gum Alışveriş Merkezi’ni de etrafında toplamış. Yüzyıllar boyunca resmi geçitlerden çeşitli gösterilere, idam cezalarının infazından kutlamalara dek pek çok farklı aksiyona sahne olan Kızıl Meydan, 15. yüzyılda Kremlin Sarayı’nın duvarlarının tamamlanmasının ardından inşa edilmiş. Yetmiş üç bin metrekare büyüklüğündeki meydan 1990 senesinde Kremlin Sarayı ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş.

   Moskova’nın Ortasında Dev Bir “Kale”

   Kızıl Meydan’dan bahsedip de Kremlin Sarayı’na değinmemek olmaz. Bu güzel meydan ülkeyle bütünleşmiş ikonik bir pastaysa Kremlin onun üzerinde ışıl ışıl parıldayan bir mum kadar göz alıcı. Meydanın yanı başında yirmi beş bin metrekarelik alan üzerinde bulunan Kremlin Sarayı, Rusya Devlet Başkanı’nın resmi konutu olarak kullanılıyor. Kremlin Rusçada “kale” anlamına gelen bir kelime. O nedenle aslında ülkede adında “kremlin” kelimesi geçen çok sayıda tarihi yapıyla karşılaşmak mümkün.  Lenin Mozolesi’nin arkasında konumlanan ve eskiden savunma kalesi olarak hizmet veren Kremlin Sarayı on dokuz metre yüksekliğinde ve iki kilometreyi aşan uzunlukta duvarlarla çevrili. Duvarların ardında ise pek çok kilise ve müze binası bulunuyor. Kremlin Sarayı’nın bahçeleri ve içindeki müzeler gezilebiliyor fakat duvarların ardına geçebilmeniz için biletinizin olması şart! Ayrıca sarayın belli bölümleri de düzenlenen özel turlar aracılığıyla görülebiliyor. 

   Lenin Mozolesi demişken, biraz tuhaf görünse de her salı, çarşamba ve cumartesi günü saat 10.00 ila öğlen 13.00 arasında Lenin’in özel solüsyonlar kullanılarak korunan naaşını ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkün. Tatilinizde farklı bir an yaşamak istiyorsanız, mozoleyi ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. 


   Korkunç İvan’dan Muhteşem Bir Miras

   Ve sıra geldi Moskova’nın en bilinen fotoğraf karelerinin baş oyuncusu Aziz Vasil Katedrali’ne… Yine Kızıl Meydan’da bulunan ve yerel halkın soğana benzettiği yuvarlak kubbeleri, rengârenk mimarisiyle meydana apayrı bir hava katan bu katedral ülkenin hatta belki de dünyanın en görkemli yapılarından biri! Müze olarak hizmet veren bu katedral, sayıları beş yüze yakın eseri bünyesinde barındırıyor. 

   Ancak binanın mimarisi öyle etkileyici ki insan uzun süre eserlerden önce muhteşem tavan kabartmalarına duvarlardaki işlemelere bakmaktan kendini alamıyor. Aziz Vasil Katedrali’nin bir başka ilgi çekici yanı da efsanevi hikâyesi. 16. yüzyılda ilk Rus çarı olan ve zalimliğiyle nam salan Korkunç İvan tarafından inşa ettirilen yapının mimarının, bir daha katedrale benzer bir bina daha inşa edememesi için yine Korkunç İvan’ın emriyle gözlerinin oyulduğu iddia ediliyor. 

   Saray Gibi Bir Binada Alışveriş

   Peki, biraz alışverişe ne dersiniz? “Rusya’ya gitmişim, aman orada da bir AVM görmeyivereyim,” diyenler olabilir ancak Kızıl Meydan’da bulunan Gum Alışveriş Merkezi’nin “bildiğimiz” AVM’lere benzemediğini ve mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini hatırlatmak şart! Aziz Vasil Katedrali’nin hemen solunda bulunan ve ülkedeki en büyük alışveriş merkezi olan Gum, 19. yüzyılın sonunda inşa edilmiş kocaman bir çarşı. Yapım yılına rağmen merkezi ısıtma sistemine dahi sahip olan bu binanın Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecindeki restorasyonu ise Türk bir inşaat firması tarafından gerçekleştirilmiş. Alışveriş merkezinin bir diğer güzel yanı da kafe ve restoranların çeşitliliği. Çoğu gezgin alışveriş yapmasa bile Kızıl Meydan’ın kalbindeki bu etkileyici binaya uğrayıp bir şeyler yiyip içmeyi ihmal etmiyor. 

   Sokakları Sevenleri “Arbat”lara Alalım

   Moskova’nın ünlü caddelerinden Eski ve Yeni Arbat, şehrin en canlı yerlerinden ikisi. Eski Arbat, trafiğe kapalı geniş bir cadde ve yaz kış fark etmeksizin insanlarla dolu. Üstelik bir dönem ünlü Rus yazarlarının yaşadığı cadde olarak da biliniyor. Yeni Arbat ise daha çok alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak yeri. Rengârenk giyinmiş gençler, karikatür sanatçıları, sokak müzisyenleri, hediyelik eşya dükkânları ve bol bol da turistlerle karşılaşacağınız Yeni Arbat, aynı zamanda kentin en hareketli gece kulüplerini de bünyesinde barındırıyor. Zaten hepimizin bildiği üzere Moskova’da gece hayatı en az gündüzleri olduğu kadar hareketli. Denis Simachev, Icon, Soho Rooms, LeninGrad, Strelka Bar, Propaganda, Crazy Daisy, London, Gypsy ve Tema Bar asla uyumayan Moskova’nın en iyi gece kulüplerinden sadece birkaçı.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Moskova hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam