Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Fransa'nın Masalsı Köyleri | Alsace

   Alsace Bölgesi'nin eşsiz güzellikteki köylerine doğru yolculuğa çıkıyoruz...

   Fransa'nın Masalsı Köyleri | Alsace
   Taylan Kırıkkanat
   Trendy

   14.05.19

   Seyahatsever bir gezgin, doğa ve tarih tutkunu, tecrübelerini bir rehberin gözünden yazıya döker.

   Fransa’nın doğu sınırında yer alan Alsace Bölgesi, Almanya ve İsviçre’ye komşu olup, Yukarı Ren Bölgesi’nin batı kısmında yer alır. 8300 kilometrekarelik yüz ölçümü ile 170 kilometrelik bir hat olarak Ren Nehri’ni takip eder. Vosges Sıradağları’nın etekleri Fransızların ünlü “La Route Des Vins d’Alsace” yolunu oluştururken, bu hattın doğusu ise verimli toprakların bulunduğu Alsace Ovası’nı kapsamaktadır.

   Bölgede bağcılık ve tarım son derece gelişmiş olup, halkın ana geçim kaynağını oluşturur. Tarih boyunca defalarca savaşa ev sahipliği yapan bu coğrafyada topraklar devamlı el değiştirmiştir. Romalılar, hanedanlıklar, şehir devletleri, Avusturyalılar, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu, Fransızlar, Alman İmparatorluğu ve günümüzde gene Fransızlar bu topraklara sahip olmuşlardır. 

   Eguisheim

   Bu masalsı rotamızda ilk durağımız günümüzde 1500 kişiye ev sahipliği yapan Eguisheim oluyor. 1220 yılında Alsace dükleri tarafından inşa ettirilen şehir kalesine 1400’lü yıllarda surlar ilave ediliyor. Günümüzde ise yukarıdan bakıldığında bir daire şeklinde olan köyün tam merkezinde Chateau St. Leon bulunuyor. Hemen önündeki köy çeşmesi 1557 yılında inşa edilmiş ve üzerinde 1002 tarıhinde burada doğduğuna inanılan Papa IX Leon’nun heykeli var. Pastel renkli yarı ahşap (half timber) ve kutu şeklindeki evleriyle Le Pigeonnier ziyaretçilerin mutlaka görüp, fotoğraflaması gereken yerlerden. Hava güzel ise köy meydanı etrafındaki kafe ve restoranlara uğramanızı tavsiye ederim. 

   Kayserberg

   Eguisheim’den yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuğun ardından Kayserberg’e ulaşıyoruz. Kutsal Roma İmparatorluğu’nun en eski kasabası olan Kayserberg bir vadi arasına kurulmuş, ayrıca günümüzde hala görülebilen burçları ile bir de kaleye sahip. Kasabanın ana caddesi olan Rue Du General De Gaulle üzerinde Rönasans tarzı belediye binası, Eglise Kayserberg, Constantin Çeşmesi ve parke taşlı birbirinden güzel evlerin bulunduğu Rue des Forgerons Kayserberg’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Yapacağınız yürüyüş esnasında çevrenizde göreceğiniz bir çok hediyelik eşya mağazası, küçük sanat galerileri ve sokaklardan mis gibi kokuları ile sizi kendisine çeken pastaneleri bu kasabaya ayrı bir hava veriyor.

   Riquewhir

   Bir sonraki durağımız ise Alsace’ın en ünlü köyü olarak bilinen Riquewhir… Burası 1100 kişilik nüfusu ile aynı zamanda Fransa’nın en çok ziyaret edilen köylerinden. 1291 yılında Horbourg kontları tarafından kurulan köy, 1524 yılından itibaren Lutheranizm akımının bir merkezi konumuna gelmiş. Özellikle Colmar’dan hastalık bulaştırdıkları gerekçesi ile uzaklaştırılan Yahudilerin de yaşadığı bir köy olmuş. Belediye binasının kemerli kapısından geçerek hafif eğimli Rue Du General De Gaulle Caddesi’nden yukarı doğru yürüdüğünüzde sağınızda solunuzda bir çok yerel restoran, degustasyon noktaları, hediyelikçiler ve şarküteriler göreceksiniz. Yolun sonunda şehrin gözlem kulesi ve aynı zamanda üst giriş kapısı olan kule bir zamanlar hapishane olarak da kullanılmış. Pastel renkli birbirinden güzel evleri ile bu masal köyünde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Yorgunluğunuzu ve açlığınızı bu köyde incecik bir hamurun üzerine konan soğan ve münster peynirinden oluşan Tarte Flambee veya Choucroute ile giderebilirsiniz.

   Riquewhir’de Ribauville’e doğru giderken yol üzerinde yine bir çok güzel Alsace köyünden geçiyoruz. Ayrıca bu yol üzerinde bölgenin sembolü olan leyleklerin doğal yaşam alanı ve Kelebek Parkı da yer almakta.

   Ribauville
   Ribauville, Alsace köyleri arasında yoğun nüfusa sahip olan bir kasaba. Günümüzde 5000 kişi yaşıyor. Geçmişte yol geçişlerini kontrol etmek amacıyla inşa edilen kontrol noktalarının harabeleri günümüzde de görülebilir durumda. Ribauville ise 8.yy’da kralın vergi toplayıcıları olan Rappoltstein kontları tarafından yönetilmiş. Topladıkları vergiler ile son derece varlıklı duruma gelen kontlar Ribauville’in etrafını surlar ile çevirip güçlü bir merkez haline getirmişler. Yaptırdıkları bahçeler bugün hala kullanılmakta. Şehir ortasında bulunan 29 metre yüksekliğindeki Kasap Kulesi de bugün hala ayakta. Adını altında bulunan bir kasaptan alan kule, aynı zamanda kasap tarafından şehire karşı olası bir saldırıyı haber vermek için kullanılmış.

   Ribauville’den yaklaşık 10 kilometre yol aldıktan sonra sol tarafınızda bulunan tepede muhteşem bir şatoyu görüyorsunuz. Şatonun adı Haut Koenigsbourg.

   1114 yılında Scwhwaben dükü Frederick tarafından Töton Kalesi olarak yaptırılan şato 1462 yılında yıkılmış ardından Habsburglar tarafından yeniden yapılmış ancak 1633 yılında çıkan bir yangın sonucu tamamen yok olmuş. Birinci Alman imparatoru Kayser II.Wilheim 9 yıllık bir çalışma sonrası 20.yy başında tekrar aslına sadık kalacak şekilde yaptırmış ve bugünkü görünümüne kavuşturmuş. 

   Kaleye çıkarken gidilen yol orman içerisinde nefes kesici güzellikte. Kaleye ulaştığınızda göreceğiniz manzara ise tek kelimeyle eşsiz. Rheinland, Alsace Ovası, Vosges Dağları ve hatta hava açık ise Kara Ormanlara kadar size  görüş alanı sunuyor. Kalenin içerisi ise ayrıca görülmeye değer. Tabii birazcık merdiven çıkmak sizler için bir sorun olmazsa. 😊

   Kaleye ilişkin diğer bir not ise, resmi kayıtlarda yer almamasına rağmen, 1917’de Mustafa Kemal Atatürk ve Şehzade Vahdettin’in beraberindeki heyetle burada kaldığı yönünde. Ancak ne var ki bu bilgi günümüzde kesinleştirilmemiş bir bilgi. 

   Strasbourg’a doğru giderken yine yol üzerindeki Selestat ve Obernai kasabaları da tüm güzellikleri ile ziyaretçilerini bekliyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Yıldızay Ateşdağlı

   Bu tur ile ilgili tarih ve fiyatı göremedim. Katılmak isterim.

   Yorum Yap

   Fransa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam