Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Eski, Uzak ve Yakın; Ani Ören Yeri

   Ardımda ülkemizin bakır coğrafyası, o masalsı vadilerin ve dağların hiç bitmesini istediğim bir yerdeyim. Başka, bam başka köyler gördüm yolda. Başka yerlerde, farklı kültürde insanlar ve samimiyet vardı yolda. Yüzyıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığından olsa gerek tanıyamadığınız ya da tanımakta ve anlamakta zorlandığınız bir yer buralar.

   Eski, Uzak ve Yakın; Ani Ören Yeri
   Levent Özçelik
   Trendy

   11.03.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   İran, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Rusya ve tabii ki Türkiye’nin oluşturduğu zengin bir kültürün katmanı var burada. Burada, yani Ani Ören Yeri’nde yüzyıllardır sınırlarda yaşayan bir şehirden bahsediyorum.

   Aslanlı kapıdan geçtiğimde arkamda uzayıp giden surlar yüzyıllara meydan okurcasına ayaktaydı. Ani’nin etrafını çevreleyen ve Bagratuni hanedanlığının savunma amaçlı yaptığı surlar, önce Bagratuni ile Bizans arasında, sonra Bizans ile Selçuklu arasında kanlı çatışmalara tanık olmuş. 

   Sahi, tarihi sahiplenip yüzyıllarca ayakta alan bu surlar, yapılar olmasaydı, direnmeseydi, tarihçiler ve gezginler nasıl anlatır ve tasvir ederdi bu mekanları? Düşünsenize, bütün bunlar hayal ürünü olacaktı. 

   Yürümeye devam devam ediyorum. Daha önce Ani’ye gelmemiş bu yollarda yürümemiş olsam şu an yaşadığım ürpertiyi anlamlandırabileceğim. Oysa kim bilir kaçıncı yürüyüşüm bu yer yer karlı buzlu yer yer çamurlu patikalarda. Önce en uzağa dikiyorum gözlerimi. Dosdoğru İç Kale’ye. Oraya gitmek yasak demişlerdi; büyük olasılıkla güvenlik sebebiyle. Öyle İç Kale’nin hemen solunda karşı tarafta Ermenistan’ın askeri gözetleme kuleleri var ve yine taş ocaklarını görüyorum “O” tarafta. Aslında bir zamanlar o taraf bu taraf, bu taraf da o tarafmış. Taraflar, bayraklar değişip durmuş, göçler olmuş evler köyler terk edilmiş yüzyıllarca değişmiş de değişmiş. Bir Ani değişmemiş. İpek yolu üzerine kurulmuş olması Ani’yi, döneminin zengin kentleri arasında olmasını sağlamış. Biraz daha yakına bakıyorum; kırmızı taşlarla yapılan Ani Katedrali’nin 1319’daki bir depremde tavanı, daha sonraki bir depremde ise başka bir köşesi yıkılmış olsa da, hala en görkemli yapı olarak göze çarpıyor. 


   Bir başka görkemli yapı ise Ermeni Bagratuni Hanedanlığı’nın yöresel kızıl kahverengi volkanik bazalt taşından yapılan, bir zamanlar 19 kemeri ve kubbesi ile mimari şaheser bugün iskele yardımıyla ayakta.

   12 kenarlı şapeli ve kubbesi ile 10. yüzyıl sonlarında kurulan Aziz Gregor Kilisesi ise diğer yapılarla kıyaslandığında en iyi durumda olanı. 1900’lerin başında kilisede bulunan anıt mezarın Bagratuni Ermenileri’nden Prens Grigor Pahlavuni’ye ait olduğuna dair bulgular var. Aziz Gregor Kilisesi’nin hemen karşısında kayalara oyulmuş mağaralar görülüyorum. Bu mağaralar ile ilgili tarihçiler Ani’den öncesi döneme ait olduğunu söylüyorlar. Ani Kenti döneminde ise mağaraların mezar olarak kullanıldığına işaret eden izler olduğu biliniyor. 

   Bir başka kilise ise Surp Kirkor Kilisesi 1215’te inşa edilmiş. İsa ve Aydınlatıcı Grigor freskleriyle süslü. Ermeni sanatında ayrıntılı fresklere rastlanmadığından kilisedeki freskleri muhtemelen Gürcüler’e ait olduğu iddalar arasında.

   Menuçehr Camii

   En iyi korunan yapı ya da en iyi restore edilen yapı kuşkusuz Menuçehr Camii gibi gözüküyor. Bizanslıları Anadolu'dan gönderen Selçuklular'un bölgede hakimiyeti ele geçirmesiyle 10. yüzyılın sonlarında Anadolu'da bilinen ilk camii olarak da adlandırılan Ebul Menuçehr Camii inşa edildi. Bugün ayakta duran minarenin 1000'li yılların sonunda inşa edilen orijinal camiye ait olduğu, asıl binanın ise 12. veya 13. yüzyılda yapılan ekleme olduğu tahmin ediliyor.

   Ani Ören Yeri'nde kazılar halen devam ediyor. Ziyaretçi sayısında, kentin 2016 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesinden sonra büyük bir artış yaşandı. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor Ani. Burası en güzel gün doğumları batışları ile bir fotoğraf atölyesi gibi. Yapılar, ışık oyunları her mevsim başka kadrajlar sunuyor.

   Uçurumun hemen kıyısındayım, güneşin batmasını bekliyorum. Türkiye ile Ermenistan'ı ayıran doğal sınır hemen bu dik inen kayaların aşağısındaki nehirle belirlenmiş. Karşımda, hemen yakında Ermenistan askerinin gözetleme kulesi var. Bu sakinlik ve ıssızlıkta birbirimize bağırsak duyulacak, o kadar yakın yani. Millet ve insan işte kimi zaman bu kadar yakın, kimi zaman bu kadar yakın iken birbirinden uzak. Aynı coğrafyada komşular yüzyıllardır savaşıp duruyorlar. Oysa dün ve önceki gün Kars ile Ani arasında ziyaret ettiğim köylerde farklı geçmişlerden insanlar ne güzel konuşuyordu eskileri. Eskiler mi güzel, yoksa dünya eskidiği için mi oluyor böyle…

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kars hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam