Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Endonezya'nın kalbine yolculuk...

   10.000'den fazla adacıktan oluşan adalar ülkesi. Tropikal iklimin tüm güzelliklerini yaşayacağınız bir cennet. Özellikleri itibariyle bir çok "En"i içinde barındırıyor. Dünyanın en nemli ve en sıcak tropikal iklimine sahip, aktif volkanları, farklı dinleri ve farklı kültürleri içinde barındıran mistik bir coğrafya. Fotoğraf çekmek isteyen herkesin kendine has kareler yakalayacağı büyük bir film platosu.

   Endonezya'nın kalbine yolculuk...
   Ahmet Erdem
   Trendy

   14.03.19

   Doğa, şehir, macera! Büyüleyici fotoğraflarıyla her karesi, dünyanın bir hikâyesi.   Dünya üzerinde aktif yanardağları görebileceğiniz nadir yerlerden biridir Endonezya. El değmemiş doğasıyla, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Kristal suları, yemyeşil pirinç tarlaları ve dünyanın en güzel şelalerini göreceğiniz dünya üzerindeki saklı bir cennet. Özellikle son dönemlerde sosyal medyanın gücünü arkasına alarak inanılmaz bir yükseliş trendi yakaladı. Peki Endonezya’da görülmesi gereken yerler neresi? Şimdi herkesin en çok merak ettiği yerler hakkında biraz detaylara inip  Endonezya nın kalbine doğru yolculuğa başlayalım.

   Yolculuğumuza başlamadan önce bölge hakkındaki önemli bilgileri not almakta fayda var: 

   Ülkemizden Endonezya’ya direkt veya aktarmalı uçuşlar mevcut.
   Para birimi Rupi ancak aynı zamanda Dolar da kullanılmaktadır. 
   Alışveriş tutkunları pazarlık yapmadan kesinlikle alışveriş yapmasın. Pazarlık payınız %50’ler civarında.
   Özellikle tropikal yağmurların başladığı dönemde yolculuk yapmanızı tavsiye etmiyorum. En ideal mevsimler Nisan ve Ekim. Ben yine de bu mevsimlerde gitmiyorum derseniz muson yağmurlarının ne kadar güçlü olduğunu yaşayarak görebilirsiniz. Hemen hemen her gün yağışlı iklime sahip bir ülke.


   Raja Ampat

   Belkide Endonezya'nın ulaşılması en zor noktası. Bu yüzden buraya "Dünya üzerindeki son cennet" yani Raja Ampat deniyor. Jakarta'ya geldikten sonra Sorong'a, sonra da yaklaşık 2 saat süren bir feribot yolculuğuyla konaklama noktanıza ulaşabilirsiniz. Adada yer alan tesislerin Endonezya geneline göre daha pahalı olduğu doğrudur. Ulaşımın zor olması bu bölgenin bakir kalmasına ve gerçekten dünya üzerinde cennetin olduğunu bir kez daha insanlara kanıtlayan cinsten. Aklıma takılan soru şu: Ulaşım sistemleri acaba bu kadar güzel olan tüm yerlerde keşke biraz daha zor mu olsa? Böylelikle daha az bozulup daha güzel kalması sağlanabilir mi? Buraya geldiğinizde aklınıza gelen tek şey "ben burada yaşarım" demek oluyor.

   Fotoğraf tutkunları için çok fazla seçenek mevcut. Özellikle yanınıza drone almanızı tavsiye ediyorum. Ve tabii ki su altı kamerası. Hele bir de dalış yapmayı seviyorsanız burada göreceğiniz balıklar ve su altı dünyası, sizi 2-3 ay dinlendirmeye yetecektir.

   Bromo

   "İnsan hayatı boyunca kaç kere aktif bir yanardağ görür?" diyerek gelmiştim buraya. Geldiğimde gördüklerim beni farklı bir dünyaya açılan pencereden izliyormuş izlenimine kapılmama neden olmuştu. Gördüklerim inanılmazdı, o yüzden bir süre fotoğraf çekmeden uzun uzun izledim gündoğumunu. 2.100 metre rakımda olan Bromo, iklim olarak Endonezya geneline göre sabah saatlerinde oldukça soğuk oluyor. Sırf burası için yanınızda termal kıyafetlerin olması şart. Maske olmazsa nefes almak sizi biraz zorlayabilir. Malum aktif bir volkanın çevresinde dolaştığınız için havada ince bir kül parçaçıkları var. Akciğer ve benzer solunum sorunlarınız varsa burayı size malesef önermiyorum. Ulaşımı ise küçük jeepler ile yapılıyor ve yolculuk bu sefer çok yormuyor. : Sabah gündoğumunda şansınız yaver giderse sisli bir havaya denk gelebilirsiniz. Benim çekimleri yaptığım dönemde sis malesef yoktu, sırf bu yüzden tekrar gitmek istiyorum diyebilirim.

   Uluwatu

   Kayalıklar üzerinde kurulmuş Kuta bölgesi, hem sabah gündoğumunu hem de günbatımını izleyebileceğiniz muazzam bir bir nokta. Uçurumun tam üstüne inşaa edilmiş yüzlerce tapınaktan biri. Buraya geldiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta maymunlar. Onları gezinizin her anından görebilirsiniz. Özellikle küçük eşyalarınızı daha özveri ile korumalısınız. Gözlüğünüz, cüzdanınız ve telefonunuzun güvende olduğuna emin olun. Yoksa onu son görüşünüz olabilir. Yapıları gereği hızlı oldukları için onları yakalamaya çalışmak büyük hata olur. Ve agresif oldukları için onlarla pek inatlaşmaya gerek yok. 

   Uluwatu aynı zamanda yüksek dalgaları yüzünden sörfçulerin en gözde noktalarından biri. Hatta burası için Avusturalya’nın arka bahçesi diyebiliriz. Hem daha güvenli hem de daha ucuz. Eğer sizin de bu tarz bir hobiniz varsa ders alabilir, farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

   Tüm tapınaklarda olduğu gibi burada da dizlerinizin örtülü olması gerekiyor. Kadın-erkek istisnasız tapınağa girerken belinizde “surang” adı verilen örtü ile kapatmanız gerekiyor. Özellikle akşam günbatımı sırasında tapınakta yapılan inanılmaz dans gösterisini (Keçak) izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. 1 saaten fazla süren bu gösteri Bali ve Endonezya anılarınıza en güzellerinden birini ekleyecektir. Gösteri sırasında kullanılan özel bir enstürman yok. Duyduğunuz bütün sesler insanlar tarafından çıkarılıyor ve 1 saatten fazla süren bu gösteride, iyinin ve kötünün savaşı anlatılıyor. Çok kalabalık olduğu için günbatımından önce gitmenizde fayda var. 

   Tanjung Puting
   Belki Endonezya’nın en bilinmeyen ve en az turist alan noktası. Aslında ulaşım olarak çok zor olmayan fakat tesisleşme ve konaklama olarak saydığım diğer tüm noktalardan daha az gelişmiş bir nokta. Burada özellikle orangutan görmek isteyenlerin ve onları doğal ortamlarında görmek farklı bir deneyim. Buraya kısaca orangutanların cenneti demek az olmaz. Yabani orangutanların doğal habitatları içinde günlük beslenmelerini burada izleyebilir aynı zamanda yaşlı orangutanların bakımlarını ve rehabilitasyonlarının yapıldığı tesisleri de görebilirsiniz. Tesisleşme anlamında doğayı korumak için teknede konaklama yapmak ilk başta biraz zor olabilir ama farklı bir deneyim olarak tercih edilebilir. Yemek konusunda çok fazla alternatifiniz maalesef yok o yüzden yanınızda sizi tok tutacak yiyecekler almanızda fayda var. Benim gibi pirinçle aranız pek yoksa biraz zorlanabilirsiniz.

   Özellikle sabah gündoğumu sırasında tüm bölgeyi kaplayan sis kıvrıla kıvrıla giden nehrin üzerinde muazzam görüntüler yakalamaya fırsat tanıyor. Yanınızda sinek ilacı ve yağmurluk kesinlikle olmalı.


   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Endonezya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam