Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Eğlencenin Doğum Yerine Yolculuk

   Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı coğrafyada, eğlencenin doğum yerinde pedal çevirmeye ne dersiniz?

   Eğlencenin Doğum Yerine Yolculuk
   Tülay Özbay
   Trendy

   28.10.19

   İlkler unutulmaz! Danimarka, oğlumun doğumundan sonra çekirdek aile olarak gittiğimiz ilk ülke. 16 yıl öncesinin internet ve sosyal medya olanakları gözetildiğinde, 10 aylık bir bebekle rahat ve keyifle gezilecek bir rota olarak görünmüştü gözümüze. Kararımızın ne kadar isabetli ve ülkenin başta bizi yola çıkaran sebeplerden daha fazlası olduğunu bizzat yaşadık. 

   Danimarka, Dünya Mutluluk İndeksi’nde Finlandiya’nın ardından 2. sırada. Zaten biz de ilk seyahatimizi Danimarka & Finlandiya ikilisi olarak planlamıştık. Demek ki bizi mutluluk çekmiş.

   Seyahat, ufuk, zihin ve kalp açıcı bir deneyim. Hele de çocukla yapılınca algılarınız ve enerjiniz her daim maksimumda çalışıyor. 

   Eğlencenin Doğum Yeri

   Danimarka’nın eğlencenin doğum yeri olduğunu bu gezi sayesinde keşfettik. Dünyanın ilk eğlence parkı olan Bakken, Danimarka’da, Kopenhag’a 20 km’den daha yakın mesafede olan Klampenborg’da 1583 yılında kurulmuş. Temmuz ayında dünyanın dört bir yanından gelen Noel Babaları konuk ettiği çok renkli bir festivali var. 

   Dünyanın en eski ikinci eğlence parkı da yine Danimarka’da. Kopenhag’daki Tivoli Gardens 1843’te açılmış. Park, sadece bir eğlence parkı değil, aynı zamanda birçok konser ve sanat etkinliğine de ev sahipliği yapıyor. 

   Çoluk çocuk herkesin bildiği Lego markasının eğlence imparatorluğu Legoland ise Kopenhag’a 270 km mesafedeki Billund’da. Park, eğlenceye kapılarını 1968 yılında açmış. Türkiye’den Billund’a direkt uçuş mevcut. 

   Danimarka, eğlencenin bu çarpıcı üçlemesi ile çocuklar gibi şen, dolu dolu bir seyahat fırsatı sunuyor. 


   Masallar Diyarı

   Masallar dünyasının en önemli isimlerinden Hans Cristian Andersen, bir Danimarkalı. Çirkin Ördek Yavrusu, Prenses ve Bezelye Tanesi, Kralın Yeni Giysileri... Say say bitmez. Üstadın en ünlü masallarından olan Küçük Deniz Kızı‘ndan esinlenerek yapılan heykel, Kopenhag’ın en ikonik temsilcilerinden birisi.

   Eğlence, masal derken yolumuz bu sefer de bizi Shakespeare’in en çok sergilenen oyunlarından Hamlet’e, Danimarka Kralı’nın kalesi, Helsingor’daki Kronborg’a sürüklüyor. Shakespeare, Hamlet’i bu bölgedeki bir mitten etkilenip yazmış.

   Ulaşımda Bisiklet Ön Planda

   Danimarka’da bizi şaşırtan diğer bir konu ise bisiklet oldu. Bisiklet denince aklımızdaki çağrışım Hollanda-Amsterdam iken doğrusunun Danimarka-Kopenhag olduğunu gördük. Ulaşım amaçlı araç kullanımı sadece %10. Herkes her yere bisikletle gidiyor. Bebek ve çocuk taşımak için envai çeşit bisiklet aparatı var. Biz ailecek bisiklet aşığıyız. Özellikle kültürün bisikleti benimsediği ülkelerde pedal çevirmeyi asla kaçırmayız. Yıllar içinde büyüdükçe oğlumuz da bu tutkuya ortak oldu. Bisiklet kiralayarak yaptığımız şehir turları hatıralarımızda ayrı bir tat bırakıyor.

   Danimarka aynı zamanda çok incelikli, rafine tasarım anlayışına sahip bir kültür. Binalar, dekorasyon, eşyalar... Göz zevkini maksimuma çıkarıyor. Bir şehri keşfin en güzel yolu yürümek. Sokakları arşınlamak, pazarları gezmek, hangi ürünlerin nasıl sergilendiğini, fiyatların ne aralıkta olduğunu gözlemlemek farklı bir kültürün içine kısa sürede eklenmek için en güzel yöntemlerden birisi. Yürüme konusunda ailecek bir deve kadar dirayetli olduğumuzu söyleyebilirim. 😊 Bu seyahatten sadece 15 gün sonra ayaklanan oğlum da bu kervana katıldı. O vakitten sonra da her yere bizimle yürüdü. Bu tür seyahatlerde günde 20.000 adım mutlaka o şehrin topografyasına hâkim olmak için gerekiyor. 

   Hele de “beyaz geceler”in yaşandığı Haziran-Temmuz aylarında gittiyseniz deneyimleyeceğiniz güzellik ve anların sayısını doruklara çıkarıyorsunuz. 

   Tüm bunların ardından mutluluk ve eğlenceye pedal çevirmeye var mısınız?

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kopenhag hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam