Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın Geri Kalanından Farklı Bir Ada: Madagaskar

   Yağmur ormanlarından çorak topraklara, nadir canlı türlerinden ada tarihine… Madagaskar, keşfetmeyi seven gezginlerin unutulmaz seyahatlerinden biri olmaya aday.

   Afrika’nın doğusunda yer alan Madagaskar, Grönland, Borneo ve Yeni Gine adalarından sonra gezegenin en büyük dördüncü adası. Bugün birçok farklı yaşam türüyle ve doğal güzellikleriyle ilgi çekmesinin nedeni yeryüzünün kendine has mühendislik deneyleri denebilir. Milyonlarca yıl önce kıtaların ayrılması sonucunda Doğu Afrika’dan ayrılan ada, üzerindeki türlerin hiçbir etkileşime uğramadan evrimleşmesine imkân sağlamış. Eylül ve aralık aylarını içine alan dönem, sıcaklığın çok yüksek olmadığı ve yağışların az görüldüğü bir dönem olduğundan Madagaskar keşfi için en uygun dönemlerden. 


   Madagaskar’da yaşayan 250 bin canlı türünün %70’ini dünyanın başka yerinde göremezsiniz.

   Doğanın Sunduğu Görsel Şölen: Ulusal Parklar

   Adanın kuzeybatısında yer alan jeolojik oluşumlar, Madagaskar’ın ziyaret için tercih edilen gözde lokasyonlarından birisi. Kireç taşından oluşan bu alan, yüzeye düşen yağışların uzun yıllar boyunca yumuşak kayaları aşındırmasıyla oluşmuş. Şimdi ise gökyüzüne uzanan kireç taşından yapılmış kuleleri andıran görüntüleriyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Yeryüzünde çok nadir görebileceğiniz bu yapılar çok iyi korunuyor ve UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilmiş. Parktaki geziniz boyunca etrafınızdaki alana serpilmiş bir ormanı anımsatan kayaları gözlemleyebilirsiniz. Isalo Ulusal Parkı adanın güney kısmında yer alıyor. Parkın popüler bir adres olmasının sebebi dar kanyonları, yer şekillerinin oluşturduğu güzel manzaralar ve doğal yollarla oluşan yüzme havuzları denebilir. Jurasik dönemde oluşan kum taşı yapılar, parkın kimliğinin en büyük parçasını oluşturuyor. Madagaskar’daki kayaç yapısı aşınmaya elverişli olduğu için bu tür doğal oluşumlar da parkın çoğu yerinde görülebiliyor. Park geziniz sırasında derin kanyonlardan geçip, tertemiz kaynaklarından su içebilir ve doğal yaşamın sakinleriyle vakit geçirebilirsiniz. Isalo Parkı kırmızı göğüslü, halka kuyruklu ve Sifaka adı verilen lemur türlerinin en çok görüldüğü yer. Mangily ve Ranohira bölgeleri arasında küçük şelalelerle beslenen kum taşlarının aşınmasıyla oluşmuş oldukça fazla doğal havuz bulunuyor. Etrafınızda yükselen kum taşından farklı şekillerdeki duvarlar ve ormanda görebileceğiniz lemurlar daha önce yaşamadığınız bir yüzme deneyimi yaşatıyor.

   Gecenin Ruhu: Lemurlar

   Madagaskar’ın yalıtılmasında rolü olan jeolojik olaylar sayesinde, ada üzerinde yaşayan türler de oldukça farklılık gösteriyor. Adadaki türlerin en dikkat çekicilerinin başında lemurlar geliyor. Latincede hayalet ya da gecenin ruhu anlamına gelen Lemur adı, çıkardıkları garip sesler sonucunda bu hayvanlara verilmiş olabilir. Çok sayıda yerel dinde kutsal kabul edilen bu özel hayvanlar adanın hâkimi ve gelen turistlerin de gözdesi konumunda. 

   Ufuktaki Dev Siluetler

   Adanın batı yakasında, Morondava şehri ve Tsiribihina bölgesini birbirine bağlayan Baobab Yolu unutulmaz manzaralar sunuyor. Yalnızca Madagaskar’da görebileceğiniz Dev Baobab’lar burada yetişiyor. 30 metre yüksekliğe erişen ağaçların 800 yıl olarak tahmin edilen bir geçmişi var. Etkileyici görüntüleri nedeniyle yerliler Baobab ağaçlarına "Ormanın Annesi" ismini takmışlar.

   Korsan Diyarı: Île Sainte-Marie

   Madagaskar’ın kuzeydoğusunda yer alan ada ilginç bir geçmişe sahip. 17 ve 18. yüzyıllarda ada korsanların üssü hâline gelmiş. Hint ticaret yolları üzerindeki ada, korsanların da iştahını kabartmış. Adanın sığ sularının verdiği koruma sayesinde de fırtınalardan korunabilen korsanlar uzun süre adayı mesken edinmişler. İlginç hikâyesinin geride bıraktığı hatıralar bugün Île Sainte-Marie’nin çekici yanlarını oluşturuyor. Dalış etkinlikleri oldukça fazla ve dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak gösteriliyor.

   Maceraya Biraz Ara: Turkuaz Sularıyla Nosy Be

   Yeni bir dünya keşfine ufak bir mola vermek için ana adanın kuzeybatı kesiminde yer alan Nosy Be adası en ideal noktalardan biri. Kristal berraklığında turkuaz sulara sahip adada tatil için gelen misafirlere oldukça özenli bir hizmet veriliyor. Yemeğinizi plajın beyaz kumları üzerinde yemek isterseniz olduğunuz yere kadar servis bile yapılıyor. Nosy Be’de zengin su altı yaşamını ve mercan resifini gözlemlemek için dalış etkinliklerine katılabilirsiniz. Adayı tanımak için düzenlenen yürüyüşlere katılabilir ve dünyanın en küçük kurbağa ve bukalemun türleriyle de tanışabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Madagaskar hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam