Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Doğu Ekspresi'nde Beş Saat

   Daha Doğu Ekspresi'nin bugünkü kadar rağbet görmediği zamanlardı. Birkaç yıl önce bir sabah kahvemi içerken merak duygum ağır basmış, ertesi gün için Kars'a bir uçak bileti almıştım.

   Doğu Ekspresi'nde Beş Saat
   Sefa Yamak
   Trendy

   15.03.19

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Yıllardır Kars’a gitmek istememin birkaç sebebi vardı... Kars deyince aklıma hep, Sezen Aksu’nun “Eskidendi çok eskiden” klibi gelir. Uğur Yücel’in -35 derecede çektiği, şarkının klibindeki tren sahneleri gözümün önünden gitmez. Bazen de aklıma Orhan Pamuk’un Kar romanında aktardığı sahneler gelir. Kitapta düşen iri kar tanelerini ve donmuş Kars sokaklarını anlattığı satırlar kafamın içerisinde uçuşup durur… Kitap satırlarında okuduğum, film karelerinde izlediğim Kars’ı kendi gözlerimle görmek için sabırsızlanıyordum.

   İşte o sabah kafamda bu görüntüler dolanırken Kars’a gitme fikri tekrar aklıma düşmüş, bileti almıştım. Bu sefer tek başıma çıktığım yolculuğun en merakla beklediğim bölümü ise tamamı 24 saat süren Doğu Ekspresi’nde geçireceğim zamanlardı.

   Ocak Ayında Karsız Bir Kars’a Denk Gelmek
   Kars’a vardığımda Ocak ayının dondurucu soğuğuna rağmen şehrin sokaklarında kar olmaması beni hayal kırıklığına uğrattı. Hayalimde kurduğum o görüntüleri bulamamaktan üzgün bir şekilde, Kars’ın merkezinde dolanarak geçirdim günü. 

   Sokaklarda dolaşırken görmeyi merakla beklediğim Rus döneminden kalma binaları, camileri ve kümbetleriyle Kaleiçi bölgesiydi. Burada dolanırken bir yandan da “karsız bir Kars bana hiç tat vermiyor”, diye dertlenip duruyordum. Tesadüflerin insan hayatını etkilediğine inananlardan mısınız, bilmiyorum ama akşam yemeği için girdiğim lokantada başıma gelen şey, Kars gezimin gidişatını bir anda değiştirdi.


   Masada oturmuş dalgınlıkla akşam yemeğimi yerken birisi yanıma sokuldu ve beni bir anda kendime getirdi. “Hoş geldiniz, fotoğrafçı mısınız siz?” diye sorduğu soruyla başlayan muhabbet, gece boyunca sürdü. Ahmet beni instagram sayfamdaki fotoğraftan tanımış, rahatsız etmekten biraz da çekinerek yanıma yaklaşmıştı.

   Bir Gecede Yarım Metre Kar
   İş için bir süredir Kars’ta yaşayan Ahmet, hobi olarak fotoğraf çekiyordu. Fotoğraf sayesinde Kars’ta her köşeyi öğrenmiş beni de sabah gezdirmeye söz vermişti. Ahmet’le sabah buluşmak için sözleşerek ayrıldık. Sabahın 06:00’sında kalktığımda ilk iş, pencereden dışarı bakmaktı. En çok istediğim şey olmuş, her taraf beyaza bürünmüş, şehir neredeyse yarım metre karla kaplanmıştı. Sokağa indiğimizde paçalarımızdan giren soğuğa rağmen, o iri kar taneleri eşliğinde Ahmet bana o gün Ani’yi, Çıldır’ı en ince ayrıntısına kadar gezdirdi. 

   Kars’ın zamana meydan okuyan, hatta zaman dışı duruşu beni çok etkiledi… Bu arada Ahmet bana sadece Kars rehberliği yapmamış, bir de Kars gezime damga vuran bir şeye vesile olmuştu. 

   Dönüşte fazla zamanım olmadığından Kars – Erzurum arasını trenle gidip Erzurum’dan da uçakla İstanbul’a dönecektim. Ahmet bana dönüş yolu için müthiş bir güzellik yapmış aslında yasak olan makinistin yanına girme iznini almıştı. 

   Her Kavşak, Her Durak Bir Hikâye

   Keyifle yanına yerleştiğim makinist Sedat Abi, yol boyunca bana bir sürü hikâye anlatıyordu. Yıllardır Doğu Ekspresi'yle kat ettiği bu uzun yol sayesinde ne çok anılar birikmişti. Artık karış karış bildiği bu coğrafyada her kavşak, her durakla ilgili bir hikayesi vardı. Sedat Abi'nin de "Şu köşeyi dönünce karşına çıkan nehir yatağı var ya...", "Bir keresinde şu ağacın altında gördüğüm kocaman…" diye başlayıp biten hikayeler bitmiyordu.

   Sedat Abi, yıllar önce National Geographic ekibiyle birlikte yaptığı yolculuğu ballandırarak anlatmaya başladı. Çekim yaptıkları yerleri tek tek hatırlıyordu. Döndüğümüz her kavşak gerçekten birbirinden güzel manzaralarla doluydu. Tren ilerledikçe beyazlar içerisinde uzaklarda dağlar, tepeler bize eşlik ediyordu. Bu bulunmaz fırsatı değerlendirmek için ben de aralarda pencereden sarkarak fotoğraf çekiyor, hayalimdeki kareleri bulmaya çalışıyordum.

   Hayallerimin Fotoğrafı

   Camdan sarktığım bir anda Sedat Abi ceketimin ucundan heyecanla çekiştirip "İşte güzergahın en güzel noktası, burada öyle bir an olur ki tren vagonları en güzel pozu verir sana" dedi. Tabii, onun heyecanı bir anda bana da geçti. Fotoğrafçılıkla ilgilenenler bilir, fotoğraf bir "an" meselesidir. O anı kaçırırsanız aynı kare için bin kere de deklanşöre bassanız aynı hissi yakalayamazsınız. Makinemin ayarlarını hızla kontrol edip hemen kendimi tekrar camdan dışarı sarkıttım. Belimden aşağıya kadar sarkmış, trenin köşeyi dönüşünü bekliyordum. Tren döndüğünde sadece o kare için birkaç saniyem olacaktı.

   Kars - Erzurum arasında seyahat ettiğim Doğu Ekspresi'nde geçirdiğim 5 saat, Kars ziyaretimin en özel anları oldu. Ahmet'le tesadüfle karşılaşmamız bana gezinin, hatta belki de benim şu ana kadar en çok sevdiğim karelerimden birini çekmemi sağlamıştı. Hayallerimdeki o kareyi Doğu Ekspresi'nde yakalamıştım. Tesadüflerin sizi nerelere götüreceği hiç belli olmuyor değil mi?

   Ankara - Kars - Ankara arasında karşılıklı işleyen Doğu Ekspresi, Ankara'dan her gün saat 18:00'de, Kars'tan ise saat 08:00'de kalkıyor. Yataklı, kuşetli ve pulman olmak üzere farklı bilet seçenekleri var.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kars hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam