Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dinginliğe Yolculuk…

   Dünyanın zirvesine yolculuğa hazır mısınız? Ruhunuzu arındıracak, yepyeni ufuklar açacak, hayatınızda bir dönüm noktası olacak sıra dışı bir tatil deneyimi için rotamızı dinginliğin diyarı Nepal’e, renkli ve hareketli başkent Katmandu’ya çeviriyoruz.

   Nepal gerçek bir kültür turizmi cenneti. Her yönüyle yepyeni bir deneyim vadetmesi bir yana, alışık olmadığınız bir doğanın parçası olmak açısından da oldukça ilgi çekici. Hindistan ile Çin arasında yer alan, dünyanın en yüksek tepesi Everest’in de sınırları içerisinde yer aldığı bu güzel ülke, Güney Asya’nın küçük, yoksul ancak en renkli ve en sıcakkanlı halkına ev sahipliği yapıyor. Gelin, bu renkli ülkeye hep birlikte yakından bakalım.

   Yoksul ama Mutlu

   Nepal dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alıyor. Bu yoksulluğu Katmandu sokaklarında yoğun olarak görmek mümkün. Ancak trafikten alt yapıya kadar karşılaşacağınız bu yoksulluk ve imkânsızlıklar sizi endişelendirmesin. Hem ülke hem de halk, tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp tüm güzelliği ve misafirperverliğiyle sizi kucaklayacak ve hissedeceğiniz mutluluk tüm olumsuzlukların ötesinde olacak. Şehir güzel, insanlar sıcakkanlı, ülke güvenli, hayat renkli. E, daha ne olsun?


   Nepal’de gözleriniz renk cümbüşünden bir seyir ziyafeti çekerken ruhunuz da arınıp saflığa yaklaşacak.

   Tapınaklar, "Kutsal Adamlar", Renkler

   Katmandu’da çokça rastlayacağınız şeyler bu üç kelimeyle özetlenebilir. Birbirinden güzel tapınaklar, bu tapınaklarda sıkça rastlayabileceğiniz "holy men" yani kutsal adamlar -ki bu adamlar turistlerin yoğun ilgisini çekiyor ve ücret karşılığında birlikte fotoğraf çektirebiliyorsunuz- ve renkler. Ülkenin kültürü, inanışı, doğası, insanları, her şeyi oldukça çeşitli ve renkli. Toprak rengi sokaklar, rengârenk binalar, tapınaklar, yöresel kıyafetler, yerel yemekler ve aklınıza gelebilecek her detayda bu ahengin izini sürmek mümkün. Kutsal mekânların manevi atmosferi, Hinduizm ve Budizm’in dinginlik veren dokusu sizi saracak ve Nepal’den dönüş yolunuzda size güzel anılarla birlikte derin bir huzur eşlik edecek.

   Kaçırılmayacak Nepal Deneyimleri

   Nepal ve başkent Katmandu, birbirinden özel deneyimlerin bir arada yer aldığı seçkin bir destinasyon. Sizler için, Nepal ve Katmandu özelinde "kaçırmamanız gerekenler" listesi hazırlamış olsak da ülkenin bunlardan çok daha fazla güzellik barındırdığı kesin. Nepal’in bir keşifler cenneti olduğunu unutmayın ve seyahatinizde keşfetmeye bolca zaman ayırmaya dikkat edin.

   Lumbini Tapınağı

   Buda’nın doğduğuna inanılan, altın renkli görkemli tapınak Lumbini, hem Nepal’in hem de Budizm’in en önemli ve en kutsal yerlerinden biri.

   Swayambhunath Tapınağı

   Katmandu Vadisi’nin belki de en ilgi çekici tapınaklarından biri Swayambhunath. Maymunlar Tapınağı olarak da bilinen tapınak hem mimari açıdan hem de içinde yaşayan kutsal maymunlarıyla ilgi çekiyor.

   Thamel

   Katmandu’nun kalbinin attığı bölge. Şehre dair aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bölge aynı zamanda kendinizi bir Uzakdoğu filminde hissedeceğiniz özgün atmosfere sahip. Hem alışveriş için, hem de şehri yakından tanımak için burada zaman geçirmenizi öneririz.

   Pashupatinath Tapınağı

   Hem Nepal hem de Hinduizm’in en eski ve en önemli tapınaklarından biri. UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'nin en değerli üyelerinden biri olan Pashupatinath, 5. yüzyıldan günümüze faaliyet gösteriyor.

   Tırmanış & Dağ Yürüyüşü

   Nepal bir dağlar ülkesi. Bu dağlar ülkesinde tabii ki doğayla iç içe aktivitelerin sayısı oldukça fazla. Deneyiminize ya da beklentilerinize göre belirleyeceğiniz bir etkinlik kapsamında efsanevi dağlarda yürüyüşe çıkabilir, tırmanış yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

   Chitwan Millî Parkı

   Nepal’de doğayla iç içe olabileceğiniz, filleri ve daha birçok yerel ve soyu tükenmekte olan hayvanı yerinde görebileceğiniz, el değmemiş tabiatın keyfini sonuna kadar çıkarabileceğiniz bir seçenek Chitwan Millî Parkı. Kaçırmayın!

   Freak Street

   Adı üzerinde… Renkli, sıra dışı, ucuz. Çok temiz değil belki ama son derece özgün! Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Biz detay vermeyelim, siz yakından bakın!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Nepal hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam