Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dev Kaplumbağaların Ülkesinde

   Muhteşem Aldabra kaplumbağalarına ev sahipliği yapan Prison Island'da bir gün

   Turkuaz rengi engin bir okyanus, beyaz kumlarıyla büyüleyici bir sahil ve yemyeşil bir bitki örtüsü… Eğer içindeki yaşlı sakinleri olmasa Prison Island’dan tam da böyle bahsederdik fakat bu güzel ada ziyaretçilere bundan çok daha fazlasını, dev Aldabra kaplumbağalarının yaşantısına tanıklık etme imkânını sunuyor.

   Hapishaneden, Karantina Bölgesine

   Yine de kaplumbağalara değinmeden önce biraz adanın hikâyesinden bahsedelim. 19. yüzyılın sonlarına dek asi ve isyancı kölelerin sürgün olarak gönderildikleri ada, 1893 yılında İngiliz politikacı Lloyd Mathews tarafından satın alınmış ve buraya bir de hapishane inşa edilmiş. Fakat hapishanenin tamamlanmasının ardından bina suçlular için değil, sarıhumma salgını sırasında karantina bölgesi olarak kullanılmaya başlanmış. 

   Adaya olan ilgi günden güne artmış ve 1919 yılında Şeyseller’deki İngiliz valisi tarafından hediye edilen iki çift kaplumbağanın da bunda hatırı sayılır bir katkısı olmuş. Prison Island, adanın simgesi olan konuksever kaplumbağaların da etkisiyle zamanla Zanzibar’ın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri haline gelmiş. Ada, özellikle gezginler tarafından bu geçmişinden yola çıkılarak hem Prison Island olarak hem de Karantina Adası gibi isimlerle de anılıyor. Changuu Adası ve Kibandiko ise özellikle yerel halk arasında kullanılan diğer iki isim. 

   Zanzibar’a ve Prison Island’a Ulaşım

   Zanzibar’a Türkiye’den direkt uçuş var fakat aktarmalı uçuşlar da sıklıkla tercih edilen diğer bir ulaşım seçeneği. Zanzibar uçuşları yaklaşık sekiz saat sürüyor ve aktarmalı uçuşlarda süre haliyle biraz daha uzuyor. Zanzibar Havaalanı ile başkent Stone Town arası yalnızca 7,5 kilometre ve Prison Island’a ulaşım da buradan sağlanıyor. Merkezde balıkçıların bulunduğu limandan kalkan tekneler sizi özel olarak ya da gruplar halinde, yaklaşık yarım saat süren bir yolculuğun ardından adaya ulaştırıyorlar. Adaya giriş için ayrıca 4 Dolar tutarında bir ücret ödenmesi gerekiyor.


   Kaplumbağaları İnsanoğlundan Korumak

   Peki, adada sizi ne bekliyor? Mükemmel bir plaj, şimdi sadece gezi amaçlı kullanılan küçük hapishane binası ve en önemlisiyse kaplumbağalar arasında geçireceğiniz muhteşem dakikalar. Dilerseniz sondan başlayalım. 

   Aldabra kaplumbağaları yaklaşık 2 asırlık ömürleri ve 200 kiloyu bulan ağırlıklarıyla insanı hayrete düşüren bir yapıya sahip. 1919 yılında yalnızca dört tane olan sayıları 50’li yıllarda 200’ü bulmuş fakat bu popülasyon ne yazık ki adaya gelen ziyaretçilerin onları çalmaya başlamasıyla beraber hızla azalmış. Daha sonra Dünya Hayvanları Koruma Derneği’nin de katılımıyla koruma altına alınan kaplumbağaların sayısı yeniden çoğalmaya başlamış. Adaya hâlâ dışarıdan pek çok Aldabra kaplumbağası getiriliyor ve türün sağlıklı bir biçimde korunması için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bugün adada toplam 100 kadar kaplumbağa yaşıyor.


   Kaplumbağalarla Burun Buruna

   Adaya gittiğinizde karşılaşacağınız kaplumbağaları ellerinizle beslemenize ve onları gözlemleyip sevmenize izin veriliyor. Bu bilge görünümlü canlılar, galiba sürekli insanlarla iç içe oldukları için uzattığınız meyve ya da marulları sakin ve olağan bir biçimde yiyiveriyorlar. Kaplumbağalar bizlere göre çok uzun ömürlü oldukları için içlerinden en yaşlısının kaç yaşında olduğu net olarak kestirilemiyor fakat 2 asıra merdiven dayadığı tahmin edilen kaplumbağalar var. Kaplumbağaların sırtlarına yaşlarının yazılması bu konuda biraz aydınlatıcı oluyor. Adanın bataklığı andıran bölümü ise dişi kaplumbağaların yumurtalarını bıraktıkları yerler. 

   Hapishanede Gezinti

   Lloyd Mathews’ın inşa ettirdiği hapishane binası ücretsiz olarak gezilebiliyor. Oldukça ufak olan bu bina aslında Zanzibar Hükümeti’nin konukevi olarak da anılıyor. Tarihinde hiçbir suçlunun içerisinde bulunmadığı bir hapishane binasında gezmek de insana ayrıca oldukça garip geliyor.

   Rengârenk Mercanların Arasında Yüzmek

   Adada bulunan plaja da tıpkı hapishane binası gibi ücretsiz olarak giriş yapılabiliyor. Hem görünümü hem de suyu çok etkileyici olan bu plajda yüzerken denizkestanelerine dikkat etmekte fayda var. Eğer sualtı dünyasına meraklıysanız yanınızda götürebileceğiniz gibi adadan da kiralayabileceğiniz ekipmanlarla adanın en bilinen su altı zenginliklerinden olan muhteşem mercanların dünyasını da keşfedebilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Zanzibar hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam