Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dağların ve Çölün Arasında Gizemli Kasaba, Cachi

   Arjantin'in kuzeybatısında, kerpiç yapılarıyla ve ardında yükselen engin dağ manzarasıyla kendine has çehresi olan bir şehir, Cachi.

   Latin Kültürünün Beşiği Arjantin

   Güney Amerika’nın güneyinde incecik bir şerit gibi uzanan Şili’nin yanıbaşında yüzölçümü olarak oldukça geniş bir alanı kaplar Arjantin. Latin esintisinin en otantik biçimde hissedildiği, yerli kültürünün korunduğu, tangonun anavatanı olan engin bir coğrafyadır. Güneyinde efsanevi güzellikteki buzul yapıları, kuzeyinde And Dağları’nın heybetli manzaralarını taşır. 

   Arjantin’in kuzey bölgesinde bulunan Salta bölgesi, kuzeydeki en geniş bölgelerden biridir. Öyle ki Şili, Bolivya ve Paraguay sınırlarına kadar uzanır. Salta bölgesi, tropik bir iklime sahiptir ve bulunduğunuz yüksekliğe bağlı olarak değişiklik göstermesinin yanı sıra çoğunlukla ılık bir iklime sahiptir. Hâliyle seyahatseverlerin sıkça ziyaret ettiği bir bölge olmuştur.

   Ekonomisinin ve kültürünün en önemli parçalarından biri bağcılık olan bölgede ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biri de Calchaqui Vadisi’nin kuzeyinde konumlanan Cachi’dir. Bölgeye yapılan bir seyahatte dağlarıyla size muazzam manzaralar sunacak olan Cachi’yi muhakkak ziyaret etmelisiniz.

   İlk Bakışta Cachi
   Calchaqui Vadisi’nin kuzeyinde, Calchaqui Nehri’nin hemen kenarında kurulu Cachi, ilk bakışta dağın ve suyun arasında gizli bir köşede kalmış izlenimi yaratabilir. Fakat kuzey Arjantin’in popüler mekanlarının haricinde doğa, macera ve büyülü manzaraları arayanlar için biçilmiş kaftandır. 

   Kelime olarak Cachi’nin ne anlama geldiği kesin olmamakla beraber etimolojik tahminler çoğunlukla iki alternatifi gösteriyor. Quechua dilinde “tuz”, Cacan dilinde “sessiz taş” anlamına geldiği düşünülüyor. Kökeni hangisini işaret ederse etsin, her iki anlam da Cachi’nin ruhunu ve karakterini çok iyi yansıtıyor.

   Cachi’ye yaklaşırken dağların manzarasıyla doğanın gücüne hayranlıkla bakacak, yaklaştıkça şehrin karakteristik özelliği olan kerpiç yapılarla ve beyaz binalarıyla karşılaşacaksınız. Büyük bir şehirden ziyade geniş ve sakin bir kasaba olan Cachi, Salta Şarap Yolu üzerinde yer alıyor. Kasaba ve çevresinde birçok yürüyüş yolu imkânı var. Ayrıca yürüyüş yerine tercih edebileceğiniz bir diğer fantastik gezi deneyimi ise at sırtında yolculuk etmek olabilir. 

   Dağlar ve Kaktüsler
   Los Cardones Millî Parkı, Cachi’nin bir başka zenginliği. Millî Park denince akıllara daha çok yeşil ve sık ağaçlar gelse de buradaki biraz farklı. Los Cardones’te çöl havasını, adeta bir vahşi batı filminden çıkmışçasına biraz ürperti ve çokça hayranlık uyandıran kaktüsleri görme imkânı buluyorsunuz. Uçsuz bucaksız araziye yayılmış dev kaktüslerin, bu arazilerin ufukta keskin bir biçimde sonlandığı dağların mistik bir atmosfer yarattığı kuşkusuz. Issızlığın, çorak denilebilecek bir bölgenin bile kendine has dengesine ve detaylarındaki güzelliğe hayran kalacaksınız. Kuş gözlemi için de muazzam bir seçenek olan millî parkta, bölgeye özgü hayran kalınası bir tür olan tepeliakbabayı (condor) görme olasılığınız da oldukça yüksek.

   “Panço”culuk Kadim Gelenek
   Kasabanın içerisinde ise sakin olmasının yanı sıra gizemli bir atmosfer de ilgi çeken unsurlardan. Dolaşırken evlerinin ya da küçük, mütevazı atölyelerinin önünde, Latin Amerika’nın sembolik kıyafetlerinden “pançonun” incelikle üretildiğine şahit olabilirsiniz. 

   ​Cachi’de Arkeoloji

   Arjantin gibi kadim medeniyetlerin beşiği bir coğrafyada, her rotadan arkeolojik hazinelerin çıkmasına şaşırmamalı. Cachi de bu hazinelerden nasibini almış bir kasaba. Cachi Arkeoloji Müzesi, 4000 parça arkeolojik kalıntısıyla bu sakin kasabanın gizemlerine ve tarihine doğru bir adım atmak için en güzel fırsatlardan.

   Nerede Yesek?
   Eski bir işletme olan Oliver Wine binası, restoran olan son hâlini 2007’de kazanıyor. Bugün Cachi ve kuzey Arjantin’in geleneksel tatları için en çok tercih edilen mekânlardan biri olan Oliver Wine, akşam yemeği için ziyaret edilesi rotaların başını çekiyor diyebiliriz.

   Cachi’nin bir diğer leziz durağı, vejetaryen restoranı Ashpamanta. Burada bölgeye has keçi peyniri, vejetaryen köri ve taze sebzelerle hazırlanmış minik pizzaları, makarnaları ve geleneksel lezzetleri iştahınızı kabartacak. ​

   Yollara Serili Biberler
   Cachi’de yapabileceğiniz bir diğer gezide kırmızı şeritlerin geniş vadide birbirine paralel bir şekilde uzandığını görebilirsiniz. Bu kırmızı şeritler paprika biber üreticilerinin, biberleri kuruttukları alanın ta kendisi. Salta bölgesinde bu işlemi görebileceğiniz sayılı bölgelerden biri olan Cachi, verimli topraklarının ürünlerini işlerken de tablovari manzaralar oluşturmayı başarıyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Arjantin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam