Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Colmar, Fransa’da “Yeni Yıl Coşkusu”

   Fotoğraflarından görüp etkilendiğim Colmar’ı mutlaka baharda görmeliyim diye düşünürken ani bir karar değişikliğiyle, kendime yeni yıl hediyesi olarak bir Basel bileti hediye aldım. Amacım hem heyecanla beklediğim Colmar’ı görmek hem de yeni yıl öncesi meşhur Noel pazarlarını ziyaret etmekti.

   Colmar, Fransa’da “Yeni Yıl Coşkusu”
   Ahmet Erdem
   Trendy

   28.09.18

   Doğa, şehir, macera! Büyüleyici fotoğraflarıyla her karesi, dünyanın bir hikâyesi.

   Colmar, Fransa’nın Almanya sınırında, Alsas Bölgesi’nde yer alan küçük bir şehir. Colmar’a gitmek için önce Strasburg’a ulaşmak gerekiyor. Maalesef oraya direkt uçuş yok. En kestirmesi bölgeye en yakın yer olan İsviçre’nin Basel şehrinden gelmek. Alanı biraz genişletmek isterseniz Almanya’nın Stuttgart şehrinden, hatta bir taşla iki kuş vurayım derseniz biraz daha uzun sürse de Paris üzerinden gelebilirsiniz. Bu şehirlerden otobüs ve tren yolculuklarıyla rahatça ulaşılıyor. Basel’den Strasburg trenle 1,5 saat bile tutmuyor, oradan da Colmar trenle sadece 30 dakika.

   Benim önerim araç kiralamanız. Bölge o kadar güzel ki Strasburg’a gidip devamında çevredeki birbirinden güzel küçük köy ve kasabaları gezebilirsiniz. Hazır gitmişken Strasburg’u kesinlikle atlamayın. 1 günü hatta 2 günü buraya ayırabilirsiniz. Biz “Petite France” olarak adlandırılan tarihî bölgeye hayran kaldık. Colmar öncesi beklenmedik bir sürpriz oldu.


   Strasburg’dan arabayla yaklaşık bir saatte Colmar’a ulaştığımızda New York’un ünlü Özgürlük Heykeli’yle karşılaşıyoruz. Şaşırdık ama çok takılmadık bu duruma.

   Karlar Altında Colmar Masallardan Çıkmış Gibi
   Önce şehrin yeni yerleşim bölgesine ulaşıyoruz. Bu bölge de güzel ama beklediğimiz manzaralar bunlar değil. Hedef otele eşyaları bırakıp şehrin tarihî bölgesine ulaşmak. Dışarı çıkarken otel görevlisi telaşla kar uyarısı yapınca bizim sevinç gösterisi yapmamıza pek anlam veremiyor. Biz yılın ilk karını burada yakalayacağımızdan oldukça mutlu, şehrin sokaklarına doğru ilerliyoruz.

   Pastel tonlara boyanmış bölgeye has ahşap evleri, kanalları, köprüleri, taş döşeli sokaklarıyla sanki kendimizi tarihte bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyoruz. Her şey öylesine güzel, incelikle işlenmiş ki hayranlıkla izliyoruz. İşte o masalsı yerlerden biri daha. Yılbaşı üzeri her taraf Noel süslemeleriyle bezenmiş. Sokaklara yerleştirilmiş dev çam ağaçları sprey karlarla süslenmiş. Dolaşırken kar yağışı başlıyor ve bir saat içerisinde gerçek karın beyazlığıyla kasaba daha da güzelleşiyor. Aslında küçük bir yer, 1-2 saat içerisinde bitirebilirsiniz gezmeyi. Ama tekrar tekrar dolaşmak, her hâlini hafızaya kazımak istiyor insan.

   Her ne kadar Fransız olsa da bu bölgeyi gezerken Alman etkisini de fazlasıyla hissediyoruz. Burası Fransa-Almanya arasında birçok kez el değiştirmiş. O yüzden Alman kültürünün etkisi buraya işlemiş. Almanca da konuşulan diller arasında.

   Buranın Noel pazarı oldukça ünlü olduğundan etraf beklediğimizden daha kalabalık. Bazı dükkânlardan, tezgâhlardan gelen Noel şarkıları eşliğinde pazarı geziyoruz. Noel pazarı şehirde beş yerde kuruluyor. Hepsi de en merkezi yerlerde, kaçırmanıza imkân yok. Eğer siz de görmek isterseniz Noel pazarı genellikle kasım ayının son haftalarından yılbaşına kadar devam ediyor.

   Kanal Boyunca Birbirinden Güzel Manzaralar

   Küçük Venedik (Petite Venise) bölgesi buranın en güzel yerlerinden. Kanal boyunca evler göz alıcı. Maison Pfister, the Koïfhus, Maison de Têtes, Colmar’ın en ünlü evlerinden. Yaz aylarında şimdi Noel süslerinin bulunduğu yerlerden rengârenk çiçekler sarkıyor. Mutlaka o hâlini de görmek lazım ama biz bu hâlini yakalayabildiğimize çok mutluyuz.

   Colmar’dan New York’a

   Şehrin sokaklarını gezerken girişte karşılaştığımız Özgürlük Heykeli yine karşımıza çıkıyor. Sokak taşlarının arasına iliştirilmiş küçük üçgen metal plakaları birkaç kez daha görünce bunun bir nedeni olmalı diye araştırmadan edemiyoruz. Görüyoruz ki, Özgürlük Heykeli’ni tasarlayan Fredik Auguste Bartholdi, Colmar doğumluymuş.

   Şehri gezerken birçok kez kanal yolunuzu kesiyor. Yaz aylarında tekneyle kanalda gezinti yapılabiliyormuş. Turlar Saint Pierre Köprüsü’nden başlıyormuş, aklınızda olsun.

   Dominik Kilisesi’nin olduğu bölgedeki Pazar, Noel pazarlarının en hareketlilerinden. Pazarı gezerken 500 yıllık kiliseye göz atmayı unutmayın. İçerisindeki “Madonna in the Rosebush” ikonu oldukça etkileyici.


   ​Eğer vaktiniz varsa Colmar’la ilgili Unterlinden Müzesi, Oyuncak Müzesi, Bartholdi Müzesi, Gingerbread Müzesi’ni de gezebilirsiniz. La Petite Venise’e yakın olan Marche Couvert de kapalı bir pazar. Yerel sebze meyvenin yanı sıra yemek ve hediyelik eşya bulabiliyorsunuz. İki dolu dolu günün ardından eşine az rastlanır ve masalsı bu şehre kışın geldiğimize hiç pişman olmadan Colmar’a veda ediyoruz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fransa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam