Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Çingeneler Zamanı

   Çingenelerin ana yurtlarına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

   Geçmişten Bugüne Hindistan'ın Ruhu ve Renkleri

   Geçmişte soyluların eğlencelerine kattıkları coşku, bugün sokaklarda tüm halka sergiledikleri dans ve müziklerle, tarihin her diliminde yolu Hindistan’dan geçen insanların hafızalarında unutulmaz bir anı olarak kalıyor. Bopa ve Kalbeliya kabileleri, göçebe kültürünü bugün hâlâ yaşatan ve misafirlerine bu farklı deneyimi sunan iki eski çingene kabilesi. Müzik ve dans, hayatlarının vazgeçilmez bir parçası. Hindistan festivallerinin ve hatta günlük yaşamın bile en çok aranan yüzleri. Sokaklarda karşılaştığınız yılan oynatıcılarının pungilerinden yükselen ezgiler ve bir yılanı bile kıskandıracak kıvrak figürlerle dans eden çingene kadınlarının bir araya gelen gösterisi, size tadına doyamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

   Özellikle festivallerinde çingenelerin o rengârenk geleneksel giysileri daha da göz alıcı, dansları daha da tutkulu oluyor. Kullanmayı çok sevdikleri ışıltılı gümüş takıları, eğlence, dans, müzik ve şarkılarıyla yüzyıllarca yoğurdukları ruhlarını size yansıtıyor. Dans ve müzik çingeneler için o kadar önemli ki yakınlarını sonsuzluğa gönderdikleri törenler bile şarkılarının ve danslarının eşliğinde yapılıyor. Onların hayatlarına açılan bu pencereden kısa bir süre de olsa bakmak, kendi dünyanıza farklı bir bakış açısı ve felsefe katabilir. Hindistan o kadar büyük bir coğrafya ki, bütün harikalarını görmek uzunca vaktinizi alabilir. Yalnız kesinlikle görmeniz gereken bir nokta Altın Tapınak. Hindistan’daki Sihlerin en önemli tapınağı. Bunu öğrendiğinizde tapınağın neden bu kadar ihtişamlı ve göz alıcı olduğunu anlayabiliyorsunuz. Altın renkli yapıyı parıltısıyla uzaklardan fark ediyorsunuz ve o andan itibaren çekimine karşı koymanız imkânsız. Amritsar kentinin altın kolyesi gibi duran bu tapınak aslında Sihlerin bizim misafirperverliğimizle yarıştığını görebileceğiniz bir karmaşık yapı. Dinî ritüellerini gerçekleştirmek amacıyla dünyanın birçok yerinden gelen Sihlere ve turistlere karşılıksız hizmet vermek buradaki insanları oldukça mutlu ediyor.

   Tac Mahal

   Taşlar ve kubbelerle aşka yazılmış bir şiir… Tac Mahal, Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’e olan aşkının görkemini, sadakatinin sonsuzluğunu anlattığı bir şiir gibi. 400 yıl önce yazılan bu şiiri hâlâ onu ziyaret eden milyonlarca insana fısıldıyor Tac Mahal ve Şah Cihan’ın aşkını ölümsüzleştiriyor.

   Tac Mahal

   Agra kentinde ziyaret etmeden ayrılmamanız gereken diğer nokta Agra Kalesi. Bilinen ve ona daha çok yakışan adıyla Kızıl Kale. Misafirliğiniz süresince de surlarında, odalarında bir zamanlar Hindistan’a hükmeden hükümdarların destanlarına, zaferlerine, hüzünlerine, aşklarına şahit oluyorsunuz. Ayrıca surların tepesinde seyredebileceğiniz harika bir Tac Mahal manzarası da Kızıl Kale’nin size sunacaklarından biri.

   Mumbai

   Tarih, sinema, dans ve daha çok dans! Mumbai Hindistan’ın dünyaya açılan yüzü desek yanılmış olmayız. Hindistan’ın en büyük şehri ve ekonomisinin kalbi. Ülkenin bütün resmini görebileceğiniz bir şehir Mumbai. Mumbai ülkenin kalbiyse, Colaba Bölgesi de o kalbin atardamarıdır denebilir. Şehirde sizi Gateway of India ismindeki görkemli kemer yapı karşılıyor. Şehir birçok devrin izlerini taşıyor. Özellikle dikkat çeken Chhatrapati Shivaji Terminali, Pricen of Wales gibi binalar sömürge döneminin izlerini yansıtıyor.

   Mumbai

   Avrupai tarzda yapılmış bu ihtişamlı binaları görmek sizi şaşırtabilir. Dans, ülke kültürünün önemli bir öğesi. Başta yadırgadığınız figürler daha sonrasında izlerken garip bir bağımlılık yaratıyor. Meşhur düğünleri de aynı şekilde. Eğer fırsatınız olursa ve şansınız da varsa bir Hint düğününde bulunmak size farklı bir kültür yansıması yaşatacaktır. İhtişam, abartı ve dans dans dans… Bütün yönleriyle zıtlıkların bir arada yaşandığı şehir Mumbai size eşsiz bir deneyimi vadediyor.

   Jaipur Rajasthan

   Pembenin en çok yakıştığı şehir Jaipur. Hindistan’ın genelinde görülen zıtlıkların yarattığı hareketli yaşamdan biraz daha dingin bir durak. Bu şehir sakinlikten beklenmeyecek bir zenginliği de sunuyor. Pembe şehir Hawal Mahal kırmızı ve pembenin tonlarından yapılmış şeker bir ev gibi. Sarayın karşısında özenle kurulmuş eski bir gözlem evi Jantar Mantar’ı görüyorsunuz. Şehirde dolaşırken kutsal küçük arkadaşlıklar bulmanız yüksek bir olasılık. Jaipur’da kutsal sayılan onlarca maymun şehir turunuz sırasında size eşlik ediyor. Eğer onlara daha yakın olmak isterseniz Galtaji Temple yani maymun tapınağı sizi bekliyor. Her şehrin olduğu gibi Jaipur’un da bir incisi var. Amber sarayı. Saraya Rajasthan bölgesine özgü tuk-tuk adı verilen araçlarla kısa bir yolculukla ulaşıyorsunuz ve daha karşıdan onu gördüğünüzde büyüleniyorsunuz. Büyük ve ihtişamlı bu kaleye çıkarken Hindistan’ın meşhur filleriyle kısa bir yol arkadaşlığı yapmak isteyebilirsiniz. Kalenin avlusunda yerlerini almış kobra oynatıcıları, dans ettirdikleri kobralarla birlikte sizi de hipnotize ediyorlar.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hindistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam