Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Chiang Mai Çiçek Festivali, Tayland

   Tayland’da çiçeklerle kurulmuş devasa heykellerin sokakları doldurduğu, renklerin ve eğlencenin zamanı.

   Asya, rengârenk karnavalları, çeşitli inanışların getirdiği farklı ritüelleri barındıran, eğlenmenin de kültürün en önemli parçalarından biri olduğu coğrafyaları barındırır. Tayland da şüphesiz bu renkli kültüre sahip coğrafyalardan biri. 40 yıldır yapılagelen Çiçek Festivali ise bir hafta sonu sokakları çiçeklerle bezeyen, renkli Tayland festivallerinden bir tanesi.

   Aslında Çiçek Festivali, Tayland’ın kuzeyinde, dağlık bir bölgede bulunan Chiang Mai şehrine has bir festival. Kuzey Tayland’ın kültürel anlamda en gelişkin şehri olarak bilinen ve ülkenin en büyük ikinci kenti olan Chiang Mai, Budizm inancına ait pek çok ilginç yapıyı, ritüeli ve festivali barındırıyor.

   Çiçeklerin Kenti

   Vaktiyle Lanna Krallığı’na başkentlik etmiş olan Chiang Mai “Kuzeyin Gülü” olarak da adlandırılıyor. Bu lakaptan da anlaşılacağı üzere çiçekler Chiang Mai’nin bir diğer özelliği. Şehrin pek çok noktasında botanik bahçeleri yer alıyor. Damask rose olarak bilinen Şam gülü, dünyada yalnızca burada yetişiyor. Rengârenk ve 400’ün üzerinde çeşidi olan orkideler, ülkenin ulusal çiçeği olarak kabul edilen sarı ratchaphruek çiçeği ve beyaz krizantemler Çiçek Festivali’nin ana unsurlarını oluşturuyor.

   Çiçeklerin Festivali

   Chiang Mai Çiçek Festivali ise her yıl Şubat ayının ilk hafta sonunda 3 gün boyunca gerçekleşen, şehir merkezini bir renk cümbüşüne çeviren bir etkinlik. Festival bu yıl 7-9 Şubat tarihlerine denk geliyor. Cuma günü başlayıp pazar akşamına kadar gösterilerin, müziğin, geçit alaylarının ve eğlencenin dinmediği Chiang Mai sokakları, ziyaretçilerine çok farklı bir deneyim vadediyor.

   Şehrin merkezi, başka şehirlere nazaran farklı bir şehir planıyla oluşturulmuş. Etrafına kare şeklinde bir hendek kazılmış olan eski şehir bölgesi şehrin merkezini teşkil ediyor. Çiçek Festivali de bu merkezin güneybatısı ucunda konumlanan Nong Buak Haard Parkı’nda konumlanıyor. Günler öncesinden hazırlıklarına başlanan festivalde ilk gün parka ziyaretler ve açılış seremonisi gerçekleşiyor. Çiçek Festivali’nin en görkemli günü ise cumartesi günü.   Festivalin Görkemli Geçit Alayı

   Cumartesi günü, festival cuma başlamış olsa da festivalin esas açılış etkinliği diyebileceğimiz ve de en önemli etkinliği olan geçit töreni gerçekleşiyor. Charoen Muand Caddesi’nden Nawarat Köprüsü’ne kadar uzanan yolda dizilmiş olan kortej, Nawarat Köprüsü’nden giriş yaparak yürüyüşü başlatıyor. Şehir merkezinin girişine, hendeğe varıldığında coşku daha da artıyor ve güney yolu takip eden kortej merkezin yarısını geçerek Nong Buak Haard Parkı’na varıyor.

   Festival yürüyüşünde çiçeklerle bezenmiş figürler, heykeller keyifli geçit alaylarıyla sokakları arşınlıyor. Bu figürler ve heykeller Budizm’e ve Chiang Mai’ye has temalardan oluşturuluyor ve festival bitiminde aralarından en iyisi seçilmek üzere yarışma düzenleniyor. Kortejlerin en eğlenceli yanı ise bu devasa heykellerin yanı sıra onlara eşlik eden ve korteji bir an olsun neşesiz bırakmayan müzisyenler, dansçılar, performans sanatçıları ve bandolar. Geleneksel ve çağdaş müziğin icra edildiği kortejler boyunca festivalin katılımcıları da doyasıya karnaval havasındaki bu coşkulu eğlencenin tadını çıkarıyorlar.

   Çoğunlukla festivalin etkinlikleri Nong Buak Haad Parkı’nda konumlanıyor. Three Kings Anıtı, Thapae Kapısı da gösteriler, konserler ve performanslara sahne olan diğer mekânlar arasında yer alıyor.

   ​Chiang Mai Çiçek Festivali’ne katılarak, doğanın bu rengârenk parçalarının egemenliğinde bir hafta sonuna tanıklık edebilir, festivalin coşkulu etkinliklerine katılabilir, festival boyunca kurulan çiçek pazarlarından Tayland’ın meşhur çiçeklerinden edinebilirsiniz. Tayland seyahati fikriniz varsa tarihi Şubat ayına, Çiçek Festivali’ne denk getirmenizi tavsiye ederiz. Bu festivalde çok renkli, çok coşkulu ve çiçek kokularına bürünmüş bir hafta sonu geçirerek, unutulmaz anılar biriktireceğinizden eminiz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam