Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bucket List kaydınız başarıyla gerçekleşti. Müşteri hizmetlerimiz size en yakın zamanda ulaşacaktır.

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Giriş Yap

   Che Posterleriyle Bezeli Hindistan Eyaleti: Kerala

   Hindistan'da bir eyalet, ama bazı bölgelerinin köy ve şehir merkezlerinde bolca Che, kimi zaman da Fidel Castro posterleri, orak çekiç çizimleri var. Yine aynı eyalet, lüks tatil ve turizm anlayışıyla, yurt dışında zengin olup ülkelerinde yazlık ev yaptıran Hintlilerin havalı villalarıyla ünlü. Yemeklerinden turizm anlayışına her şeyiyle farklı ve rengârenk bir yer Kerala.

   
              Che Posterleriyle Bezeli Hindistan Eyaleti: Kerala
   Nilay Örnek
   Trendy

   04.12.18

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Hindistan'ı Nasıl Bilirsiniz?

   Renkli, büyülü, kirli, ilginç, inanılmaz, kutsal, kalabalık, karışık, huzurlu... Nasıl oluyor da oluyor kiminin sürekli yeniden gitmek istediği, çok sevdiği, harika bulduğu bir ülke, kimi tarafından da “dayanılmaz” bulunabiliyor? Kimi "Hiç gitmem" diyor, kimi "Sürekli gitmek istiyorum". Ben binbir sıfatlar ülkesi Hindistan'a saygımla gittim, büyük bir sevgi, hayranlık ve "En yakın zamanda yine gideceğim" sözüyle döndüm.

   Güneyden Başlama Avantajımı Kullandım

   Başta sorduğum "Nasıl oluyor da Hindistan farklı insanlarda bu kadar farklı his yaratıyor" sorusunun yanıtı pek “derin” ancak bu yazıda bazı ipuçları bulmanız mümkün. Ama öncelikle söylenmesi gereken ve ülkeyi baya iyi bilenlerin söyledikleri şu ki "Güney ve Kuzey Hindistan baya baya farklı." Zaten 28 ayrı eyaletin olduğu ve 25'e yakın farklı dilin konuşulduğu, pek çok farklı dine ev sahipliği yapan, farklı bölgelerden Hintlilerin İngilizce konuşarak anlaşabildiği bir coğrafyadan bahsediyoruz, farklılıklar olmazsa olmaz. Güney Hindistan özellikle de Kerala eyaleti, genel Hindistan algımızın baya dışına çıkıyor.

   1946'dan Bu Yana Marksist Parti

   Kerala’da okuma yazma oranı yüzde 90’ların üzerinde, günlük gazeteler “çok satıyor” ve Hindistan’ın demokrasiye geçtiği 1946 yılından beri Kerala’da seçimleri her daim Hindistan Komünist Partisi (Marksist) kazanıyor. Suç oranının en düşük olduğu eyalet de burası. Köy ve şehir merkezlerinde bolca Che, kimi zaman da Fidel Castro posterleri, orak çekiç çizimleri görüyorsunuz. Pek çok zengin Hintlinin burada özel evler yaptırdığı biliniyor. Yemekler de, turizm anlayışı da farklı.

   Hyderabad'ı da İyi ki Eksik Etmedik

   Biz, 7 kadın, Qatar Airways ile uçtuk, Setur Select'in bize çizdiği rotaya uyarak (“Select” hizmetinde, arkadaş grubunuzla genel rotada bir tur talep edebiliyorsunuz ama biz az kişiye özel hazırlanmış, hâli hazırda var olan bir rotaya uyduk) Hyderabad, Trivandrum, Kovalam, Periyar, Kumarakom, Kochi (Cochin) bölgelerini ve her bölgede farklı bir Hindistan gördük. Hyderabad mesela bu güzergâhın en aykırı, belki de Kuzey Hindistan'a en benzeyen yeri. Diğer yerlere kıyasla pek şehir, çok trafik, çok “tuk tuk”, çok korna, biraz toz ve alışveriş. Ama izlenimi tamamlaması açısından muhteşem bir tek günlük durak. Ve de Hindu olmayanların da alındığı Birla Mandir Manastırı, özellikle gün batımında çok etkileyici.

   Altın Kumsallar

   Kovalam'da ise mesela, yüzlerce ayrı bitki türünün olduğu etkileyici bir otelde (Golden Key Bördübed'i bilenler çok benzerini düşünsün) kalıp fonda Hint müzikleriyle altın sarısı kumlardan denize girdiğinizi düşünün. Sisli sıra dağlar, altın kumsallar, yemyeşil vadiler, palmiyelerle çevrili dingin sular ve benzersiz sanat formları, heyecan verici festivaller, kraliyet sarayları, görkemli anıtlar, mimari harikalar, egzotik bitki örtüsü, kolayca görebileceğiniz hatta isterseniz yakınlaşacağınız hayvanlar bu rotanın olmazsa olmazlarından. Bir Afrika olmasa da sık görmeye alışık olmadığımız hayvan çeşitliliğiyle burası da bir hayli etkileyici. Bayrağında da fil olan Kerala, Asya fili adı verilen özel türün en çok bulunduğu yerlerden. Yemekleri de o kadar çeşitli ve lezzetli ki aç kalmak ya da yememek için büyük bir çaba sarf etmek lazım.

   Maymunlar Cenneti

   Bölgede iki büyük otel grubu var: Taj ile CGH Earth (Temiz, yeşil ve sağlıklı kelimelerinin kısaltmaları). Taj zengin ve havalı; ama CGH Earth otellerinin her birinde ayrı bir konsept, derinlik ve hikâye var. Genel çizgi ise doğaya saygılı, geri dönüşüme büyük önem veren hizmet anlayışı. Şampuanlarınız banyodaki minik toprak kaplara dolduruluyor, banyo lifiniz özel bir bitki türünden yapılmış, eşyalar kadar binalar da “dönüşüm” eseri. Bu grubun Periyar'daki oteli Spice Village'da bizi o bölgeye ait siyah maymunlar tepedeki ağaçlarda şov yaparak karşıladı, sokağa çıktığımızda da her yerde kırmızı yüzlü maymunlar vardı.

   Kuş Gözleminden Tropik Bitkilere

   Otellerde hizmet çok: Kâğıt ya da seramik atölyelerinden yemek kurslarına, çok az da olsa kaplan bile görebileceğiniz tekneyle vahşi yaşam gözlem turundan fil gezisine, dans gösterilerinden kuş gözlem turlarına etkinlikler baya baya çeşitli. Üstelik çok azı ekstra ücretli. Ve etkinlikler “yalandan” değil ki, bu çok önemli. Kuş gözleminde ağaçkakan da gördüm, bölgenin birasına adını veren ve çok sık görebileceğiniz muhteşem güzellikteki “King Fisher”ı da... King Fisher dediysem bu, bizdeki yalı çapkını. Tür tür kelebekler, hayatınızda hep meyvesini gördüğünüz kakuleden kaju fıstığına baharat ve yemişlerin ağaçları... Hepsi gözünüzün önünde, elinizin altında. Doğa çok güzel ve onun içinde, onun bir parçasısın! Yaptım da biliyorum; bir fili öpebilir, maymunları besleyebilirsin. Kovalam'da dev gölde dev tekne evlerde kalmanın keyfi ayrı.

   Masajlar, Özerl Karşılamalar... Olmazsa Olmaz
   Ayurvedik tedavi ve masajlar, yoga ve meditasyon seansları zaten olmazsa olmaz. Zaten otellerde görevli herkes sizi prens ya da prenses gibi hissettirmek için yarışıyor; sizi törenlerle, çiçek, kolye ve müziklerle karşılayıp benzer şekilde uğurluyorlar. Yüzyıllardır tekrarlanan bir Hint sözü olan “Atithi Devo Bhava” (Misafir Tanrıdır) sözü burada gördüğünüz saygıyla anlıyorsunuz ki karşılığını buluyor.

   Sanat Gibi... Balıkçı Ağları
   7 hatun Türkiye'ye Hindistan'dan rengârenk takı, mobilya, obje ve kumaşlar getirip havalı imajlarla bizlere satan isimlerin dedikodusunu yapıyoruz. Her şey rengârenk ve uygun fiyatlı. Gün doğumu ve batımında muhteşem görüntüler veren Çin balık ağlarıyla, Fort Cochin adlı turistik bölgesiyle, ünlü “kathakali” tiyatral dansını sergileyen mekânları, Vasco de Gama Kilisesi, Kolonyal mimarideki yapıları ve birbirinden çok farklı konseptteki, etkileyici, otel gibi olmayan otelleriyle Kochi (Cochin) ise Kerala'nın görülmesi şart yıldızlarından.Ön yargılarımın tersine, mis gibi çiçek kokan Hindistan sokaklarında her adım başı bir fotoğraf karesi. Sokakta insanlar gülerek size bakıyor, fotoğraf çekmek isterseniz de hemen poz veriyorlar.    Orada gerçek inancı görmek, kimimiz için yeniden inanmak da mümkün.

   "ARE YOU NORNEK?"

   Benim yaşadığım en ilginç şey ise, gezimin son gününde bir Hintli gencin bana Instagram ismim olan (Nilay'ın baş harfi ve soyadım) "Nornek" diye seslenmesi. Koca Hindistan'da biri bana nasıl ismimle seslenebilir? E bölge biraz sıcak; Türkiye'nin baharındaydım ama orada yaz. "Sıcaktan yanlış duyuyorum" desem de çocuk Instagramını açıp bana beni gösterdi. Hindistan'da çektirdiğim fotoğraflardan birini, bir Hint hesabı paylaşmıştı, oradan görmüş beni takip etmeye başlamış, İstanbul'a da gelmek istiyormuş... Milyarlık bir ülkede Instagram arkadaşı bulmak... Bu bile mümkünmüş Kerala'da.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam