Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Cazın Doğduğu Topraklar: New Orleans

   "Caz yapma" diye bir ifadenin kullanıldığı başka bir dil var mıdır bilmiyoruz ama maalesef dilimizde var. O zaman biz de neymiş bu caz, nasıl yapılırmış diye tarihe şöyle bir bakalım. Biraz caz yapalım.

   …Ve Caz Doğdu
   Amerika’ya getirildikleri zaman yanlarına müzik aletlerini almalarına izin verilmeyen Afrikalı köleler, yanlarına sadece müzikal zevklerini ve geleneklerini almışlardı. İşte cazın başlangıç noktası tam da burası. Melodi ve akorlarla birlikte özgürlüğe kavuşma savaşı…

   Bazen eğlenceli, bazen ciddi, renkli, hareketli ve büyük bir derinliğe sahip bu müzik, 1880’lerde New Orleans’ta gelişmeye başladı. Ardından bu notalar tüm güney eyaletlerinde yeşererek değişik akımlarda filiz vermeye başladı ve müziğin doğasını etkilemeye başladı. Tom Brown, jazz (caz) sözcüğünü ilk defa 1915 yılında Chicago’da çalarken dinleyici önünde kullandığını iddia etse de 1913’de San Francisco Gazetesi’nde bu sözcük müzikal anlamda kullanılmıştı.

   Caz Her Yerde…
   Caz, genel olarak azınlığın çaldığı bir müzik olsa da daima çoğunluğu etkilemiştir. Derinliğini ve özünü anlamak için notalardan fazlasının incelenmesi gereken cazın bugünkü popüler müziği beslediğini söylersek sanırız şaşırmazsınız. Film ve dizi müziklerinde, asansörlerde, otel lobilerinde, TV ve radyo reklamlarında, telefon hattında beklerken ya da rock, funk, hip-hop’a kadar duyduğumuz tüm günümüz müziğinde bizi çepeçevre saran bütün o melodiler cazdan gelmektedir.


   New Orleans

   New Orleans muhteşem mimarisiyle de öne çıkan sıradışı bir şehir. Aslında cazın burada doğduğuna şaşırmamak gerek. Amazon ve Nil’den sonra dünyanın üçüncü büyük nehri olan Mississippi deltasında yer alan bir liman şehri, ticaret yoluydu ve kozmopolit bir yerleşim merkeziydi. Bu kadar renkli bir yerin eğlence hayatı da çok renkli olmalıydı. Birçok bar vardı ve müzisyenlere iş imkânı doğuyordu. Bugünse günün her saati hareketli sokakları, restoranları, yılın her dönemi sergilenen sahne sanatları, kültürel aktiviteleriyle dünyanın birçok yerinden gelen turistlere ev sahipliği yapıyor. Amerika’nın Avrupalı Şehri olarak bilinen bu şehir, kendine özgü kültürü, yemekleri ve tarihî dokusuyla ABD’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden.

   Fransız Mahallesi
   Şehrin en eski yerleşim alanı ve tarihî merkezi olan bu mahallenin en ünlü noktası Jackson Meydanı’dır. Yemyeşil bir alanda, tarihî 18. yüzyıl evleri bulunan meydan, renkli ve dinamik yapısıyla görülmeye değer.

   Aziz Louis Katedrali
   Şehrin en etkileyici binalarından biri olan Aziz Louis Katedrali, Rönesans mimarisine sahip. 1718’de Fransa Kralı IX. Louis’nin onuruna yaptırılan katedral, 1788’de şehirde çıkan büyük yangında harabeye dönmüş, 1794 yılında yeniden inşa edilmiş.

   Tarihî Mezarlar
   Şehrin bir diğer adı da "Ölüler Şehri"dir. Bunun sebebi şehrin deniz seviyesinin altında olması ve bu nedenle ölülerin toprağın altında değil, üstünde bulunan lahitlere defnedilmesidir. Bu sayede ihtişamlı mozoleler tıpkı bir açıkhava müzesi gibiler.

   Yemek Kültürü ve Gece Hayatı
   Amerika denince akla ilk fastfood gelse de işler New Orleans’ta biraz değişiyor. Kendine özgü bir yemek kültürüne sahip olan şehirde, koloni döneminde farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı için doğal olarak mutfakta da bu izleri görüyoruz. Fransız, Afrika, İspanyol ve Kızılderili mutfaklarından çokça esinlenmiş lezzetleri genel olarak bol baharatlı oluyor.

   İşte geldik en eğlenceli kısma, gece hayatı! Eğlencenin hiç bitmediği şehirde mekânların kapanış saatleri yasal bir uygulamaya tabii değil. Yani 24 saat boyunca eğlenecek yer bulabilirsiniz. Louis Armstrong’un şehri olan New Orleans’ta caz dinlemek için birçok mekân bulunuyor. Eğer caz seviyorsanız, cazın farklı türlerini, farklı mekânlarda dinleme şansına sahip olabileceğiniz tek şehir olan New Orleans’ta notalar, melodiler ve armonilerle özgürlüğün tadını çıkarın.


   "Caz yapma" diye başladık, "caz yaparak" bitirilelim. Caz, New Orleans’ta doğdu ve tüm dünyaya yayıldı. Değişen dünyaya uyum sağladı ve artık kendi dili var. New Orleans’a giderseniz bilmeniz gereken tek dil, cazı oluşturan o notaların dili...

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   New Orleans hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam