Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Boston'da Yürü, Öğren ve Eğlen

   Kırmızı tuğla binalar, gökdelenlerin arasında yemyeşil Boston Common Parkı, Avrupai butik ve kafelerin sıralandığı Newbury Street ve asırlık çarşılarıyla ülkenin en tarihi ve yürüyerek keşfi en kolay olan kentindeyim. Toplu taşıma olanaklarının da son derece elverişli olduğu şehirde herkes hareket halinde, yeni fikirlere açık ve bilgili...

   Boston'da Yürü, Öğren ve Eğlen
   Serra Gürçay
   Trendy

   18.10.19

   Çocukluğundan bu yana 12 şehir ve 8 ayrı ülkede yaşayan Serra, şehirleri önce kokluyor sonra insanlarını dinliyor ve yoldan hikayeler yazıyor.

   Eğitime Giden Yol

   Bir şehir bilgi kokar mı? Boston kokuyor ve insanda devamlı öğrenme isteği uyandırıyor. Metroda kırmızı hatta yolculuk ediyorum. Oturanların neredeyse hepsi kulaklıklarını takmış ve laptoplarını açmış çalışıyorlar. Ayakta kalanların günlük sohbetleri: Nietzsche’nin Plato eleştirileri, Boston Dynamics’in yarattığı dünyanın en insansı robotunun yapabildikleri ve Parkinson hastalığı ile ilgili laboratuvarda elde edilen son bulgular... Şehirde konuşulan  dünyevi konulardan bazıları işte bunlar. Brainpower Triangle (Beyingücü Üçgeni) olarak isimlendiren Harvard, MIT ve Tufts Üniversiteleri’nin sıralandığı metro hattında yolculuk etmek için sınava girmek gerekiyor muydu diye düşünmemek elde değil. Kısa sürede toparlanıp ben de en ciddi ifademi takınıyor ve cep telefonumu kurcalamaya başlıyorum. Metroda bile çeken internet sayesinde bilgiye çabucak ulaşılıyor; Boston metropolünde 54 yüksek okul ve üniversite olduğu ve kentte yaşayan her beş kişiden birinin eğitim kurumuna bağlı çalıştığı bilgisi düşüyor ekranıma.

   Gel Kütüphanede Eğlenelim

   Kent, öğrenciler için sonsuz çalışma mekanı sunuyor. Eğer Boston merkezde Boylston Caddesi’ne yakınsanız ilk görüşte Apple mağazası gibi görünen Boston Public Library’de tüm gün ücretsiz Wi-Fi’den ve 23 milyon kitap, CD, DVD’den yararlanabilirsiniz. Kütüphanenin özel “Genç” bölümü var. Burası gençlerin sosyalleşmesi için daha cool tarzda dekore edilmiş ve duvarında yazan “Words are power, start a conversation” ibaresi ile onları ekran başından kaldırıp konuşmaya teşvik ediyor. Şehrin her yerinde sessizce çalışılabildiğine göre “yeni nesil kütüphanelerin” de misyonunun sosyalleştirmek olması çağın gerektirdiklerinden olsa gerek. Duvarda asılı programa baktığımda kütüphanede Play Station geceleri, film gösterileri gibi etkinlikler ve “yemeğini kap da gel” masaları dikkatimi çekiyor.

   Buradan Harvard Square’deki Harvard Coop kitapçısına gidiyorum. Dört katlı efsane kitapçı 1882 yılında Harvard öğrencileri tarafından bir kooperatif olarak kurulmuş ve hala gezi literatüründen, felsefeye, edebiyata ve ders kitaplarına kadar birçok konuda geniş seçenekler sunuyor. Son senelerde kapanan, küçülen veya kitap ve dergilerden boşalan rafları elektronik aletlerle dolduran “sözde kitapçılar” sadece ülkemizde değil Avrupa’da da karşıma çıkıyor. Boston’da hala başrolde kitapların olduğu, kahve eşliğinde sayfaları çevirebileceğim gerçek kitapçılar bulmak ruhuma ne kadar da iyi geldi.


   Global Ye

   Okudukça insanın karnı acıkıyor. En azından benim öyle. Bulunduğum şehrin yemek sahnesi son derece hareketli. Boston’a gelip de Faneuil Hall Marketplace’e gitmeyen yok. 1743 senesinden itibaren pazaryeri olarak işleyen bu canlı mekandaki yemek tezgahlarında New England Clam Chowder (kremalı kum midyesi çorbası), yengeç ve Maine’den gelen ıstakozların tadına bakmak boynumun borcu. Tezgah şeklinde sıralanmış dükkanlarda Çin, Ortadoğu, Japon ve Kore sokak mutfaklarından geleneksel lezzetler de var. Son senelerde özellikle fit gençlerin tercih ettiği Hawai mutfağının dünyaya armağanı “Poke” (içinde çiğ balık, marul, fasülye bulunan bir tür salata) tezgahının önünde uzun sıralar hiç eksik olmuyor.

   Kapılarını üç ay önce açmış olan Timeout Market ise Boston Üniversitesi yakınlarında Fenway bölgesinde çağdaş ve stilize sokak lezzetlerinin yeni adresi. Küratörler tarafından tasarlanmış 15 yiyecek tezgahı, son teknoloji ile donatılmış demo-mutfak ve kokteyl barlar gerçekten de dikkat çekici. 1929 yılında inşa edilmiş art deko tarzda bir fabrika ve deposundan dönüştürülen mekanın ortası akşam saatlerinde eğlence alanına dönüşüyor.

   Ne yalan söyleyeyim, eğlence konusunda bizim onlara öğreteceğimiz çok şey var. Boston dönüşü elimde ne kaldı diye düşünecek olursam: Çok sayıda okunacak kitap, bir adet yeni spor ayakkabısı ve doymak bilmeyen bir bilgi açlığı olurdu.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Boston hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam