Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bizi Bu Güzel Havalar Bitirdi: Buenos Aires

   Buenos Aires’te gezilecek çok yer, yapılacak çok aktivite ve keşfedilecek çok lokasyon var. Şimdi sizi tek tek bu adreslere götürüyoruz.

   Güzel, Çok Güzel Havalar

   Buenos Aires, İspanyolca’da "Güzel Havalar" anlamına gelir. İspanyol, İtalyan ve Fransız etkileri görülen mimarisi, geniş caddeleri, rengârenk sokakları, hareketli gece hayatı, kendine özgü kültürü ve tabii ki aşkın, estetiğin ve tutkunun dansı tangosuyla Güney Amerika’nın en turistik şehirlerinden biri. 

   La Boca

   La Boca, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in en ünlü ve en turistik semti. Rengârenk ilginç evleri ile ünlü olan semtte "cosa común" diye adlandırılan ve birkaç ailenin bir arada yaşadığı bazı ortak alanları bulunan evleri görmek de mümkün. Batık ve eski gemilerin saçlarından yapılmış ve bazıları tekne boyasıyla boyanmış olan bu evleri her adımda fotoğraflamak isteyeceksiniz. La Boca’da Arjantinlilerin soğuk içilen yerel çayı mateyi özel metal bardaklarda deneyebilirsiniz. Burada her gün ayrı bir eğlence var; sürekli olarak mutluluk saçan ve neşeyle dans eden güler yüzlü insanları keyifle gözlemleyebilirsiniz. Sokaklarda Papa, Maradona ve Messi gibi Arjantinli önemli kişilerin heykellerini görmek mümkün. Buraya gelmişken Caminito denen pazar yerini gezebilir, La Ribera’yı ziyaret edebilir, tango kulüplerinde eğlenebilir ve milongalara katılabilirsiniz.


   Hayata Gancho Atan Dans: Tango

   “Tango stilleri adeta bir evliliğin aşamaları gibi... Amerikan tangosu, aşkın ilk başladığı, her iki tarafın da romantik olduğu ve en iyi taraflarını sergilediği aşamadır. Arjantin tangosu ise, tutku, öfke, mizah gibi duyguların tavan yaptığı zamandır. Uluslararası tango da evliliğin sonudur; bitse bile çocuklarınız için birlikte kalma çabasıdır.’’

   Bu sözler ünlü tangocu Barbara Garvey’e ait. Tangonun tarihine dair birçok farklı söylenti olmasına rağmen hiç kimse bu dansın ve müziğin Buenos Aires’in La Boca’sında doğduğu gerçeğini reddetmez. İlk çıktığı dönemde aristokratlar tarafından kenar mahalle dansı olarak görülen tango, kenar mahallelerden çıkıyor ve tüm dünyaya yayılıyor. Kimileri bu dansın genelevlerden çıkma olduğunu ve aristokratların çocuklarıyla kenar mahalle halkının yegâne buluşma yeri olan genelevlerden dış dünyaya taşınıp bir salon dansı hâline geldiğini de iddia ediyor. Alt tabaka ve üst tabaka en nihayetinde aynı havayı soluyor, müziğin ve dansın birleştirici etkisinde buluşuyor.

   19. yüzyıldan itibaren tango tüm dünyaya yayılıyor ve her sene yüzlerce lokasyonda tango festivalleri ve tango gösterileri düzenleniyor. Savaşta, barışta her durumda milongalar devam ediyor. Çünkü tango sadece aşkın değil, savaşın da dansı. Bu çatışmadan tutku doğuyor. Daha çok erkeğin kadını yönlendirmesiyle icra edilen bu çift dansı estetik görünümü, milonga müziklerinin eğlenceli tınıları, son zamanlarda modern ritimlerle harmanlanan müzikleri, şık ayakkabıları ve elbiseleri ile her geçen gün daha da çekici bir hâle geliyor.

   Buenos Aires’teyseniz bu asil, romantik ve tutku dolu dansı adım başı izleme fırsatı yakalayacaksınız. Eğer tango ruhunu dolu dolu yaşamak istiyorsanız tatilinizi Dünya Tango Şampiyonası’nın düzenlendiği ağustos ayına denk getirebilirsiniz. Tango gösterisi izlemek için Confiteria Ideal, Cafe Tortini, Maldita Milonga, Salon Canning, Milonga Cathedral ve Madero Tango Buenos Aires'te tercih edebileceğiniz mekânlardan.

   Sokakları Tuvale Dönüştüren Sanatçılar

   Buenos Aires tangoyla olduğu kadar, sokak sanatı konusunda da meşhur. Dünyanın dört bir yanından birçok sanatçı Buenos Aires sokaklarına müral çalışmalarını hediye ediyor ve şehirde sık sık gerçekleşen sokak sanatı festivallerine katılıyor. Sokak sanatı projeleri düzenleyen en ünlü kurum ise Buenos Aires Street Art. Sanatçıların tuvale dönüştürdüğü sokakları Palermo, Coghlan, Barracas, San Telmo ve Villa Urquiza bölgelerinde görebilirsiniz.

   Recoleta Mezarlığı

   Mezarlık dendiğinde aklınıza bizim mezarlıklarımızın kasveti gelmesin. Recoleta Mezarlığı, içinde Eva Peron ve Arjantin başkanları gibi önemli şahsiyetlerin mezarlarının yer aldığı bir açık hava müzesi gibi. Halk burayı bir park gibi gezebiliyor ve burada keyifli zaman geçirebiliyor. İçerisinde görkemli ve ilginç mimarilere sahip mezarlıklar bulunan Recoleta’da, Paz ailesinin mezarlığı oldukça ilgi çekici. Girişinde "Huzur içinde uyuyun" anlamına gelen "Requiescant in pace" yazısından da anlaşılabileceği gibi burada ölüm bizdeki kadar korkutucu bir şey değil.

   9 Temmuz Bulvarı

   Adını Arjantin’in bağımsızlığa kavuştuğu tarihten alan ve 16 şeridiyle dünyanın en geniş bulvarı unvanına sahip olan 9 Temmuz Bulvarı, Buenos Aires’te gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Dinlenebileceğiniz yeşil alanlar bulunan yolun ortasındaki dev boyutlara sahip dikili taş, görülmeye değer bir manzara sergiliyor.

   San Telmo

   San Telmo, Arnavut kaldırımı sokakları ve sömürge döneminden kalma yapılarıyla ünlü olan Buenos Aires’in en eski mahallesi. Burada keyifli zaman geçireceğiniz pek çok kafeyi, tango salonunu, antikacıyı bulabilir; yerel sanatçıların çalışmalarını ve dansçıların sergiledikleri performansları izleyebilirsiniz. Ayrıca San Telmo’da, Ulusal Tarih Müzesi’ni, El Zanjon de Granados’u ve Lezama Parkı gibi mekânları ziyaret edebilirsiniz. San Telmo’dan ayrılmadan bit pazarında “bandeneon” çalan sokak müzisyenlerini, kukla oynatanları ve canlı heykelleri görebilir; Dorrego Meydanı’nda binaları ve sokakta tango yapan dansçıları izleyebilir, hatta Tanguerias’lardan birine girip doyasıya tango yapabilirsiniz.

   Güzel Havalar, Güzel Sanatlar

   “Museo Nacional de Bellas Artes” yani; Güzel Sanatlar Müzesi, hem Latin Amerikalı, hem de Avrupalı sanatçıların eserlerini barındıran son derece geniş bir koleksiyona sahip. Miguel Gonzales, Jackson Pollock, Rodin, Monet, Kandinsky ve Picasso gibi sanatçıların eserlerini görmek mümkün.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Buenos Aires hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam