Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bi̇raz Fransız Bi̇raz İsvi̇çreli̇, Cenevre Gezmesi̇

   İsviçre'nin ikinci büyük şehrinde, Cenevre'de Swiss-Made bir seyahate çıkıyoruz.

   Fransa-İsviçre sınırında, Leman Gölü’nün güneybatı ucunda kurulu bir şehir Cenevre. Leman Gölü’nden Cenevre’nin içine ve Fransa’ya doğru Rhône ve Arve nehirleri uzanıyor. Şehrin tarihi de nehirler gibi kültürlerin kesişimine, birlikte yazılmış bir hikâyeye işaret eder. İsviçre’nin en büyük ikinci şehri, İsviçre’ye has saatçilik, çakı imalatı gibi zanaatlerin de beşiği. Özellikle su götürmez kalitesiyle dünya çapında kabul görmüş saat üretimi, Cenevre’de gelişip büyüyen ve buradan dünyaya namını salmış bir zanaat. Orta Çağ’dan itibaren önemli bir ticaret şehri olan Cenevre, 16. yüzyıl Avrupasını büyük ölçüde etkilemiş olan Reform hareketinin öncülerinden John Calvin’in etkisini yoğun olarak hissetmiştir. Hatta Calvin’in getirdiği bir yasakla İsviçre saatçiliği yeşermeye ve önü alınamaz bir ilerleme kaydetmeye başlamıştır. İsviçre’nin saatçilik hikâyesi ile ilgili ayrıntılara “Saatleri Ayarlama Ülkesi İsviçre” yazımızdan ulaşabilirsiniz.
   (https://www.seturday.com/kesifler/saatleri-ayarlama-ulkesi-isvicre)


   Arnavut Kaldırımlarda Tarihi Gezinti

   St. Peter Katedrali

   Cenevre’nin eski şehir bölgesi arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihî atmosferiyle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Şehrin bu bölgesinde bulunan St. Peter Katedrali, 1536-1564 yılları arasında Calvin’in vaazlarını verdiği, gotik mimarisiyle göz alıcı bir manzara yaratan duraklardan. Kıvrılarak ilerleyen 96 basamağıyla çıkılan kuzey kulesi ve 60 basamakla çıkılan güney kulesi hem mimarinin ihtişamına hem de şehrin en güzel manzaralarına tanık olmak için deneyimlenmesi gereken detaylar.

   Bourg de Four Meydanı
   Cenevre’deki en eski meydan olan Bourg de Four, bir vakitler Romalıların ticaret yaptıkları, pazar alanları kurdukları meydandı. Bugün yine ticaret faaliyetleri, bu sefer keyifli mağazalar, mola verilecek kafelerde sürüyor. 

   Maison Tavel

   12. yüzyılda inşa edilen, Cenevre’nin en eski özel mülk yapısı olan Maison Tavel, Orta Çağ sivil mimarisinin izlerini sürmek için en iyi örnek desek yeridir. Bugün müze olarak hizmet veren binada, Cenevre’nin kent dokusu ve mimarisini çeşitli objeler, haritalar, fotoğraflar vb. Belgeler üzerinden inceleme fırsatı bulabiliyorsunuz. Tabii müzede kalıcı olan sergilerin yanı sıra süreli sergilerle de kent mimarisine odaklanan kolektif ve kültürel çalışmalar yapılıyor. 

   Jet d'Eau

   Jet d'Eau, Cenevre'nin meşhur yapılarından biri. 140 metre uzunluğuyla dünyanın en yüksek su fıskiyesi. 1886'da şehre enerji sağlayan hidrolik santralin Rhône Nehri'nin akım gücünü boşaltacağı bir nokta bulması isteniyor. Sonuç; Jet d'Eau. Neredeyse tesadüf eseri oluşan Jet d'Eau bambaşka bir amaçla ortaya çıkmışken bugün şehrin önemli sembollerinden biri. Şehrin birçok noktasından görülebilmesi de merkez alarak gezinti yapmayı kolaylaştırıyor.

   Bain des Paquis

   Jet d'Eau, Leman Gölü'nün bir yakasında konumlanırken tam karşı tarafında ise şehrin popüler aktivitelerinden birini ağırlayan Bain des Paquis yer almaktadır. Yazın burada göle girip yüzmek, kışın ise sauna ve hamam olarak kulanıma açılması oldukça keyifli ve tercih edilen aktiviteler.

   Horloge Fleurie

   Saatçiliğin, tarihinde büyük öneme sahip olduğu bir şehirde saat formunun çeşitli şekillerde karşınıza çıkması olası. Bunlardan en bilindik olanı ve her ziyaretçi tarafından fotoğraflananı İngiliz Bahçesi içerisinde yer alan Horloge Fleurie. 1955'te yapılan ve 65 bin çiçeğin oluşturduğu bu çiçekten saat, kültürün doğayla muazzam bir harmanlanışı olarak tam da Leman Gölü'nün kıyısında karşınıza çıkacak.

   CERN

   Cenevre'nin 8 km batısında yer alan, uluslararası nükleer araştırmalar için 1954'te kurulmuş olan CERN, günümüzde de bilim dünyasının özellikle fizik alanında önemli isimlerini yetiştiren bir kurum. Fransız sınırı yakınında yer alan merkeze yapılacak bir gezi için aylar öncesinden rezervasyon yapmak gerekiyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İsviçre hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam