Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   "Beyaz Geceler"den Çok Daha Fazlası: Saint Petersburg

   "Başka, özel bir ışık aydınlatır oraları. İşte bu köşelerde yaşantılar da değişiktir, sevgili Nastenka!"

   Saint Petersburg, şairlerin ve yazarların yazmaktan asla vazgeçemeyeceği güzellikte, keşfedenlerin ve orada yaşayanların ise aşklarını her gün tazeleyen alımda bir şehir. Rusya’nın en büyük ikinci, Avrupa’nın ise dördüncü büyük şehri olan Saint Petersburg’un her bir köşesinde yalnızca tarih ve sanat değil aynı zamanda moda, dinamizm de var. Çar I. Petro tarafından Neva Nehri’nin üzerinde kurulan şehrin Baltık Denizi’ne de kıyısının olması onun kıymetini daha da artırıyor. Bunun yanında yılda bir kez yaşayabileceğiniz 'Beyaz Geceler' Saint Petersburg hatıralarınızda eşsiz bir yere kuruluyor. Beyaz geceler, 25 – 26 Mayıs tarihlerinde başlayan, güneşin ufuk çizgisinin altına sadece 9 derece inmesiyle devam eden ve şafağın kaybolmadığı bir dönem. 


   Peter ve Paul Kalesi, Erarta, Dostoyevski Müzesi, Kışık Sarayı, Kunstkamera, Avrora, Menshikov Sarayı ve Nabokov’un Evi kesinlikle görmeniz gereken mekânlar.

   Rusya’nın en vazgeçilmez destinasyonlarından bir tanesi olması yalnızca beyaz gecelerden dolayı değil tabii ki. Petersburg’a gittiğinizde kendinizi hem bir Avrupa şehrinde hissedersiniz hem de Rusya’ya has detaylar naif bir şekilde süzülür aradan. İki notanın en uyumlu noktada birleşmesi gibi bir armoni... İtalyan mimarlar Domenica Trezzini ve Francesco Bartolomeo Rastrelli’nin eserlerinin öne çıktığı şehir , Barok mimarisiyle kendine has kimliğini ortaya koyuyor.

   ​Dünya sanat tarihinin her döneminden bir parça bulmak, kendinizi sanatın kökenlerine bırakmak ve biraz da Stendhal sendromuna kendinizi kaptırmak istiyorsanız tek bir yer sizin için yeterli: Ermitaj Müzesi. Yılda neredeyse 3 milyon ziyaretçiyi çeken müze, dünyanın en eski ve en önemli müzeleri arasında bir dev adeta. Çariçe II. Katerina’nın 18. yüzyılda başlattığı sanat koleksiyonundan doğan Ermitaj Müzesi, bugün 3 milyondan fazla esere ve dünyanın en büyük tablo koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Helenistik dönemden Batı Avrupa’nın orta çağına, Rönesans eserlerinden modern döneme kadar genişleyen bir pencereden dünyaya bakmak istemez misiniz? 

   Beyaz Geceler / Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

   "Belki de bilmezsiniz, Nastenka, Petersburg’un benim oturduğum semtinde oldukça garip şeyler vardır. Bütün Petersburgluları aydınlatan güneş orada bir başkadır, sanki yalnız o yerler için ısmarlanmış gibi apayrı, yeni bir görünüşe bürünür."

   Bu şehrin sadece sanat ve mimariden ibaret olduğunu düşünmeye başladıysanız şimdi dümenimizi bambaşka bir yöne çeviriyoruz. Saint Petersburg aynı zamanda Rusya’nın moda kalesi olarak da biliniyor. Her yıl düzenlenen Saint Petersburg Moda Haftası'nda markalar boy gösterirken yeni kreasyonlar bu özel haftada tanıtılıyor. Galeria, Nevsky Centre, Passage ve Grand Palace Boutiques Gallery ise alışveriş tutkunlarını hem dünyaca ünlü hem de yerel markalarla bir araya getiriyor.

   Petersburg’un Rusya’nın en büyük ikinci şehri olduğunu göz önüne aldığımızda Rus mutfağının da en iyi temsilcilerinin burada kendine yer ettiğini hemen söyleyebiliriz. Percorso, Palkin, Dom Restaurant ve Troike Saint Petersburg deneyimine en lezzetli dokunuşunu yapmak için bekliyor. Sıcacık borş çorbasından içip bir mantı olan pelmeniyi yemeden ise Rusya seyahati tamamlanmış sayılmıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Saint Petersburg hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam