Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Berlin'de Bir Hafta Sonu

   Berlin... En sevdiğim Avrupa kentlerinden. Tarihi, kültürü, müzeleri, keyifli yemek mekânları, farklı hobileri olanları kucaklayan alternatifleri, şahane kitapçıları, çekici gece hayatı, düzeni, parkları, köprüleri... Ben de yakın zamanda "ateş almaya" denir ya, o kadar kısa bir süre için gitmişken, ne kadar özlediğimi fark ettim ve sizin için "kaçırmayın" diyeceğim 10 öneriyi yazmak istedim.

   Berlin'de Bir Hafta Sonu
   Nilay Örnek
   Trendy

   01.11.19

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Berlin Müze Adası

   175 müzenin olduğu bir şehirden söz ediyoruz. Müze Adası, Berlin’in merkezinde, Spree Nehri üzerinde; 5 adet müzeyi barındırıyor. Bizans dönemine ait sanat eserleri Bode Museum'da, Yunan ve Roma dönemi sanat eserleri ise Altes Museum'da (Eski Müze)... Mısır tarihini merak edenler için Neues Museum (Yeni Müze), 19. yüzyıla ait tablo ve heykellerle ilgilenenler için Eski Ulusal Galeri (Alte Nationalgalerie) ilgi çekici. Herkesin sevgilisi ise Bergama Müzesi (Pergamonmuseum). Gezerken saatlerin su gibi aktığı bir müze. Özgün parçalar kullanılarak yapılan bir rekonstrüksiyon olan Pergamon Sunağı'nı görmek için bile gidilmeli. "Adamlar bizden alıp üzerine müze yapmışlar" durumundan çok, "Çoğu eseri bizden, yani bu topraklardan alıp müze haline getirmek için şehirleri yeniden kurmuşlar" demek daha doğru. Yine de iç acıtmıyor değil!

   Berlin Doğa Tarihi Müzesi

   1889 yılında kurulan müze, zooloji, paleontoloji ve mineraloji alanlarında 25 milyondan fazla parçanın yanı sıra 13 metre yükseklikte dünyanın en büyük dinozor iskeletini de bünyesinde barındırıyor. Türlerin sergilenişi genel olarak etkileyeci. Ancak alt katta soğuk oda gibi bir alan var. İçine girdiğinizde aslında cam bir laboratuvarın etrafında dolanıyor gibisiniz. Siz karanlıktasınız, laboratuvar aydınlık. Ve kavanozlar içinde onlarca deniz canlısı arşivlenmiş. Bir film sahnesinin içinde olmak gibi. İlginç...

   Yaşasın Kreuzberg!

   Yurt dışında tatil olasılıkları değerlendirirken "Orada çok Türk var...", "Oraya Türkler çok gidiyor" diyerek daha bakir alanlar aradıklarını söyleyenlere alışmışızdır. Kreuzberg söz konusu olunca biliyoruz ki, bir tür Türk semti ama bir anlamda da turistik ve Berlin'in en ilgi çekici bölgelerinden biri. Türk-Alman melezi Kreuzberg, benim için her daim çok keyifli. Mutlaka gidilmeli... Gündüz gezilmeli, yemek yenmeli, üçüncü nesil kahvecilerinde vakit geçirilmeli, dönercileri, kahvehaneleri, parkları görülmeli. Bir kuruyemişçi var; iki kase alıyorsunuz, biri çekirdek dolu, diğeri boş. Önündeki masalarda çekirdek çitleyip çay içerek sohbet eden onlarca insan. Bölgedeki Engelsbecken Park da son seyahatimizde güzelliğiyle sürpriz oldu bize... Killa Hakan'ı orada görmek de hoştu.

   Parlamento Binası Turu Atlanmamalı... Reichstag

   Brandenburger Tor yakınındaki Almanya parlamento binası Reichstag, tepesindeki cam kubbe ve panoramik şehir manzarasıyla görülmeye değer. Almanların mimarlıktaki ustalıklarını gösteren yapılardan biri. “Audio Guide” yardımıyla çevredeki binalar hakkında bilgi de alabiliyorsunuz. Ancak kapıdan elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz; önceden internet sitesinden randevu almanız gerekiyor. Alsanız da, az ihtimal de olsa -ama bize denk geldi-, bir olay oluyor ve güvenlik sebebiyle alınmayabiliyorsunuz. Yine de denemeye değer. Çatı barı ve restoranı da görülmeli.

   Alışveriş Etmeseniz Bile Çok Güzel: KaDeWe

   Yılların eskitemediği, popülaritesini asla kaybetmeyen bir alışveriş merkezi KaDeWe. "Lüks"... Yani burada satılan giysiden eşyaya çoğu şey "lüks marka" tabir edilenlerden... Ancak fark etmez, çok güzel. Kat kat kimi zaman "sergi" gezer gibi gezebileceğiniz bölümler var. Fornasetti meraklıları mutlaka uğramalı. Oyuncak bölümü ise 20 küsur yıldır favorim; özellikle de maket ve trenlere meraklıysanız KaDeWe şahane. Ve tabii yeme-içme... En üst kat, yemek severler için de bir vaha. Kabuklu deniz ürünlerinden leziz pastane ürünlerine, pek çok farklı marka çay ve kahvelerden baharatlara değerli bir alan!


   Sıradışı Bir Kitapevi İçin: Dussmann 

   Kitap ve kırtasiye meraklıları için bir cennet; Dussmann KulturKaufhaus. Müzeler bölgesinde. Kitapevi dedim ama belki de “kitap sarayı” ifadesi daha doğru olacak. Katlarının her biri başka bir amaca adanmış. Farklı tür ve dillerde binlerce enteresan kitap, kalemlerden ajandalara kırtasiye namına pek çok almak isteyeceğiniz parça, çocuklar ya da birbirinden farklı hobileri olanlar için ayrılmış özel alanlar, oturup okuma, dinlenme alanları... Şahane bir yer.

   Mauerpark ve İkinci El Pazarı

   Mauerpark başlı başına güzel bir yer; yeşillik, ücretsiz de izleyebileceğiniz etkinlikler, gösteri ve konserlerin yanı sıra grafitti yapanları da güneşli bir günde keyifle seyredebilirsiniz. Pazar günleri Mauerpark'ta kurulan ikinci el pazarı da bir hayli zengin; hem ikinci el eşyalar, antikalar, takılar, giysiler var, hem de bazı yeni ve yaratıcı şeyler. Çok farklı ve lezzetli seçenekler sunan geniş bir de yemek alanı var.

   Kahve

   Berlin üçüncü nesil kahvecilerin Avrupa'da en yaygın olduğu şehirlerden. Bana "Mutlaka gidin" dedikleri popüler birkaçının adını vereyim; internetten biraz inceleyip kendinize göre olanı seçin... Ben The Barn, Bonanza ve Companion Coffee'ye gittim, tavsiye ederim. Diğerleri de Five Elephant, Godshot Coffee, Oslo Kaffebar, No Fire No Glory.

   East Side Gallery 

   Berlin'e her gidişimde savaş yılları, soykırım, kötülük, insanların ayrılması, her biri gözümün önüne geliyor. Hoşuma giden, bunların üzerinin örtülmeye çalışılmaması. Kimi sanat eserine dönüştürülüyor, kimi müze gibi karşımıza çıkıyor ama sonuçta üstü örtülmüyor... Berlin duvarından bugüne kalan en uzun kalıntı, malum, bugün bir tür sanat eseri. East Side Gallery’nin üzerine, 118 sanatçının 101 eseri var. Etkileyici... Görülmeli.

   Hissetmek ve Benzerinin Tekrarından Korkmak Adına...

   Holocaust Memorial, Berlin'in en merkezi bölgelerinden birinde, Yahudi soykırımında hayatını kaybeden Yahudilere adanmış bir anıt. Yaklaşık 6 milyon kişiyi anmak için 19.000 metrekarelik devasa bir alana yapılmış. İlk önce bir dolu beton dikdörtgen kütle gördüğünüzü sanıyorsunuz dışardan. Ama içine girince hissettiğiniz şey korku, kaybolmuşluk, düzen içinde kaos... Çok etkileyici. Açık alanda istediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz bu anıt, Brandenburger Tor, Reichstag ve Soğuk Savaş döneminde Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktası Checkpoint Charlie’ye de yakın. Berlin Yahudi Müzesi de bütün buralar görüldükten sonra meraklısına tamamlayıcı olacaktır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Nesrin

   Çok güzel anlatmışsınız. Hemen gitme isteği uyandı bende. Teşekkürler...

   Yorum Yap

   Berlin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam