Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Flaman Bölgesinde Gezi: Brüksel, Belçika

   Belçika, hem coğrafi konum hem de yönetim olarak Avrupa’nın kalbi. Birçok ülkeyi gezip görmüş olabilir ve "Tamam, buranın da kesin tarihî yapıları, doğal güzellikleri vardır. Ne yani?" diyebilirsiniz ama Belçika’yı diğerlerinden ayıran özelliği, waffle ve çikolatanın ana vatanı olması. En tatlı bölümü sonraya bırakarak şimdi bu harika şehri neden gidip görmeniz gerektiğini anlatalım.

   Şirinler Köyü

   "İyi bir çocuk olursanız, siz de Şirinler'i görebilirsiniz." Şirinleri görmeyi hep bekledik ama göremedik. Ama artık bu hayali gerçekleştirmek mümkün. Maceralarına Belçikalı karikatürist Pierre Culliford tarafından 1958 yılında başlayan Şirinler için Brüksel’de bir Şirinler Köyü kuruldu. Köye ulaşmak için yapay bir ormanın içinden geçiyorsunuz ve ulaştığınızda küçük mantardan evleri görmenizle birlikte yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor. Köyde interaktif ekranlar ve şirinlerin hologramlarıyla tamamen o dünyanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Sinir olduğunuz Gargamel’e karşı bir macera bile yaşayabiliyorsunuz. Siz de iyi bir turistseniz, artık Şirinler'i görebilirsiniz.

   Grand Palace

   Grand Place ya da orijinal ismi Grote Markt olarak bilinen bu meydan, Brüksel’in hatta Avrupa’nın en güzel meydanlarından. Gece gündüz kalabalık ve her anında farklı bir renge bürünüyor. Asıl özelliği, üç mimari tarzın, barok, gotik ve 14. Louis’nin bir arada olması. Daima hareketli olmasının asıl sebebiyse, barındırdığı birçok otel, cafe ve restoranları. Tabelalara dikkat! Meydan inşa edilirken burada yiyecek içecek satışı yapıldığı için çevresindeki tüm sokaklara da yiyecek içecek isimleri verilmiş. Bütün gün meydanın etrafında dönüp durmak istemiyorsanız gittiğiniz yerin sokak değil, bir cafe ya da restoran olduğuna emin olun.

   Belçika Karikatür Müzesi

   Karikatür ve çizgi roman sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Tam bir hayal dünyası olarak yapılandırılan müzede karikatürün yaratılışı ve gelişimiyle ilgili çalışmaları görebilirsiniz. Ayrıca çizgi romanın tarihi, çizgi roman nasıl hazırlanır, galeri, kütüphane, geçici sergiler, Belçika Çizgi Roman Akımı gibi görebileceğiniz kısımlar bulunuyor.

   Horta Müzesi

   Kendi evinden müzeye dönüştürülmüş ve mimar Victor Horta’ya adanmış müzede mimara ait birçok eseri görebilirsiniz. Özellikle Yeni Sanat akımı ile ilgili çok sayıda eser sergilenmektedir.

   Autoworld

   400 aracın sergilendiği müzede, Mercedes, BMW, Packard Old Mobile, Renaults, Ford ve Bugatti gibi çok sayıda popüler markayı görebilirsiniz. Bu araçlara sahip değilseniz üzülmeyin. Çünkü çıkarken bu araçların minyatürlerini satın alabilirsiniz.

   Masalsı Mimari

   Filmlerde izlediğimiz o masalsı şehirleri alıp biraz yenileyip Belçika’ya koymuşlar desek, abartmış olmayız. Şehirlerinin tarihi ve mimarisi Orta Çağ’a dayanan Belçika’da gezerken "Bu mahalle, şu bina 1000’lerden kaldı" şeklinde cümleler duyabilirsiniz. "Nasıl yani?" diye merak edip mimarisini araştırırsanız karşınıza barok, yeni-barok, gotik, Orta Çağ gibi fantastik kelimeler çıkıyor. Ufak tefek ya da büyük tüm binaların büyüleyici ve masalsı mimarisi, Belçika’yı akılda tutmaya yetiyor.

   Yemekler
   Neden seyahat ederiz? Gezip görmek, öğrenmek, tanımak tamam; ama en güzel taraflarından biri de o ülkenin değişik ve lezzetli yemeklerinden tatmak değil mi? Hatta çoğu insanın bunun için, yani yemek için seyahat ettiğini biliyoruz.

   Belçika’da birçok mutfaktan yemek bulabiliyorsunuz. Hatta özellikle Brüksel’de Türk ve Yunan mutfaklarını bolca deneyebilirsiniz. Tavşan, geyik, güvercin gibi farklı etleri de denemek için ideal bir ülke burası. Fakat midye seviyorsanız ve Belçika’daysanız, bildiğiniz midye dolma ve midye tavayı unutun! Akla hayale gelebilecek her sosla yaptıkları midyelerden yerseniz ayağınız bir daha yere basmayabilir. Çünkü Belçika midyeleri ezber bozan cinsten. Eti bol, kumsuz ve çok çok lezzetli. Büyük boy demir tencerelerin içinde kereviz, soğan, sarımsak, kişniş gibi çeşitli sebzelerle buharda pişiriliyor. Midyelerin etleri çatalla yeniyor, suyu da çorba gibi kaşık kaşık içiliyor. Bu arada midyenin yanına mutlaka patates kızartması da geliyor ve lezzet ikiye katlanıyor. Envai çeşitteki lezzetli midyeleriyle Belçika, bir kez daha masalsı bir dünya oluşturuyor.

   Waffle
   Belçika, waffle konusunda bizden daha sade olmasına karşın tam bir waffle cenneti. Baştan uyaralım, bizde olduğu gibi içi türlü malzemelerle dolu, allı pullu, süslü püslü bir şey hayal etmeyin. Süt kokan tek kat waffle’ı ya sade ya da pudra şekeri, krema veya çikolata sosuyla servis ediyorlar. Tabii ki turistlerin isteğine göre meyve de ekliyorlar ama bundan çok hoşlanmayabilirler. Çünkü onlara göre bu, hamurdaki asıl lezzetin kaybolmasına sebep oluyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Belçika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam