Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Atlantik'in Ortasında Kömür Karası Bir Cennet

   Avrupa'nın keşfedilmemiş ve doğallığı bozulmamış hazinelerinden Azor Adaları...

   Bir yanda volkanik dağların arasında uzanan büyüleyici krater gölleri, bir yanda yunuslarla birlikte yüzebileceğiniz sonsuz bir okyanus, bir tarafta da yemyeşil yamaçların ardı sıra uzanan ve bin bir çeşit bitkiye kol kanat geren engin ormanlar... Azor Adaları’nın sahip olduğu bu pastoral manzaralar, zaman zaman Portekiz’in kendisine özgü kırmızı kiremit çatılı evleri aracılığıyla bölünüyor fakat bu görünüm bile doğayla öyle uyum içinde ki insanın elinden sadece bu eşsiz manzaralara dalıp iç geçirmek geliyor. 

   Azor Adaları Nerede?

   Avrupa ile Amerika kıtalarının arasında, Portekiz’e bağlı bir takımada olan Azorlar, toplamda 9 farklı adadan oluşuyor. Konum itibarıyla Portekiz’e 1500, Doğu Amerika’ya ise 3900 kilometre mesafede bulunan Azorlar’a Türkiye’den direkt uçuş yok. Takımadaya ulaşım çoğunlukla Portekiz aktarmalı oluyor ve adalar arasındaki ulaşım ise yerel bir havayolu şirketi olan SATA tarafından gerçekleştiriliyor. 

   Kuzeybatı-güneydoğu yönünde uzanan ve yaklaşık 600 kilometrelik bir alanı kaplayan adaların en büyüğü, başkent Ponta Delgada’yı da bünyesinde barındıran Sao Miguel. Toplam nüfusu 300 bin kadar olan adanın 70 bin kişilik bölümü başkentte yaşıyor. Sao Miguel’in görülmesi gereken yerlerinin başında, içinde iki binden fazla bitki ve kaplıca bulunan Terra Nostra Parkı ile muhteşem görünümüyle Fogo Gölü geliyor.  

   Portekiz’in En Yüksek Dağı: Pico

   Takımadalarda bulunan ikinci büyük ada olan Pico ise, Portekiz’in en yüksek dağına ev sahipliği yapıyor. Adını aynı isimli volkandan alan adada, 5 kilometrelik derinliğiyle dünyanın en uzun volkanik mağaralarından olan Gruta Das Torres, ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Aynı zamanda meşhur üzüm bağlarında gezintiye çıkacağınız, Pico Dağı’nda gün doğumunu veya batımını izleyebileceğiniz turlar da var. 

   Macera mı Arıyorsunuz?

   Azor, macera turizmine meraklı olan gezginler için çok sayıda alternatife sahip bir takımada. Yüzlerce mağara ve krater gölünün bulunduğu adaların hemen hemen hepsinde doğanın güzelliklerini yeniden keşfedebileceğiniz turlar düzenleniyor. Kano, rafting, binicilik, trekking, scuba diving, sörf, canyoning ve yamaç paraşütü ise adalarda yapabileceğiniz doğa sporlarından sadece birkaçı. Örneğin, São Miguel Adası'nda bulunan ve Avrupa'daki en iyi paraşüt bölgelerinden biri seçilen Sete Cidades Köyü her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen yamaç paraşütü şenliğine ev sahipliği yapıyor.

   Şifa Veren Kaplıcalardan Balina Gözlemciliğine

   Bu kadar fazla yanardağa sahip olmanın bir diğer avantajı da elbette hidro-termal kaynakların zenginliği. Azor'da on altıncı yüzyıldan beri insanlığa şifa dağıtan çok sayıda şelale ve kaplıca var. Bunların başlıcaları Terão da Ferraria, São Miguel ve Termas Graciosa Adaları'nda yer alıyor.

   Takımadanın dikkat çeken bir başka özelliği, dünyanın en büyük balina koruma alanlarından birine sahip olması. Yaklaşık 20 farklı balina türünü sularına çeken ki bu da dünyadaki toplam türlerin üçte biri anlamına geliyor. Bu takımada, aynı zamanda yunusları gözlemlemek için de adeta bir cennet niteliğinde.

   Kömür Karası Plajlar

   Azor'da mavi bayrak sahibi 40 kadar plaj bulunuyor. Siyah, kırmızı ve altın renkli kumlardan lav kayalarının oluşturduğu doğal havuzlara kadar farklı türde pek çok plajın yer aldığı adaların en beğenilen plajları São Miguel adasındaki Santa Barbara ve Mosteiros; Faial Adası'ndaki Porto Pim Körfezi ve Santa Maria Adası'ndaki Formosa.

   Azor'da Yeme İçme Kültürü

   Azor mutfağı; çoğunun daha önce ismini bile duymanın güç olduğu deniz canlıları, lezzetli kırmızı et çeşitleri ve ünü takımadanın dışına taşan peynirleriyle meşhur. Çorba ve yahnilerin özel bir yer tuttuğu Azor'da tropikal meyvelere de bir hayli önem veriliyor. Aynı zamanda Avrupa'nın hemen her yerine çay ihraç eden Azor Adaları'nda çay üretim tesislerini gezerek farklı çay türlerini tatmak için çeşitli turlar da düzenleniyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Portekiz hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam