Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Ahşap ve Mücevher İşleme Sanatının Merkezi, Bali-Ubud Bölgesi

   Ubud, Bali’nin en göz alıcı bölgelerinden birisidir. Otantik yapıları, etrafınızı saran mükemmel doğa ve tepelerce uzanan pirinç tarlalarının yanında Ubud, zanaatkârlarının ellerinden çıkan sanat eserleriyle de dikkat çekmeye başladı.

   Ahşabın En Güzel Hâlleri
   Ubud bölgesinden yaklaşık altı kilometre güneye gittiğinizde, el işçiliği ile ağaca ne tür şekiller verildiğine şaşıracağınız Mas Köyü’ne ulaşırsınız. Mas Köyü, Bali’de çiftçilik ve turizm dışında bölgede yaşayan insanların kültürünü ve beğenilerini yansıtan farklı işlerle uğraştıkları nadir yerlerden birisidir. Tabii ki çiftçilik unutulmamış. Ubud’da görmeye alışık olduğunuz pirinç tarlalarına Mas Köyü'nde de rastlayacaksınız. Buradaki insanlar sanatçı ama karınlarının da doyması gerek. Oldukça hareketli bu köy, birçok ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. Ünü çoktan Bali sınırlarını aşmış durumda. Köyde yaşayanların eserlerinden almak için dünyanın her yerinden insanlar geliyor. Gerek ahşap gerekse taş, oymacılık söz konusu olduğunda Ubud Bölgesi, Bali’nin diğer bölgelerine göre tartışmasız birkaç basamak yukarıda konumlanmalı. Burada yaşayanlar yeteneklerini işlerinden arta kalan zamanlarında ahşabın üzerinde gösteriyorlar. Köyde ve köye giden yol üzerinde onlarca atölyeye rastlayabilirsiniz. Hepsinde de birbirinden güzel yorumlanmış, genellikle dinî ve doğaya ait figürleri görebileceğiniz ahşap heykeller, biblolar ve maskeler görebilirsiniz. 1930’lardan bu zamana kadar Balinese kültürü ile Batı kültürünü gayet güzel harmanlayan Ubud'da, ahşap oymacılığı önemli bir gelişim kaydetti. Puri Lukisan Müzesi ahşap oymacılığına dair bilgiler içeren ve geçmişten bugüne en güzel örneklerin sergilendiği bir müze olarak öne çıkıyor. Yine bu müzede ahşap heykel sanatının ilk örneklerini veren Ida Bagus Tilem ve Ida Bagus Nyna’nın eserleri de görülebilir.


   Mas Köyü, Bali’yi ziyarete gelen ünlü isimleri sanatçı ruhuyla kendisine çeker. Bali’ye yolunuz düşerse Mas Köyü’nü görmeden dönmeyin. Ahşabın tanışmadığınız hâlleri ile burada tanışacaksınız...

   Gümüş ve Altın'ın Parıltısı Celuk Köyü
   Işıltıyı sevenlerin ve takıyı bir tutku gibi benimseyenlerin Bali’de en mutlu olacakları yeri açıklıyoruz: Celuk Köyü. Ubud bölgesinde yer alan köy tıpkı Mas Köyü gibi sanatçılar tarafından mesken tutulmuş durumda. Bu köydeki sanatçıların hünerlerini gösterdikleri alan ise daha çok kadınların güzelliklerine güzellik katan mücevher işleme sanatı. Köyde birçok zanaatkâr özellikle gümüş ve altın şeritlere verdikleri kıvrımlarla onlara hayat veriyor, en güzel takılara dönüştürüyorlar. Bütün bu güzel çalışmalar, ziyaretçiler tarafından oldukça ucuz bir fiyata satın alınabiliyor. Bu yüzden Celuk’ta trafik, Mas Köyü’ne nazaran biraz daha yoğun. Mücevher işleme sanatının Celuk’ta bu kadar yaygınlaşmasının temelinde Hindu ayinlerine aksesuar sağlamak amacıyla gümüş ve altını işleyen üç ailenin etkisi yatıyor. Zamanla bölgede turizmin de gelişmesiyle, çiftçilikle uğraşan köylüler pirinç tarlalarını terk edip mücevher işleme işine girişmişler. 1970’lerden bu yana neredeyse köyün tamamı mücevher işiyle uğraşır hâle gelmiş. Bugün köye gittiğinizde birbiri ardına sıralanmış atölyelerin vitrinlerine göz atabilir, hatta izin alabilirseniz kendi mücevherinizi şekillendirmek için bir fırsat yakalayabilirsiniz. Gittiğinizde Celuk’ta en dikkat çeken atölyelerden birisi olan "Sari Dewi"ye uğramanızı öneririz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bali hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam