Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Adriyatik'te Zarif Bir Leydi

   Balkanlar'ın güzellikleriyle bezenmiş, baştan çıkarıcı bir şehir: Kotor

   Hem doğal güzellikleri hem de vize ihtiyacı olmaması nedeniyle son yıllarda adeta bir tatil cennetine dönüşen Karadağ’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri de Kotor. Adriyatik Denizi’nin sahil şeridinde, Kotor Körfezi’nin (Boka Kotorska) güney ucundaki şehir, ismini bu körfezden alıyor. Bölgedeki en önemli limanlardan birinin de yer aldığı şehir, senenin hemen her günü bu limana yanaşan cruise gemilerinden inen binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

   Kotor’a Ulaşım

   Ülkenin başkenti Podgorica’ya 85 kilometre mesafede bulunan Kotor’a, Podgorica Havaalanı’na indikten sonra yapacağınız iki saatlik yolculuğun ardından ulaşıyorsunuz fakat Karadağ’a karayoluyla giden gezginlerin sayısı da az değil. Şehirde her yer yürüyüş mesafesinde olsa da araba bölgeyi tamamıyla gezmek isteyenler için oldukça iyi bir tercih çünkü çevrede görülecek pek çok farklı kasaba ve tarihi yer var.  

   Kotor’da Gezilecek Yerler

   Kotor kelimenin tam anlamıyla geçmişle şimdinin birbirini kucakladığı bir ortaçağ şehri ve tarihi dokusu, Adriyatik Denizi’nin eşsiz manzarası, sırtını yasladığı sarp dağları ve sıcakkanlı insanlarıyla Balkan coğrafyasının en etkileyici noktalarından biri. Çoğunlukla, gitmişken burayı da görelim, düşüncesiyle günübirlik uğranabilecek yerlerden biri olarak görülse de şehri tam anlamıyla keşfetmek için iki ya da üç ünlük zaman ayırmak gerekiyor.

   Aziz Tryphon Katedrali

   Eski şehir Stari Grad’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Aziz Tryphon Katedrali geliyor. Kotor’un en etkileyici binalarından olan katedral, 1166 yılında inşa edilmiş. Yüzyıllar içinde gerçekleşen depremler nedeniyle yıkıma uğrayan yapı, daha sonra defalarca yenilenmiş. Avrupa’daki en eski katedrallerden biri olarak bilinen Aziz Tryphon Katedrali, gümüş bir tabut içinde muhafaza edilen Aziz Tryphon’un kemiklerine de ev sahipliği yapıyor. 

   Dobroto'ya Yürüyüş

   Eğer şehri yüksek turizm sezonunda ziyaret edecekseniz ve kalabalıktan birazcık uzaklaşmak isterseniz yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Dobroto'ya doğru keyifli bir yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Burası, küçük sevimli plajları ve sakin atmosferiyle minik bir balıkçı kasabası görünümüne sahip, küçük bir şehir. Dobrota'da soluklandıktan sonra Kotor'a geri dönmek için ana caddeden şehre giden Blue Line otobüslerine binmeniz yeterli.

   Adriyatik'e Tepeden Bakmak

   Kotor'a yaklaşık on beş kilometre mesafede bulunan Perast, bu bölgede kendinizi Adriyatik'in serin sularına bırakabileceğiniz yerlerden bir diğeri. Tıpkı Kotor gibi Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bu romantik kasabada, ortaçağdan kalma çok sayıda kilise ve tarihi yapı bulunuyor. Meydanda yer alan Sveti Nikola Kilisesi'nin çan kulesi ise bu sevimli kasabayı ve Adriyatik Denizi'ni kuşbakışı görmek isteyenler için birebir.

   Eski Kent (Stari Grad)

   Roma, gotik, Rönesans ve barok mimarinin en etkileyici örneklerini görebileceğiniz yapılarıyla Stari Grad, Güneydoğu Avrupa'nın en iyi korunmuş eski kentlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve özellikle yaz aylarında Kotor Limanı'na yanaşan yolcu gemilerinden inen turistler nedeniyle hayli kalabalık olan bu bölge, gemilerin limandan ayrıldığı saat 16.00'dan sonra biraz olsun rahatlıyor. Üç ayrı giriş kapısına sahip olan şehrin bir labirenti andıran sokakları; pek çok saray, malikâne ve kilisenin yanı sıra etrafta dolanıp kafelerin sandalyelerinde uyuklayan çok sayıda sokak kedisine de ev sahipliği yapıyor. Stari Grad kendi kendinize keyif alarak keşfedebileceğiniz bir yer ancak bölgenin tarihi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz rehber eşliğinde gerçekleştirilen turları da tercih edebilirsiniz.

   St. John Kalesi

   Kotor Old Town'dan yola çıkıp nefes kesen bir Kotor Körfezi manzarasıyla buluşmak için yapmanız gereken çok basit, demek isterdik ama manzara gerçekten eşsiz olsa da Aziz John Kalesi'ne ulaşmak için biraz sabır, biraz da kondisyon gerekiyor. Kotor'un ikonik manzara fotoğrafının çekildiği yer olan kaleye tırmanmak özellikle yaz aylarında insanı bir hayli zorluyor. Yine de 1350 basamaklık yolu tamamladıktan sonra göreceğiniz manzaranın çektiğiniz bütün yorgunluğa değeceğine emin olabilirsiniz!

   Our Lady of the Rocks

   Kayaların Leydisi anlamına gelen ve çan kulesine çıktığınızda göreceğiniz manzaranın bir kenarındaki iki küçük adadan biri olan Our Lady of the Rocks, tarihi 15. yüzyıla dek uzanan yapay bir ada. O dönemlerde iki denizcinin buradaki ufak bir kayalığın üzerinde Meryem Ana ikonası bulmasının ardından, yerel halk seferden dönen denizciler için denize taş atmaya başlamış. Bu taşların birikmesi sonucunda meydana gelen adanın üzerinde bir de kilise bulunuyor. Perast bölgesindeki mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan adaya şehrin limanından kalkan teknelerle ulaşmak mümkün.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Karadağ hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam