Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   2 Günde Korfu Rehberi

   Popüler Yunan adalarından Korfu'da eğlence dolu bir hafta sonu...

   Yunanistan’ın kuzeybatı kısmında, İyon Denizi’nde bulunan ve İyon’daki en büyük adalardan biri olan Korfu, diğer Yunan adalarının aksine yemyeşil coğrafyasına eşlik eden etkileyici mimarisiyle, güzel bir hafta sonu geçirmek için harika bir rota olma özelliği taşıyor. Tarihte de oldukça önemli bir yeri olan Korfu, Osmanlı Devleti’nin Adriyatik’e ulaşmasının önündeki en önemli engel olarak görülüyormuş.

   Korfu Adası’na Nasıl Gidilir?

   Korfu’ya Türkiye’den direkt uçuş yok ama Atina aktarmalı uçuşlar da zaten oldukça kısa sürüyor. Havayolu yerine karayolunu tercih edenlerin ise Arnavutluk sınırında bulunan adaya karayoluyla gitmeleri mümkün. Igoumenitsa şehrinden kalkan feribotlara bindikten sonra yaklaşık bir saat süren yolculuğun ardından Korfu’ya ulaşılıyor. Tabii burada biri adanın merkezine diğeri ise güneyine olmak üzere iki farklı feribot olduğunu hatırlatmakta fayda var. 

   Bir diğer konu ise araç kiralama. Korfu’ya havayoluyla gidecekler için araç kiralamak, iki günlük gezi boyunca adada mümkün olduğu kadar çok yeri keşfetmek için en iyi alternatif. 

   Korfu’da İki Günde Neler Yapılır?

   Aslında Korfu, hem harika plajları hem de tarihi birikimiyle iki günden çok daha fazlasını hak eden büyük bir ada ancak amaç hafta sonu kaçamağı yapmak olduğuna göre iki güne neler sığdırılabileceğine şöyle bir göz atmakta fayda var.

   İlk olarak Korfu’nun başkenti Corfu Town’dan bahsedelim. Burası 30 bin civarındaki nüfusuyla İyonya adaları içinde en kalabalık yerleşim yeri. Bölge Sicilya, Fransız ve İngilizler’in hâkimiyeti altında kaldığı için çok renkli bir mimariye yapıya sahip ama adaya asıl damgasını vuran Venedik dönemi olmuş. Bu dönemde oldukça büyüyen Korfu, kuzey ve güney bölümlerine ayrılmış. 

   Korfu’nun merkezinde yer alan ve Balkanlar’ın en büyük meydanlarından biri olan Spianada Meydanı (Esplanade) yıl boyunca pek çok festivale ev sahipliği yapıyor. Meydanın çevresi ise 1824 yılında kurulan İyon Akademisi, bölgenin en hareketli restoran, kafe ve barlarının yer aldığı Liston Caddesi, Belediye Binası, İyonya Parlamento Binası, Eski Kale, Yeni Kale başta olmak üzere çok sayıda görülmeye değer tarihi yapı ve mekânla dolu.  


   Birinci Güne Başlarken

   Korfu’da Old Town bölgesi Spianada Meydanı ile Yeni Kale arasında uzanıyor. Adaya yaz sezonunda gidecekseniz, öğlene dek merkezde ve eski kent bölgesinde yapacağınız turun ardından Korfu’nun ünlü köylerinden Paleokastritsa’ya doğru yol alabilirsiniz. Altın rengi kumlarla kaplı plajlara ev sahipliği yapan bölge biraz kalabalık olmakla beraber, ortam ve kumsallar tam keyif yapmalık. Körfezde bulunan balıkçı restoranı ve tavernalarıyla klasik bir Yunan köyü olan Paleokastritsa, zeytin ağaçlarıyla bezeli saklı bir cennet gibi. Kumsalın üst kısmında yer alan eski manastır ve orta çağdan kalma Angelokastro Kalesi ise meraklıların ilgisini çekebilecek güzellikte tarihi yapılar. Çevredeki koyları ve mağaraları görmek için tekne turlarına katılmak da değerlendirilmesi gereken bir diğer seçenek. 

   Korfu’da İkinci Gün

   İki güne pek çok yeri ve aktiviteyi sığdırabilmek içen güne erken başlamak önemli. Bu yüzden Korfu’da ikinci güne erken sayılabilecek bir kahvaltının ardından adanın kuzey doğusundaki Gouvia ile Ipsos köyleri arasında yer alan, kasabaya on üç kilometre mesafedeki Dassia Plajı’nı ziyaret ederek başlıyoruz. Karşı kıyıda Arnavutluk’u görebileceğiniz bu plaj, birkaç kilometre boyunca uzanan kumlu çakıllı bir alan. Plaj yaz aylarında biraz kalabalık fakat çevrede yapabileceğiniz küçük yürüyüşlerle daha sakin ve bakir koylara ulaşmak da mümkün. 

   Aşk Kanalı’nın Müjdesi

   Öğleden sonra yönümüzü daha da kuzeye çevirip, Dassia’ya yaklaşık yirmi beş kilometre mesafedeki ufak bir balıkçı kasabası olan Kassiopi’ye doğru yola çıkıyoruz. Burası sevimli sahil restoranları, geleneksel tavernaları ve kafeleriyle oldukça kozmopolit bir yer. 

   Öğle yemeğini yemek için pek çok alternatif sunan kasabada biraz soluklandıktan sonra, sıra adanın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Sidari bölgesindeki Canal D 'Amour, yani Aşk Kanalı’na geliyor. Benzersiz kaya oluşumları ve masmavi deniziyle insanı büyüleyen bu kanalla ilgili olarak, kanalı yüzerek geçen çiftlerin yakın zamanda evleneceklerine dair bir de inanış var. Bu arada Sidari’nin gece hayatı ve barlarıyla da ünlü bir yerleşim yeri olduğunu hatırlatmakta fayda var. 

   Hızlandırılmış Korfu

   Geldik gezimizin sonuna. Adanın kuzey kısmını bu haliyle iki günde gezmek mümkün, tabii geriye kocaman bir güney bölümü ve görülmeye değer pek çok güzellik kalacağını bilmek kaydıyla. “Korfu’ya kadar gitmişken adanın her yerini keşfetmeliyim” diye düşünenler ise tatil planlarını gözden geçirip adanın bu kısmı için de en azından iki-üç gün ayırabilirler.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam