Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Su Altı Müzeleri

   Suya ve sanata dalıp gideceksiniz.

   Museo Atlantico

   İspanya'nın güney kıyısında yer alan Lanzarote şehrinde Avrupa'nın ilk su altı müzesi yer alıyor. Museo Atlantico, suyun 12 metre altına kurulmuş ve sadece dalış yapabilenlerin ziyaret edebileceği bir sergi. Proje, çevresel kalkınma konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, sanat ve turizmin birleştirilmesi fikriyle gerçekleştirildi. Suyun altındaki 2.500 metrekarelik sergi alanında, ünlü İngiliz sanatçı Jason deCaires Taylor'un birbirinden etkileyici yaklaşık 300 heykeli bulunuyor. Taylor, 2006 yılında dünyanın ilk su altı heykel parkını yaptığında adını tüm dünyaya duyurmuştu. Taylor'ın Grenada yakınlarında hayata geçirdiği projesi MUSA (Museo Subacuático de Arte), National Geographic tarafından 'Dünyanın 25 Harikası' listesinde sıralanmıştı. Sanatçının Meksika'da Cancun yakınlarında yeni bitirdiği işi olan 60 tonluk mamut heykeli, şimdiye kadar yapılmış en büyük su altı heykeli olarak kayda geçti. Taylor, hem romantizm hem de kıyameti çağrıştıran ve tüyler ürpertici olarak nitelenen serileriyle tanınıyor. Sanatçının heykelleri toksik olmayan, PH değeri nötr olan çimentolardan üretiliyor ve deniz biyokütlesini etkileyerek bazı türlerin yeniden üretilmesine katkı sağlıyor. Museo Atlantico, Avrupa'da ilk olsa da türünün ilk örneği olan bir müze değil. Yine de benzerleri arasında bu kadar ince detaylı işlerin bulunduğu tek yer olarak anılıyor.

   Musa

   Yine bir Jason deCaires Taylor işi. Heykeltraşın yıllardır yaptığı heykelleri deniz dibine yerleştirmesiyle Meksika'nın Karayip kıyılarındaki Cancun kentini çevreleyen deniz dibinde bir Su Altı Müzesi (MUSA) oluştu. Müzede 450 heykel bulunuyor. Resif oluşumuna uygun özel bir çimentodan yapılan heykeller zamanla mercanların, yosunların ve balıkların yerleşmesiyle canlı resiflere dönüşüyor. Kasım 2010'da su yüzeyinden 8 metre derine yerleştirilen "Sessiz Evrim" adlı çalışma deniz altıyla en fazla bütünleşen heykel oldu. Toplam ağırlığı 200 tonu bulan heykeller 420 metre karelik bir alanı kaplıyor. Gerçek boyutlarda yapılan ve farklı kesimleri temsil eden bu insan heykelleri balık ve mercan nüfusunun artmasına hizmet ediyor. Müze iki galeriden oluşuyor. 8 metre derinlikteki birinci galeri dalgıçlar ve şnorkel kullanan yüzücülerin görebileceği şekilde düzenlenmiş. 4 metre derinlikteki ikinci galeri ise sadece şnorkel kullanımına izin veriyor.

   Su Altında Başka Yaşamlar Restoran

   5 metre derinliğindeki bir döner merdiven dışında erişim imkanı olmayan Ithaa restaurant, özenle tasarlanmış akrilik bir tüp içerisinde yer alıyor ve akşam yemeği için gelenlere balıklar, mercan bahçeleri ve deniz kestanelerinden oluşan benzersiz bir manzara sunuyor. Restoran aynı anda sadece 14 kişiyi ağırlayabiliyor.

   Mağara

   Şans bulduğunda birçok insan dalgıç takımlarını hazırlayarak okyanus yüzeyinin altında yatan yaşamı keşfetmeye bayılır. Peki ya hiçbir şeyin bulunmadığı, tamamen yalnızlığın hüküm sürdüğü bir derinliğe dalmak? Belize kıyısının açıklarındaki Büyük Mavi Çukur'da bulacağınız ve dünyanın başka hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız şey de tam olarak bu. Tropikal balık manzaralarının yerini alan sarkıtlar ve kireçtaşı oluşumları... Yukarıdan bakıldığında, insanları dalmaya ikna etmek için göz kırpan dev bir mavi gözbebeğine benzer. 300 m çapında ve yaklaşık 120 m derinliğinde olan bu UNESCO Dünya Mirası Alanı, üç futbol sahası büyüklüğündedir.

   Akvaryum

   Asya'daki Shanghai Okyanus Akvaryumu sunduğu 9 ana bölümden biri de 3 olimpik havuzdan daha uzun olan ve ziyaretçilerine muhteşem mercan kayalıkları, bir köpekbalığı koyu, su yosunu mağarası ve ahtapot bahçesi sunan etkileyici bir tüneldir.

   Postane

   Hideaway Island'ın güvenli kıyılarında yer alan postane suyun 3 m altında ve herkesin erişebileceği bir konumdadır. Tek yapmanız gereken, kıyıdaki çalışanlardan su geçirmez özel bir kılıf aldıktan sonra suyun derinliklerine dalmak. Postanede su altında düzenli olarak hizmet veren çalışanlar da bulunuyor. Eğer deniz yüzeyinin üzerinde süzülen bir bayrak görüyorsan, o zaman aşağıda yardım edecek birileri bulunuyor demektir. Postanenin en iyi özelliği ise, neredeyse hiçbir zaman sıra olmaması!

   Bar

   Meksika'nın başlıca turistik adalarından olan Cozumel'de hizmet veren Clear Lounge oksijen barı su altında taze bir nefes sunmaktadır. Turistler şık bir başlıklı dalış teknolojisi kullanarak, su altı jenga oyunu, balon tabancaları ve hatta bir fotoğraf kabini gibi eğlencelerle dolu dev akvaryuma dalış şansı buluyor. Bu barda hoş kokteyllerden içemeyecek olsanız da başlıklara verilen kokulu oksijen tatlı ve canlandırıcı olduğu gibi aynı zamanda tedavi edici özelliğe de sahip.

   Otel

   Konuklarının balıklarla birlikte uyumasını sağlayan ilk otel Florida, Key Largo'daki Jules' Undersea Lodge'dur. Eskiden deniz araştırma laboratuvarı olan tesis, 1980'lerin ortalarında dünyanın ilk su altı pansiyonuna dönüştürüldü. Giriş kapağına ulaşabilmek için tüple suyun 6,5 m altına dalmanız gerekeceği için yanınıza çok bavul almasanız iyi olur. Otelde standart otel konforunun tüm özelliklerine sahip iki oda, pizza servisi ve deniz yaşamı ile su altındaki dalgıçları izlemeni sağlayacak bir metrelik pencereler bulunuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İspanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam