Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yeni Yıl Işıl Işıl Pazarlarla Geliyor!

   Avrupa’nın En Büyüleyici Noel Pazarları…

   Yılın o zamanı geldi! Soğuğun içinizi ısıttığı anıları biriktirmeye Noel pazarlarına bir yolculuğa çıkıyoruz. Avrupa’nın en görkemli şehirlerinde bir yandan tarihin soluğunu hissederken öte yandan yeni yılın rengârenk coşkusu size benzersiz anılar vadediyor.

   Avrupa’nın Noel döneminde kurulan pazarları eski bir gelenek olmanın yanı sıra bugün artık dünyanın her yerinden insanı kendisine çeken bir şölenden farksız. Yeni yıla hazırlanan şehirlerde kışın ortasında sokaklar akın eden insanların tıklım tıklım dolduğu bu keyifli pazarlar içinden birkaçını sizler için seçtik.

   Yüzlerce Yıldır Aynı Görkem, Strasbourg ​Noel Pazarı, Fransa

   Avrupa’nın meşhur Noel pazarlarını anlatmaya başlayacaksak en baştan başlamamız gerekiyor. Dolayısıyla takvimimizi 1570 yılına rotamızı Fransa’nın Alsace bölgesine doğru çeviriyoruz. Evet, yüzlerce yıllık bir Noel pazarından bahsediyoruz. İlk kez 1570 yılında kurulan ve Avrupa’nın en eski Noel pazarı olarak nam salan Strasbourg Noel pazarının ilk ismi Christkindelsmärik.

   2014 ve 2015’te Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı seçilen Strasbourg Noel Pazarı, Fransa’nın leziz tatlarını tadabileceğiniz, zanaatkârlardan usta işi el becerisi eserleri inceleyebileceğiniz, buz pateni yapabileceğiniz, konserler dinleyebileceğiniz bir pazar. 300 kadar ahşap kulübe hepsi şehrin merkezine yakın Katedral, Guetnberg, Château, Kéber vb. meydanlarda kuruluyor. Kléber Meydanı’ndaki kocaman Noel ağacı da Strasbourg’da Noel zamanının göz alıcı güzelliklerinden biri. 

   30 Aralık 2019 bu pazarı gezmek için son tarih.   En Eskiden de Eski, Dresden Noel Pazarı, Almanya

   1434 yılında tek bir gün olarak kurulan Noel pazarı, Almanya’nın en eskisi. Tarih olarak Strasbourg’dan daha eski olsa da tek günlük bir kurulumdan söz ettiğimiz için bugünkü anlamıyla bir Noel pazarından o dönemde bahsetmek söz konusu değil.

   Yüzyıllar öncesinde bir günlük bir pazar kurma olarak başladıktan sonra zaman içerisinde ve zamanın ruhuyla geleneksel bir hâl alan, her yıl Dresden’de büyük bir görkemle açılan Striezelmarkt’ta, açılışın sembolü bölgeye ve Noel pazarına özgü “stollen” keki. Devasa boyutlarda yapılan kek, Dresden Belediye Başkanı tarafından kesilerek pazarın açılışı yapılıyor. Altmarkt Meydanı’nda kurulan pazar küçük boyutlu bir Noel kasabası hâline bürünüyor. Size de bu ışıl ışıl kasabayı gezmek, yerel lezzetlere doymak ve Noel ruhunu doyasıya yaşamak kalıyor. 

   Striezelmarkt bu yıl 24 Aralık’a kadar açık.


   Bir İki Yüzyıl Daha Geriye Gitsek, Viyana, Avusturya

   Daha da geçmişe gidersek Viyana’da 1298 yılına, Noel pazarı adını taşımasa da Aralık Pazarı ya da Krippenmarkt ismiyle gerçekleştirilmiş şenliğe ulaşıyoruz. O zamandan bu zamana Viyana ve çevresi, Noel döneminin muazzam bir coşkuyla yaşandığı pek çok kasabasıyla en gözde Noel pazarlarına sahip. Viyana’da Rathausplatz’da en büyüğü kurulan pazar, eğlenceleri, müzikleri, tatlılardan tuzlulara leziz kurabiyeleri, pastaları ve Noel konseptli hediyelikleriyle tecrübe edilmesi gereken Noel pazarları listesinde şüphesiz ilk sıralarda yer alıyor.

   Viyana’nın Noel pazarları 26 Aralık’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

   Noel Pazarı, Noel Şehri Prag

   Prag’ın tarihî kent dokusuyla beraber Noel ruhunu yaşamak paha biçilmez deneyimlerden bir diğeri. Prag ve Noel dediğimizde yalnızca Noel pazarından bahsetmek haksızlık olur. Başlı başına bir Noel şehri olan Prag’da, ocak ayının ilk haftasına kadar kurulu pazarı, sürekli açık çarşıları, canlı şehir hayatı ve etkinlikleriyle bütüncül bir Noel deneyimine dahil oluyorsunuz. Şehrin Noel pazarlarından en önemli ikisi iki büyük meydanda kuruluyor. Old Town ve Wenceslas meydanlarında kurulan pazarları, damak tadına düşkün olanlar mutlaka deneyimlemeliler. Sosislinin Çek versiyonu klobasa ile kendinizi mutlu edebilir, ardından şekerle kaplı geleneksel kek trdelnik’in peşine düşebilirsiniz. Bir an kafanızı kaldırdığınızda gördüğünüz manzara leziz yiyeceklerin etkisiyle gördüğünüz bir rüya olmayacak. Prag’ın Orta Çağ’ı yansıtan gotik mimarisi ışıldayan Noel pazarının masalsı atmosferiyle birleştiğinde Prag’da Noel deneyiminiz hafızalarınıza kazınacak.

   Prag’da Noel pazarları 6 Ocak’a kadar açık!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam