Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Telaşa Mahal Yok! Türkiye'nin Cittaslow'ları

   Yavaş şehir hareketinin Türkiye’deki temsilcisi, huzurlu, mutlu ve sakin şehirlerimiz...

   İtalya’dan Sonra En Fazla Yer Türkiye’de
   İtalya'da 1999 yılında kurulan uluslararası belediyeler birliği, kelime kökeni İtalyanca "Citta" ve İngilizce "Slow"dan oluşturulan Cittaslow'un ne olduğunu belirledi. Cittaslow, öncelikle 4 İtalyan kentiyle dünyaya tanıtıldı. Sakin, yavaş ve huzurlu şehirler, günbegün arttı. Belirlenen ilkelere göre, Cittaslow olarak sayılan yerler 50 bin nüfusun altında olmalıydı.

   Günümüzde Cittaslow sayılmak için 72 farklı kriter bulunuyor. Bu kriterler içerisinde çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel yaşam kalitesi politikaları, tarım, turizm, esnaf ve sanatkârlara dair politikaları, sosyal uyum ve ortaklıklar gibi unsurlar yer alıyor. Günümüzde 30 farklı ülkede Cittaslow bulunuyor.


   Huzura ve sakinliğe kavuşmanız hiç de uzak değil.

   Türkiye, İtalya'dan Sonra En Fazla Cittaslow'un Bulunduğu Ülke...
   Dünyada toplamda 241 bölge Cittaslow olarak belirlenirken, Türkiye'de tarihini koruyan Cittaslow'lardan, yani "Yavaş Şehir"lerden 15 tane bulunuyor. İzmir'deki Seferihisar'a giderseniz, öncelikle tarımsal zenginlik sizi karşılayacak. İlçede zeytincilik, narenciye ve enginar yetiştiriciliği öne çıkıyor. Süs bitkilerine düşkünseniz Seferihisar, renkli ve huzur veren bitkileriyle sizi tatmin edecek. Sakin şehrimiz damak tadınıza da hitap ediyor. Ekmek dolması, samsades, armola peyniri, lok lok, oğlak dolması ve mandalina tatlısı Seferihisar'ın önemli lezzetlerinden.

   Ordu'nun Perşembe ilçesi de Cittaslow'lar arasında. 1945 yılında ilçe olan Perşembe, doğası ve tarihiyle sizi etkileyecek. Perşembe'de sayısız kumsalları, Hoynat Adası'nı, Yasonburnu Yarımadası'nı, kiliseyi ve türbeleri ziyaret edebilir, eski bir liman şehrinin nasıl olması gerektiğini gözlemleyebilirsiniz. Kordontepe'nin yeşillikleri arasındaki bu sakin şehirden tekne helvasını yemeden ayrılmayın.

   Isparta'nın merkezine 105 kilometre uzaklıktaki Yalvaç ilçesi de sakin şehirlerimizden birisi. Sultan Dağları'nın güney eteklerine kurulan Yalvaç, sakin bir tatil yapmak isterseniz ajandanıza not etmeniz gereken yerlerden. Yalvaç'ta trekking yapabilir, doğa fotoğrafları çekebilir, antik kentte tarihin derinliklerine yolculuk yapabilirsiniz.

   Sakarya'nın Taraklı şehri ise kartpostaldan fırlamış gibi dizili evleriyle sizi karşılayacak. Osmanlı'nın ilk yerleşim yerlerinden olan Taraklı, Cittaslow'daki kriterleri en iyi karşılayan ilçelerimizden birisi. Dar bir vadiye kurulan ve üç asırlık evleriyle sizi bekleyen Taraklı, Göynük'ten gelen deresiyle de sizin içinizi huzurla dolduracak. Taraklı'daki doğal güzelliği, Uhut tatlısı ve köpük helvasıyla izlemeyi unutmayın.

   Sakin Şehirler Artıyor

   Türkiye’deki Cittaslow’ların sayısı önümüzdeki dönemde artacak. Son olarak geçtiğimiz mart ayında Belçika'nın Maaseik kentinde gerçekleşen Cittaslow Uluslararası Komite Toplantısı'nda Bolu'nun Mudurnu ilçesi de Cittaslow seçildi. Bitlis'in Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinin de Cittaslow olması için başvuruda bulunuldu.

   Çok Sayıda Çok Sakin, Cittaslowlarımız

   Sakin şehir denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Çanakkale'nin harikulade ilçesi Gökçeada. Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyesi'nde adı İmroz olan kent, sakinliği Ege'de arıyorsanız, tam da sizin için. Gökçeada'da sadece manevi sakinliğin değil, fiziken arınmanın da imkânları mevcut. Gökçeada'daki ekolojik ürünlerle hem ruhunuzu hem de bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Tarihî kıyı köyleriyle öne çıkan ada, Cittaslow ünvanına sahip dünyanın ilk ve tek adası.

   Balkan kültürüyle sakinliği bir arada yaşamak isteyenler için Kırklareli'nin Vize ilçesi hakkında Yunan edebiyatçı Vizyenos’un, "Trakya’da birçok kasaba vardır fakat Vize kadar güzeli yoktur" sözünü hatırlatmamız yeterli. Bunun dışında Muğla'daki Akyaka, son dönemlerde huzura koşanların da sıkça tercih ettiği bir balıkçı mahallesi. Aydın'daki Yenipazar, içinde bulunan tiyatro ve Bizans yapılarıyla, iyi korunan lahitler ve tarihî mezarlarıyla Türkiye'nin en sakin kentlerinden. Her ne kadar Birecik Barajı'nın yapımıyla yüzde 80'i sular altında kalsa da Şanlıurfa'nın Halfeti kenti tam bir Cittaslow.
   İki sakin şehir de Karadeniz'den: Artvin-Şavşat ve Sinop-Gerze. Birçok buzul gölünün bulunduğu Şavşat, birçok endemik türü de görebileceğiniz bir ilçe.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam