Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Marmaris'in Huzur Dolu Yelken Rotaları

   Marmaris'ten başlayan, Ege ve Akdeniz'in en güzel koylarına doğru uzanan masalsı mavi turlar...

   Denizde olmak, kimileri için vazgeçilmez bir tutku. Yeşille mavinin iç içe olduğu, insanın şehrin hengâmesinden uzaklaşıp, kendisini bir çocuk gibi doğa ananın kucağına bıraktığı mavi tur yolculukları ise unutulmaz bir serüven.  Denizle haşır neşir olmayı sevenler, teknede kendine bir köşe bulup tüm bir öğleden sonrayı dinlenerek geçirmek ve gece olunca denize vuran mehtaba karşı bir şeyler yudumlamak isteyenler için Ege’nin incisi Marmaris’in ayrıcalıklı bir yer olduğu kesin.

   ​Tabii şunu en başından belirtmekte fayda var. Marmaris ve çevresinde gezilip görülecek o kadar fazla koy, keşfedilecek o kadar çok tarihi zenginlik var ki hepsini teker teker keşfetmeye mevsimler yetmez. Bu yüzden, Marmaris’te yelkenle mavi tura çıkmadan önce rotanızı ne kadar iyi planlamış olsanız da yolculuğunuzu tamamladığınızda, ardınızda tekrar geri dönmenize sebep olacak muhteşem güzellikler bırakacağınızdan emin olabilirsiniz.  

   Marmaris – Datça – Marmaris 

   En bilinen mavi tur rotalarından biri olan Marmaris Datça Marmaris’te çoğu zaman giderken farklı dönerken farklı koylar tercih ediliyor. Bir hafta kadar süren bu huzur rotasının ilk durağı, Bozburun Yarımadası’nın güney kısmındaki Bozukkale Koyu oluyor. Loryma antik kentinin yer aldığı bu bölgede, tekneden ayrılıp tepelere doğru yapılan kısa bir yürüyüşün ardından kente ait kalıntıları gezebilirsiniz. Hisarönü Körfezi’nde yer alan Orhaniye, yemyeşil ormanları ve çarşaf gibi deniziyle teknelerin mutlaka uğradığı koyların başında geliyor. Aynı bölgede bulunan ve ismini denizin orta yerinde yürümeyi sağlayan yaklaşık altı yüz metre uzunluğundaki bir kumuldan alan Kızkumu Plajı’nın yanı sıra Selimiye, Dirsek Bükü, Bozburun ve Kadırga koyları da teknelerin sıklıkla mola verdiği diğer huzur noktaları olarak dikkat çekiyor.

   Marmaris – Fethiye – Marmaris

   Marmaris’teki en popüler mavi tur güzergâhlarından bir diğeri de Fethiye ve Marmaris arasındaki muhteşem koyları kapsayan bu tur. Gidiş dönüş yaklaşık bir hafta süren bu turlar tek yön olarak da gerçekleştirilebiliyor. Marmaris’ten yapılan başlangıcın ardından, Ekincik Körfezi’ne doğru yol alan tekneler geceyi çoğunlukla Dalyan’da geçiriyor. Bu bölgede, Dalyan Nehri’nin de bulunduğu delta alanında yer alan Kaunos Antik Kenti ve Karyalılar döneminden kalma kaya mezarları oldukça etkileyici ve dikkat çekici yapılar olarak göze çarpıyor.

   Fethiye yönünde ilerleyen tekneler için bir sonraki durak Göcek.  Mavi yolculuk rotalarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Göcek; Sıralıbük, Kumlubük, Sarsala, Bedri Rahmi gibi Türkiye’nin en güzel koylarını da bünyesinde barındırıyor. Burada, denizin içinde bulunan antik hamamdan ötürü Batık Hamam Koyu olarak bilinen yerde yüzmek için mola verilirken, Tersane Adası ve Kızılada’da da mutlaka görülmesi gereken bakir koylar olarak gösteriliyor. 

   Geri dönüş yolunda ilk durak çoğu zaman Fethiye Körfezi’nde bulunan ve on iki adadan meydana gelen Yassıca Adaları oluyor. Gözün alabildiği her yerde yeşilin ve mavinin birbirleriyle dans ettiği Yassıca, şnorkel yapmayı sevenler için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi… 

   Marmaris – Bodrum – Marmaris

   Marmaris ile Bodrum arasında gerçekleştirilen tur programının ilk durağı, hemen hemen her teknenin uğradığı Serçe Adası oluyor. Sonrasında Ege’nin en sakin kasabalarından Datça’ya doğru yol alınıyor. Burada bakir Datça koylarında bol bol yüzmek gibisi yok. Ayrıca bu rotada tarihe ilgi duyan gezginler, antik çağdan bu yana bölgede deniz yolculuğu yapanların sıklıkla ziyaret ettikleri Knidos Antik Kenti’ni mutlaka görmeliler. Bodrum’a doğru yola çıkmadan önce yine Datça’ya bağlı, dalgalara ve rüzgâra karşı korunaklı olan Mersincik Koyu da mola verip doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmak için iyi bir seçenek sunuyor. Geri dönüş yolunda ise turkuvaz renkli sularıyla Bodrum’un Maldivleri olarak anılan Orak Adası ve nefes kesici koylarıyla Hisarönü Körfezi, huzur rotanızdaki ve anılarınızdaki yerlerini almaya aday diğer doğal güzellikler.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Muhteşem 👍🏻

   Yorum Yap

   Marmaris hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam