Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Lokal Deneyimler: İstanbul Plakçıları ve 70’lere Ait Değerli Arşivleri

   Eski ya da yeni, plaklar retro kalıplarını aşan ve her devrin en temiz tınılarını dinleyebileceğiniz müzik kaynakları. Müziğin gerçek sesini duymak isteyenlerin tercihi plakların, İstanbul’daki evlerini keşfedin.

   İstanbul’un Plak Kültürü

   Tarihe inat ederek kendini ve kalitesini sürekli hatırlatmayı başaran plakların ve plak kültürünün İstanbul’da en yaygın olduğu yerler Beyoğlu ve Kadıköy. Buradaki tüm mekânlar dünya standartlarına göre hareket ediyorlar. Hatta bazıları, Dünya Plakçılar Günü (Record Store Day) özelinde küçük çaplı etkinliklere ve kampanyalara yer veriyor. Plak kültüründeki bu gelişmelere kayıtsız kalmayan Kadıköy Belediyesi ise 2016’dan bu yana Eylül ayı içerisinde Kadıköy Plak Günleri adlı etkinliği düzenlemeye devam ediyor.


   "Plak dükkânları, yalnızca bir albüme dokunabildiğiniz değil; müziğin gerçek tutkunlarıyla bir araya gelebildiğiniz, gerçek mekânlar." - Amanda Palmer

   Plakların Değerini Ne Belirliyor?

   Popüler olduğu dönemde, dinleyiciler tarafından gerekli özenin gösterilmediği plaklar gerçek değerini günümüzde bulmaya başladı. Üzerine kaset, CD ve mp3 gibi formatlar gelse de plak, canlı performanstan sonra bir sanatçıyı hakkını vererek dinlemenin en iyi yolu. İkinci el plak toplayanların genel olarak yakındığı konu ise plak kapakları. Döneminde, plak kapaklarının ne tasarımına ne de sağlamlığına dikkat edilmemesi ve asıl önemli olanın; mukavva kabın içindeki plak olması sebebiyle plak kapakları ya tahrip edilmiş ya da bir kenara atılmış. Orijinal kapaklarında saklanmayan ve bakımı yapılmayan plakların birçoğu ise kırılma, çatlama ve çizilme gibi sorunlarla günümüze kadar ulaşmayı başaramamışlar. Bu sebeple bir plağın değeri ve kalitesi genellikle kapağının sağlam oluşuna bağlı olarak değişebiliyor. Bu gelişmelerin ışığında, plaklar ve plakçılar unutulmak bir yana, daha da büyüyerek dünya müziğinin kalite figürü olmaya devam edecekler.

   Analog Kültür

   Ünlü Türk DJ’lerden Kaan Düzarat’ın kendine ait stüdyonun içerisinde bulunan Analog Kültür, yakın zamanda Beyoğlu’nun başarılı plakçıları arasına katıldı. Bir keyif işletmesi olan plakçının koleksiyonu genel olarak elektronik müziğin varyasyonlarından oluşuyor. Geniş bir Türkçe funk ve saykedelik rock arşivi de bulunan mekânın paha biçilemeyen, imzalı plaklarından bazıları; Moğollar’dan Taner Öngür’ün imzaladığı, 1970 tarihli "Garip Çoban", eser sahibi Zafer Dilek tarafından imzalanan 1976 çıkışlı Yeşilçam filmlerinden duymaya alışkın olduğumuz “Oyun Havaları”, Gökçen Kaynatan’ın imzaladığı “Pencerenin Perdesini” adlı 1973 yılına ait, 7 inçlik vinil. Analog Kültür’de saklanan en nadide plak ise Düzarat’ın şans eseri bulduğu, üzerinde Barış ve Lale Manço çiftinin imzaları olan, “Düğün Davetiyesi” 45’liği. Çift, 1978 çıkışlı bu albümü düğün davetiyesi olarak kullanmış.

   Kontra Plak

   İstanbul’un plak konusundaki en aktif dükkânlarından biri olan Kontra Plak, vinil kültürünün daha çok insan tarafından duyulması için plakların fiyatlarını ve çeşitliliğini büyük bir titizlikle belirliyor. Yeni plaklar, yeniden basımlar ve değerini kaybetmemiş ölümsüz ikinci el eserler Kontra Plakta müzik severlerle buluşturuluyor. Kontra Plak’ın sattığı en pahalı uzunçalar Emel Sayın’a ait. Mekânın en değerli eserlerinden biri, basımı 76 yılına ait “Dört Türk Orkestra Eseri”. Macar plak şirketi Hungaroton’a ait plakta Türk müziğinin tanınmış 4 eseri, Budapeşte Filarmoni Orkestrası eşliğinde çalınıyor.

   Groove

   Nişantaşı’ndaki yerinde caz, rock ve pop tarzlarında plaklara rastlayabileceğiniz dükkânda yeni plakların yanı sıra, mekân sahibi Sami Ovadya’nın yurt dışından getirdiği ikinci el plakları da bulabilirsiniz. Groove’un şimdiye kadar dinleyici ile buluşturduğu en değerli plağı, 1974 yılında basılan, 3 Hürel’in “Hürel Arşivi” albümü. Groove çalışanları, arayıp da bulamadığınız plakları temin edebilmeniz amacıyla tüm tecrübe ve birikimlerini kullanıyorlar. Plak dünyası için makul fiyatlara sahip Groove’da pikap ve ses sistemleri de bulabilirsiniz.

   Vintage Records

   Kaybedenler Kulübü’nden tanıdığımız Mete Avunduk’un sahibi olduğu Vintage Records’un geniş arşivini çoğunlukla ikinci el plaklar oluşturuyor. Retro ve şık vitrini, yolu Kadıköy Moda’dan geçen herkesin dikkatini çeken dükkânda, değerli plaklara ek olarak figür oyuncaklar, müzik aletleri ve retro eşyalar da satılıyor. Alt kültüre dair fanzinler, kitaplar ve plaklardan sonra geri dönüşüne şahit olduğumuz kasetler de Vintage Records’un raflarında yer bulmuş. Ferdi Özbeğen’in 1978 çıkışlı “Sohbet” adlı uzunçaları, dükkânın bugüne dek sergilediği en popüler plak.

   Rainbow 45

   Caferağa’daki yerinde ziyaret edebileceğiniz Rainbow45, Kadıköy’ün en çok tercih edilen plakçılarından biri. Dükkân oldukça keyifli bir ortama sahip. Aradığınız plakları hemen pikaba yerleştirip dinleyebilir, bir yandan da kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Rainbow45’in sorumluları Salih Karagöz ve Afşin Akın’ın belirlediği standartlar doğrultusunda hazırlanan raflar, plağın müzik türü, baskı kalitesi, az ya da çok sayıda basılmış olmasına göre belirli düzenlere sahip. Rainbow45’in şimdilik en değerli plağı, Alman kraut rock grubu Mythos’un 1972 yılında çıkardığı kendi ismini taşıyan longplay’i. Mekânda plak haricinde pikaplar da satılıyor. Ayrıca, bir süreli yayın olan Plak Mecmuası da Rainbow45 tarafından üç ayda bir hazırlanan bir kültür dergisi olarak karşımıza çıkıyor.

   Zihni Müzik

   Kadıköy Akmar Pasajı’nın müdavim dükkânlarından biri. Çağının gerektirdiğine göre 80’lerde plak, 90’larda kaset, 2000’lerde ise CD’lerin 2. piyasasının nabzını tutmuş Zihni Müzik. Eski plaklarınızı Zihni Müzik’te değerlendirebilir ya da takas teklif edebilirsiniz. Dijital dünyanın gelişimiyle, meraklısına hizmet eden plakçının 70’ler Türkçe pop piyasasına ait derin bir arşivi vardır. Dükkânda satılan en değerli eser; Garo Mafyan, Atilla Özdemiroğlu ve Uğur Başar’ın öncülük ettiği İstanbul Gelişim Orkestrası’nın 1973 yılına ait, günümüze kadar kapağını muhafaza etmiş, “Nihayet” albümüdür.

   Lale Plak

   1954’te hayatına başlayan, İstanbul’un en eski sembol dükkânlarından olan Lale Plak’ın iyi bir caz arşivi var. Yalnızca sıfır plak satıyorlar. Caz dışında klasik müzik ve diğer türlerden de plaklar bulunduran Lale’de ayrıca plak severlerin özel ilgi duyduğu, Japonya basımı albümleri ve Japon müzisyenlere ait eserleri bulabilirsiniz. Dükkân sahibi Hakan Atala, 70’lere ait en değerli plaklarının İlhan Mimaroğlu kayıtları olduğunu söylemiş. Mekân çalışanları ziyaretçilerine oldukça nazik bir tavırla yaklaşıyor. Siz yeter ki hevesli olun, alacağınız plağa tüm bilgileri aldıktan sonra size birçok öneri de sunuyorlar.

   Plakçı Hamit

   “Antikacılar Sokağı” olarak bilinen, Kadıköy Tellalzade Sokak’ta yer alan Plakçı Hamit, Anadolu Yakası’nın eski ve tanınmış plakçılarından. Binbir emekle topladığı plaklarını küçük dükkânında sergileyen Hamit Canyurt’un, 70’li yıllara ait geniş Türkçe müzik koleksiyonu günden güne büyümüş. Plakçı Hamit, en değerli hazineleri olan Erkin Koray ve Zeki Müren plaklarıyla bulunduğu sokağa müzik ziyafeti veriyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İstanbul hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam