Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Likya Yolu Üzerindeki En İyi Mola Noktaları

   1800 metre yükseklikten deniz seviyesine, Likya rotanız üzerinde bulabileceğiniz, tarih ve doğanın iç içe olduğu saklı hazineleri keşfedin.

   Alınca

   Likya Yolu’nun 3. etabında, çam ormanları içerisinden yapacağınız dik bir tepe yürüyüşü sonunda Alınca’ya varırsınız.

   Alınca, Likya Yolu’nun çetin bölümlerine geçmeden önce, iyi bir nefes alma noktası. Tepeye ulaştığınızda; Kabak Koyu, Yediburunlar ve Akdeniz’in muhteşem manzarasına karşı yorgunluğunuzu unutturacak bir çay için. Geldiğiniz yöne doğru baktığınızda, yürüdüğünüz parkuru da tepeden inceleyebilirsiniz. Alınca’da kamp yeri için en doğru yer, zeytin ağaçlarının arası. İyice dinlendiğinizden emin olduktan sonra Bel’e doğru inişe başlayabilirsiniz. Sydima’yı görmek istiyorsanız ve hava biraz yağmurluysa, yolu kıyıdan yürümek yerine iç taraftaki asfalt yoldan takip edebilirsiniz.

   Kaleköy

   Kaleköy, Likya Yolu’nun en huzurlu mola noktalarından biri olarak Üçağız-Demre etabı üzerindedir.

   Bölge, 1. dereceden sit alanı ve köye yalnızca yürüyerek veya tekne yoluyla ulaşım mümkün. Dilerseniz bölgedeki çadır alanlarında ya da küçük pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Türkiye’nin turizm sembollerinden biri olan Likya Lahiti de Kaleköy’ün sahilinde yer alıyor. Limanın antik merdivenleri ve koridorları keyifli dinlenme alanlarına bağlanır. Kaleköy’ün denize nazır çardaklarında oturabilir, köyün sakinlerinin taze meyvelerle hazırladığı ev yapımı dondurmaların tadına bakabilirsiniz.

   Gelidonya Feneri

   Karaöz-Adrasan rotasında, Gelidonya Yarımadası olarak adlandırılan bölgeyi, yer yer inişler ve çıkışlarla dolaşırsınız.

   Mevsim uygunsa, Karaöz’ün yakınında bulunan Korsan Koyu’nda mutlaka denize girin. Likyalı korsanların sığındığı bu koyun turkuazına hayran kalacaksınız. Gelidonya Feneri, akşamı geçirmek için daha uygun bir nokta. Akdeniz’in en iyi gün batımı manzaralarından birini izlemek için, gün batmadan önce fenere ulaşmaya çalışın. 1900’lerin ortalarına kadar kullanılan tarihî Gelidonya Feneri’nin etrafında çadır konaklaması mümkün. Çadırınızda yalnızca kuşların, dalgaların ve rüzgârın sesi eşliğinde kaliteli bir uykunun ardından Adrasan ve Çıralı sahilleri sizi bekliyor.

   Rotanızdan Çıkaracak Güzellikler

   Yürüyüşünüzde size rehberlik eden kırmızı-beyaz işaretleri kimi zaman kaybedebilirsiniz. Böyle anlarda yanınızda bir harita bulundurmak ya da Likya Yolu’nun IOS uygulamasını telefonunuza indirmek yararlı olacaktır. GPS’le çalışan bu uygulama sizi kısa sürede rotanıza yönelterek yolunuza devam etmenizi sağlayacak. Ancak, Likya Yolu’nun yeni buluntular ve parkurlarla kendini sürekli güncellediğini de belirtmek gerek. Bazen gördüğünüz yerlerin etkisinde kalarak, bile isteye rotanızdan ayrılmanız da olası. Gerçek macera hissiyatı ve yürüdüğünüz yolun bilinmezliği sizi içine çekebilir. Merakınızın üzerine gidin, zira Likya Yolu yürümesi en güvenli yollardan biridir ve girdiğiniz her yolda yerel halktan birileriyle karşılaşırsınız. Kınık-Akbel parkurunun üst bölümünde yer alan 14 kilometrelik Saklıkent Kanyonu’nun derinliklerini keşfedebilir, otobüsle geçeceğiniz Finike-Karaöz etabında yola ara vererek Alakır Vadisi’ni gezebilir ya da Beycik-Gedelme arasında yolunuzu -biraz uzatarak- sahil yönünden belirleyerek Tekirova’daki Maden Koyu’nda kamp yapabilirsiniz.

   Saklıkent Kanyonu

   Rivayete göre Büyük Likya Depremi sonucunda oluşmuştur. Türkiye’nin millî parkları arasındadır.

   Maden Koyu

   Eski bir krom madeni limanı ve cumhuriyet tarihinin endüstriyel miraslarındandır. Çıralı-Beycik etabı yerine Çıralı-Tekirova’yı tercih edenler karşılaşabilir.

   Alakır Vadisi

   Yöre halkı tarafından “Saklı Cennet” olarak tabir edilen vadide, Teke Yarımadası'nın en temiz suyunu içebilirsiniz.

   T.C. Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Likya Yolu Hikâyeleri video serisi, rotanın az bilinen yönlerine ilişkin iyi bir kaynak olacaktır…

   Likya’nın Günümüzdeki Sakinleri

   Rotanızı büyük bir heves ve heyecanla takip ederken, çadır konaklamasından yorulabilirsiniz ya da unuttuğunuz bir eşyanın ihtiyacını hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda, Likya Yolu üzerindeki otellerin dışında, yürüyüşçüler için evlerini pansiyona ve dinlenebileceğiniz küçük tesislere dönüştüren birçok kişiyle tanışmak mümkün. Yanınızda götürdüğünüz erzaklarınız azaldıysa, zengin bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Tipik Akdeniz insanının sıcak özelliklerine sahip bölge sakinleri oldukça misafirperver ve yardımseverdir. Yerel halkın tecrübelerinden faydalanarak rotanızda küçük değişikler yapabilirsiniz. Burada yaşayan herkesten, bölgeye has ve ilgi çekici hikâyeler duyduğunuza çok şaşıracaksınız. Ayrıca, yolu sizinle birlikte yürüyen yerli ve yabancı maceraperestlerle yollarınız bol bol kesişecek. Birlikte küçük molalar vererek, eşyalarınızı ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bazı etapları beraberce kat ederek, Likya Yolu üzerinde yepyeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Likya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam