Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kitapların Evrenine Yolculuk

   Kitapseverlerin bir kenara not etmeleri gereken, hepsi birbirinden güzel beş kütüphane...


   ​Suyun Üzerinde Parıldayan Bir Elmas: Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi

   1648 yılında Kral III. Frederik tarafından kurulmuş olan Kraliyet Kütüphanesi, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunuyor. Danimarka Milli Kütüphanesi’ne ek olarak inşa edilen ve 1999 yılında tamamlanan bina, granitle kaplı parlak dış cephesi ve tasarımında yer verilen düzensiz açılarından ötürü “Black Diamond” (karaelmas) olarak anılıyor. Tabii onu bir elmasa benzeyen yanı yalnız bu da değil. Bina nehir kenarında olduğu için özellikle havanın açık olduğu güneşli günlerde sudan yansıyan ışıklar sayesinde tıpkı bir pırlanta gibi ışıl ışıl parıldıyor. Üzeri zeminden yirmi dört metre yükseklikteki camlarla kapatılmış devasa bir avlusu olan kütüphanenin bu özelliği ise kitapseverlere aydınlık ve ferah bir ortamda okuma ve araştırma yapma imkânı sunuyor. İskandinav ülkelerindeki en büyük kütüphane olan Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi, XVII. yüzyıldan bu yana Danimarka’da basılmış olan tüm kitaplara ev sahipliği yapıyor. 

   Ormanın Koynunda Zarif Bir Kütüphane: Liyuan

   Pekin’e iki saat mesafedeki bir orman köyünde bulunan Liyuan Kütüphanesi, sadece kırk kişiyi ağırlayabilen minimal tasarımıyla, adeta masallardan fırlamış bir huzur yuvası. 2011 yılında tamamlanan ve dış cephesi köylülerin yıl boyu yemeklerini pişirebilmek için topladıkları ahşap çubuklarla kaplanmış olan kütüphane geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. Kütüphane açıldığı günden bu yana hayli ilgi görmüş ama kimi ziyaretçiler sırf yapının fotoğrafını çekebilmek adına köyü ziyaret etmeye başlayınca yetkililer binanın içinde fotoğraf çekimini yasaklamak zorunda kalmış. Yüz yetmiş beş metrekarelik büyüklüğüyle kütüphaneden ziyade sıcak bir eve girdiğiniz hissi uyandıran yapının bu mütevazı görünümü ise tam da Uzakdoğu’nun mistik havasına yakışır bir biçimde dinlendirici. Oturma düzeni çoğunlukla ahşap banklar, sedirler ve yükseltilerle belirlenmiş olan Liyuan Kütüphanesi, içinden çıkmak istemeyeceğiniz kadar huzur verici.

   Avrupa’nın En Eski Kütüphanelerinden Biri: Bodleian

   1602 yılında Oxford Üniversitesi’nin bünyesinde kurulan ve Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biri olarak bilinen Bodleian, on iki milyondan fazla esere ev sahipliği yapan dev bir kütüphane. Burası Oxford şehrinin en önemli simgelerinden biri olarak da özel bir öneme sahip ve Bodleian’ı ziyaret ettiğinizde öyle olmasının nedenini de anlayıveriyorsunuz. Hemen hepsi birer mimari şaheser olan farklı binalara yayılmış olan yapılar grubu, insanda tıpkı bir zaman makinesine binip Orta Çağ’a ışınlanmış duygusu yaratıyor.

   Kütüphanenin en ilgi çekici binalarından biri kesinlikle 1737-1749 yılları arasında Radcliffe Bilim Kütüphanesi olarak inşa edilen Radcliffe Camera. İngiltere'deki en eski dairesel kütüphane olan Radcliffe, aynı zamanda JRR Tolkien gibi ünlü yazarlara da ilham verecek kadar etkileyici. Bodleian Kütüphanesi yalnız Avrupa’nın değil, dünyadaki en büyük kütüphanelerinden biri olma özelliğine sahip olduğu gibi Shakespeare’nin 1623 yılına ait “ilk folyo”sunun yanı sıra, Gutenberg İncili gibi çok özel eserlere de ev sahipliği yapıyor. 

   Barok Dönemin İzinde: Admont Kütüphanesi

   1776 yılında tamamlanan Avusturya’daki Admont Kütüphanesi, iki yüz bin ciltten fazla kitabın bulunduğu ama içeriye girdiğiniz andan itibaren kitaplardan önce mimarisine hayran kaldığınız muhteşem bir yapı. Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ve dönemin ünlü mimarı Joseph Hueber tarafından tasarlanan bu bina, Alp Dağları’nın eteklerinde yer alıyor.

   ​Dünyanın en büyük manastır kütüphanesi olarak bilinen kütüphanenin yetmiş metrelik salonunu gezerken bakışlarınızı önünüze çevirmeniz gerçekten çok zor, zira salonun tavanını süsleyen ve İlahi Vahiy’in en üst noktasına dek insan bilgisinin aşamalarının resmedildiği göz alıcı freskler kelimenin tam anlamıyla büyüleyici! Detaylarıyla insanı hayrete düşüren bu muhteşem çizimlerin sahibi ise yine dönemin ünlü ressamlarından Bartolomeo Altomonte.

   Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi

   Bodleian

   Admont Kütüphanesi

   Tarihin En Büyük Hazinesi: İskenderiye Kütüphanesi
   İnsanlık tarihinin en önemli birikimlerinden olan ve kökeni MÖ III. yüzyıla dayanan İskenderiye Kütüphanesi, tarih sahnesinden silinmesinin üzerinden geçen bin altı yüz yıldan fazla zamanın ardından, 2002 yılında yeniden kitapseverlerle buluştu. Yok olmadan önce dokuz yüz bin civarında el yazmasını bünyesinde barındırdığı tahmin edilen İskenderiye Kütüphanesi bugün beş yüz binden fazla esere ev sahipliği yapıyor.   ​Tam da binlerce yıl önce tarih sahnesinden silindiği yerde yeniden inşa edilen bina, Mısır’ın sıcacık güneşini okuma alanlarına ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış ve bu aydınlık görüntü içeriye girdiğiniz andan itibaren etrafınızı çevreleyen yüz binlerce kitapla bir araya geldiğinde adeta bir kitap denizinde yüzüyormuş hissine kapılmanıza neden oluyor. 

   Kütüphaneyi bireysel olarak gezmenin dışında çeşitli turlar aracılığıyla, rehberler eşliğinde ziyaret etmek de mümkün. Böylece sadece bir kütüphane değil, aynı zamanda bir kültür merkezi işlevi de gören yapının geçmişi hakkında çok daha detaylı bilgiye erişebiliyorsunuz. Bu arada İskenderiye Kütüphanesi’nin planetaryum, el yazması restorasyon laboratuvarı, sanat galerisi, müze, konferans merkezi ve sergi alanı olarak da hizmet verdiğini hatırlatmakta yarar var. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   yeşim

   Harika

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam