Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kış Aylarında İçinizi Isıtacak Bir Deneyim: İstanbul Hamamları

   Tarihin ve kültürün ahenkli birlikteliğini yansıtan İstanbul'da kış aylarında yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de İstanbul'un tarihî hamamlarına gitmek olacaktır. Fin saunası misali köklü bir hamam kültürünü barındıran ve dünyaya da Turkish Bath olarak nam salmış bu kültürü yerinde ve tüm otantizmiyle yaşamaya ne dersiniz?

   İstanbul’un Bizans döneminden beri işlek olan hamamları, kültürlerin kavşağı bu şehrin vazgeçilmezlerinden biri olarak bugüne ulaşmıştır. Temizlenme, arınma konuları her zaman ritüelistik bir edaya bürünme potansiyeline sahiptir. Hamam kültürü de bu örneklerden biri sayılabilir. Peştemalinden takunyasına, göbektaşından tellağına kendi terimleri, yapıları ve objeleri olan bu ritüel modernleşen bir çehreyle lüks otellerde de karşımıza çıksa da tam anlamıyla geleneksel bir ritüeli gerçekten tarihî yapılarda bulmak mümkün olacaktır.
   Kişisel bakımın yanı sıra bir keyif etkinliği de olan hamam kültürünü, İstanbul’un tarihî hamam yapılarında deneyimlemek hâlâ mümkün. Gelin bunların güzel örneklerinden birkaçını tanıyalım.

   Galatasaray Hamamı

   Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi'nin arka tarafında bulunan Galatasaray Hamamı, II. Beyazıt tarafından yaptırılmış. Yapılış hikâyesiyle ilgili ise şöyle bir söylence var; II. Beyazıt civarda gezinirken orada bir küçük evde yaşayan Gül Baba ile karşılaşıyor. Gül Baba Beyazıt'tan bu bölgeye bir okul ve kubbeli bir hamamı olan bir külliye yaptırmasını istiyor ve rivayet odur ki dileği yerine getirmek için Beyazıt bu yapıları inşa ettiriyor. 1481 yılında yapılan ve uzun yıllar Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından kullanılan Galatasaray Hamamı bugün her mevsim binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor ve Hamam, Paşa, Kese, Masaj ve Full olmak üzere beş kategoride hizmet seçeneği sunuyor. Evlilik töreni öncesi eğlenceli bir aktivite için de organize edilebilen hamamda, bu organizasyonlar kadın ve erkekler ayrı bir şekilde yapılabiliyor.

   Cağaloğlu Hamamı

   1741 yılında Sultan I. Mahmut tarafından yaptırılan Cağaloğlu Hamamı, Eminönü'nde Nuruosmaniye Caddesi'nin Gülhane Parkı'na doğru uzanan kısmında konumlanıyor. İstanbul'daki en büyük hamam diyebileceğimiz ölçülerdeki Cağaloğlu Hamamı geniş avlusu, sekiz mermer sütun üzerine yükselen kemerli tavanıyla ziyaretçileri bir arınma yolculuğunun yanı sıra bir tarih serüvenine de davet ediyor. Mermer duvarları boyunca Cameron Diaz'dan John Travolta'ya ünlü isimlerin ve Mustafa Kemal Atatürk gibi önemli siyastçilerin portrelerini görmek mümkün. Bu hamamda Tepeden Tırnağa, İstanbul Rüyası, Sultan I. Mahmut ve Osmanlı Lüks gibi özel paketlerle tadını çıkarmak istediğiniz çeşidi seçip unutulmaz hamam bir sefası deneyimleyebiliyor, modern tekniklerle yapılan masajlar ve bakımlardan yararlanabiliyorsunuz.

   Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

   Bir hamamdan çok daha fazlası olan Hürrem Sultan Hamamı, mimari bir şaheser nitelemesini fazlasıyla hak ediyor. 1556'da Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından Mİmar Sinan'a yaptırılan hamam, tarihî bir bölgenin Zeuksippos Banyoları'nın yıkıldığı yere Sultanahmet Camisi ile Ayasofya arasına konumlandırılmıştır. İstanbul'da tarihî yarımadanın ruhunu en çok hissettiğiniz Ayasofya ve civarında bir de sultanlara yaraşır otantik bir deneyim yaşamak isterseniz Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı'na uğramayı ihmal etmemelisiniz. Hamam, bu deneyimi benzersiz ve özgün kılmak için Pir-ü Pak, Zevk-ü Sefa, Ab-ı Hayat, Asl-ı Hamam vb. çeşitli paketlerle konuklarına seçkin bir deneyim yaşatmanın ustalığını sergiliyor. Gelin ve damat hamamları gibi geleneksel etkinliklerin de yapıldığı hamamda modern arınma terapileri, masajlar, anti stress, refleksoloji gibi uygulamalar da yapılmakta.

   Çemberlitaş Hamamı

   1584 yılında, Üsküdar'daki Valide-i Atik Külliyesi'ne gelir getirmesi için III. Murat'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılan Çemberlitaş Hamamı, Divanyolu'nda tarihî yapıların arasında konumlanmaktadır. Bu hamamın en dikkat çeken özelliği ise mimarisi ve mimarıdır. Büyük usta Mimar Sinan'ın imzasını attığı bu zarif ve ince işçilikli yapıda hamam sefası sürmenin yanı sıra mimarinin detaylarını, yüzyıllardır gün ışığını göbeğe düşüren görkemli kubbesini incelemeye keyifle dalabilirsiniz. Hem standart hem de sultanlara yaraşır farklı çeşitte paketleriyle hizmet sunan hamamda ayrıca Hint Masajı, aromaterapik yağ masajı, kil maskesi vb. farklı seçenekler de sunuluyor.

   Ağa Hamamı

   Beyoğlu'nda Çukrcuma'da bulunan Ağa Hamamı binası 1454 yılında inşa edilen, İstanbul'un en eski hamamı olarak biliniyor. İlk olarak Fatih Sultan Mehmet tarafından bir av köşkü olarak yaptırılan hamam, padişah ve oğullarının kullanımına tahsis edilmişti. Osmanlı'nın çöküşü ardından el değiştiren ve halka açılan hamamın bugünkü hâli geleneksel öğeleri korumanın yanı sıra modern masaj yöntemlerini de uygulayan farklı paketlerle hizmet sunuyor. Hamam sefanızın ardından dinlenme bölümünde otantik bir dekorasyonun içerisinde çay, kahve servisi de mevcut.

   Çukurcuma Hamamı

   1831'de inşa edilen ve çevre sakinleri tarafından Süreyya, Sürahi Hamamı gibi isimlerle de anılan Çukurcuma Hamamı, yapıldığı dönemin otantik dokusunu korurken modern izler taşıyan bir restorasyondan da geçmiştir. Türk-İtalyan yönetmen Ferzan Özpetek'in Hamam filmindeki birçok sahneyi çekmiş olduğu, 2007'de uzun bir restorasyon sürecine giren hamam, 2018 Eylül'ünde tekrar konuklarını ağırlamaya başlamıştır. Çukurcuma Hamamı, hamam sefasını geleneksel ve lüks olanı birleştirerek sunmayı yüzyıllardır başarmaktadır.

   Kılıç Ali Paşa Hamamı

   Aslen İtalyan olan, Osmanlı donanma komutanı Kılıç Ali Paşa tarafından Tophane'de Mimar Sinan'a yaptırılmış bir hamamdır. 1580 yılı dolaylarında inşaatı tamamlanan hamam, öncelikle leventlere hizmet vermiştir. 7 yıl süren bir restorasyon sürecinin ardından yeniden hizmete açılan Kılıç Ali Paşa Hamamı, İstanbul'da denizciliğin tarihî izlerini taşıyan Karaköy'ün dokusuna eşsiz bir güzellik katmaktadır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam