Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İstanbul’un En İyi Selfie Noktaları

   İstanbul’un dört bir yanında binlerce selfie noktası bulabilirsiniz. Ancak "Burası İstanbul!" diye seslenen bazı noktalar var ki onlar, olmazsa olmazlarımız.

   Gülümsemenizle Süslenen Yedi Tepeli Şehir

   Hayatlarımızın bir parçası selfie’lerin bu kadar popüler olmasının başlıca iki sebebi var: sosyal medya ve cep telefonlarının ön kamera teknolojisi. Aslında selfie ya da artık Türkçe karşılığı ile özçekimin tarihi sandığınız kadar kısa değil. İlk selfie 1839’da Robert Cornelius tarafından çekilmiş. Yetişkin okurlarımız hatırlayacaktır; gezdiğiniz yerde etrafta sizi fotoğraflayacak arkadaşlarınız yoksa ya birinden rica ederdiniz ya da fotoğraf makinenizi kendinize çevirip deklanşöre basardınız. Diyeceğimiz o ki selfie kültürü hep vardı, sadece terminolojideki yeri biraz zaman aldı. 2013’te, Oxford selfie kelimesini İngilizce bir terim olarak kabul etti ve hikâyelerimiz başladı. Komik pozlardan ayna fotoğraflarına selfie, kendi modasını yaratsa da değiştiremediği tek şey manzaralar oldu.


   "İstanbul’un manzarasının güzelliğini hiçbir fırça ve kalem layığıyla tarif edemez."
   ​Alphonse De Lamartine

   İstanbul’a Hoş Geldiniz: Haydarpaşa

   Yeşilçam’ın ana karakterleri İstanbul’u defalarca bu noktadan selamladılar. Kadıköy’ün başlıca simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı geçirdiği onca kötü tecrübeye inat, vapur yolculuğu yapan İstanbulluları uzaktan izlemeye devam ediyor. İçerisinde şık bir balık restoranı ve müze bulunan tarihi emanet, 2. Abdülhamit tarafından Alman mimarlar Otto Ritter ve Helmuth Cuno’ya yaptırılmış. Barok mimarinin İstanbul’daki güzel örneklerinden biri. Haydarpaşa’da sırtınızı ister vapurlara isterseniz tren garına dönün, mutlaka güzel birkaç kare çıkaracaksınız.

   Dededen Toruna Bir Klasik: Pierre Loti

   Osmanlı’dan günümüze kadar her hafta sonu gezintisinin uğrak mekânı hâline gelen Tarihî Kahve’den tüm Haliç panoramik olarak görülebilmektedir. Fransız yazar Pierre Loti’nin İstanbul’a aşık olma sebebini manzarayla karşılaştığınız anda anlayabiliyorsunuz. “Dün sana bir tepeden baktım aziz İstanbul!” diye başlayan, Yahya Kemal’in “Başka Bir Tepe” şiirinin burada yazıldığı ve Münir Nurettin Selçuk tarafından burada bestelendiği rivayet edilir. Yerli yabancı birçok ismin İstanbul’u süzdüğü bu güzel tepe “eski İstanbul” temalı bir selfie’yi hak ediyor.

   İstanbul Kanatlarınızın Altında: Galata Kulesi

   Galata Kulesi, dünyanın en eski kulelerinden biridir ve tarihi boyunca deniz fenerinden rasathaneye çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. İstanbul’un yegâne simgelerinden olan Galata Kulesi’nin tepesine çıkıp da Hezarfen Ahmet Çelebi’yi anmamak ve panoramik İstanbul manzarasında onun hissettiklerini hissetmemek mümkün mü? Açık havalarda, tarihî kulenin balkonunda İstanbul’u bir uçtan diğer uca 360 derece görebilirsiniz. Bir yanda Galata Köprüsü ve Eminönü, diğer tarafta ise Beyoğlu ayaklarınızın altındadır. Galata Kulesi balkonunda atacağınız her adımda farklı detaylar yakalayıp farklı pozlar vereceğinizden eminiz.

   Şehrin Romantik Tablosu: Kız Kulesi

   İstanbul’da tablo ve poster satan seyyar satıcılara rastladıysanız en çok satılan tablonun Kız Kulesi’nde gün batımı olduğunu fark edersiniz. Hafta sonu ise Üsküdar sahilleri bu tabloyu canlı canlı izlemek isteyenlerle dolup taşar. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsettiği gibi: “Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkârane yapılmış” masalsı bir yapıdır Kız Kulesi. Topkapı’nın ardında kaybolan güneşi izlerken insanın aklına ister istemez Ahmet Haşim’in “Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta…” dizesi gelir. İster amatör ister profesyonel tüm fotoğrafçıların koleksiyonlarında en az bir pozu bulunan kuleyi arkanıza alıp İstanbul’un imza manzaralarından birini ölümsüzleştirebilirsiniz.

   Tarihe Yolculuk: Eminönü

   Bizans’tan Osmanlı’ya, oradan da günümüze tarihî yarımadanın incisi Eminönü, her daim hareketli bir ticaret merkezi olarak bilinir. Fakat başta Sultanahmet ve Ayasofya Camileri olmak üzere birçok tarihî ibadethaneye ev sahipliği yapmasıyla da manevi değeri oldukça büyüktür. Bu iki yönüyle İstanbul’un turizm merkezlerinden biri hâline gelen Eminönü’nde, baktığınız her yerde selfie çeken bir turist görebilirsiniz. Yabancılık çekmeyin ve tarihi semtin sokaklarını dolaşın. Burada hem ihtişamlı camilerin dokusunu, hem rengârenk baharatlar ve kumaşlarla dolu Kapalıçarşı’nın kalabalığını hem de İstanbulluların en iyi dostu martıları selfie’nizin arka planı olarak kullanabilirsiniz.

   İstanbul’un Özeti: Ortaköy

   Bir fotoğraf karesi düşünün ki içinde Boğaz Köprüsü, tarihî bir cami, tekneler, boğazın ardında yükselen tepeler ve martılar yan yana dursun. İşte Ortaköy’e, İstanbul’un özeti dememizin sebebi tam olarak bu. Avrupa Yakası’nın en popüler gezi noktalarından biri olan semtin Ortaköy Camii’ne açılan dar sokaklarından geçtiğinizde bu muazzam kadrajla baş başa kalıyorsunuz. Ayrıca kısa aralıklarla yapılan tekne turlarıyla İstanbul’un diğer seyir merkezlerine ulaşarak birçok selfie çekebilirsiniz. Ek olarak; İstanbul’da gerçek bir foodie selfie çekmek isterseniz, Ortaköy’deki kumpircilere bir uğrayın.

   Sokak Sanatının En Güzel Örnekleri: Kadıköy, Beşiktaş, Karaköy

   Zaman içerisinde İstanbullu graffiti sanatçıları, İstanbul’u New York’tan Berlin’e sokak sanatının değerli örneklerinin icra edildiği başlıca merkezlerle yarışacak konuma getirdiler. Bu ilgi ve çaba bazı belediyeler tarafından hoş karşılanmasa da Kadıköy, Beşiktaş ve Karaköy Belediyeleri bu çalışmalara destek vermeye başladı. Ünlü sanatçıların katılım gösterdiği Mural-Ist ile yıpranmış görüntüsünden sıyrılan Kadıköy Yeldeğirmeni, yerel graffiti ekiplerinin elinde değerlenen Karaköy sokakları ve Beşiktaş Çarşısı ile İstanbul sokak hayatı daha da renklendi. Siz de bu sanat eserlerinin önünde bir selfie sahibi olmak isterseniz, üzerlerine yeni graffitiler yapılmadan sokağa çıkın ve İstanbul’un en renkli köşelerini pozlamaya başlayın.

   Onsuz olmaz: İstiklal Caddesi

   İstanbul’un göz bebeğinden söz etmeden olmaz. Taksim Meydanı ve Tünel arasında yer alan eski adıyla Büyük Pera Caddesi İstiklal, şehrin kalbinin attığı nokta. Üzerinden her gün yaklaşık 2 milyon insanın geçtiği caddenin hem üzerinde hem de ara sokaklarında barok mimariye ait yapılar göze çarpıyor. Tarihî pasajlar, müzeler ve ünlü mağazalarla dolu caddenin ortasından geçen nostaljik tramvay da ikonlaşmış kırmızı rengiyle milyonlarca fotoğraf için dekor niteliği taşıyor. İstiklal Caddesi’nin her detayı âdeta selfie için yaratılmış gibi. En iyi fotoğraflar için fazlaca zaman harcayacağınız caddeyi Taksim’den Tünel’e doğru dolaşırsanız, daha az yorulursunuz. Yolun sonuna geldiğinizde ise dünyanın en eski ikinci yer altı hattı olan, lavanta kokulu Tarihî Tünel ile de bir selfie çekmeyi unutmayın.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İstanbul hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam