Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İrlanda’dan En Güzel Manzaralar

   Dublin’den yola çıkarak tüm ülke topraklarını dolaşan raylar üzerinde yapacağınız yolculukta, İrlanda’nın en güzel manzaralarını keşfetmeye hazır mısınız?

   Belmond Grand Hibernian

   Son dönemlerin trend yolculuk modeli lüks trenlerin İrlanda’daki en önemli temsilcisi Belmond Grand Hibernian, size bu yolculukta eşlik etmeye hazır. Lüks tren, geleneksel İrlanda çizgilerini yansıtan 20 kabininde, yalnızca 40 yolcuyu ağırladığı özel bir hizmet anlayışını benimsemiş. Çift kişilik tek ya da tek kişilik iki ayrı yatakla dekore edilen kabinlerde yolcuların rahatı için her ayrıntı düşünülmüş.

   Belmond Grand Hibernian

   Gözlem vagonunda bulunan barda içeceğinizi yudumlarken rota boyunca trenin içinden geçtiği güzel İrlanda manzarasını izleyebilirsiniz. Belmond Grand Hibernian’da iki yemek vagonu bulunuyor. Waterford kristali vazolar, gümüş takımlar ve ahşap ağırlıklı dekorasyonun sıcaklığı şıklıkla bir araya geliyor. Düzenlenen turlarla sayısız gölü, tarihî şehirleri ve güzel doğası ile İrlanda’yı neredeyse karış karış gezen Belmond Grand Hibernian’ın yolculuğunda karşılaşabileceğiniz manzaraları yakından tanıyalım.

   Doğudan Batıya İki Şehir Silüeti

   İki kıyıda iki şehir… Ülkenin başkenti Dublin ve batı kıyısının sanat şehri Galway, Belmond Grand Hibernian treninin önemli iki durağıdır. Liffey Nehri kıyısında kurulan Dublin, Avrupa’nın en yaşanılası başkentlerinden biri olarak gösterilir. “Siyah havuz” anlamına gelen ismini Vikinglerden, kültürünün bir kısmını da yüzyıllarca idaresi altında kaldığı İngilizlerden almıştır. İrlanda’nın güzel başkenti, Belmond Grand Hibernian’ın da yolculuğuna başladığı duraktır. Şehirde görülebilecek birçok nokta vardır. Lüks tren yolculuğunun başında, Viktorya mimarisi ile dikkat çeken ve içeride size 20 metrelik bir balina iskeletinin karşıladığı İrlanda Ulusal Müzesi, ilgiyle gezebileceğiniz yerlerden biridir.

   Dublin

   800 yıllık tarihiyle İrlanda’nın en eski ve en büyüğü olan St. Patricks Katedrali ve 1204 yılında yapılan, kütüphanesinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan el yazması eserlerin de sergilendiği Dublin Kalesi, şehir manzarasının içinde yükselen anıtsal eserlerdir. Yıllarca İrlanda’nın meşhur siyah birasını üreten Guinness Bira Fabrikası da 2000 yılından beri müze olarak hizmet vererek, siyah bira ile ilgili sırları gelen ziyaretçileriyle paylaşır. Oscar Wilde, George Bernard Shaw, Samuel Beckett gibi dünya edebiyatının İrlanda kökenli önemli isimleri de hayatlarının bir döneminde Dublin’de yaşamıştır.

   Galway

   Galway ise İrlanda’nın sanatçı ruhunu yansıtır. Corrib Nehri kıyısında kurulan şehirde göze ilk çarpan şey rengârenk boyalı binalarıyla dikkat çeken şirin bar, kafe ve restoranlardır. Sokaklarında sürekli müzik sesleri duyduğunuz şehirde Galway Sanat Müzesi, Orta Çağ’dan kalan surlar ve İspanyol Kemeri gibi eserler keşfedilebilir. Aynı zamanda bir balıkçı şehri olan Galway restoranlarında ustaca pişirilen deniz mahsulleri de mutlaka tadılmalı.

   Jameson Deneyimi

   İrlanda söz konusu olduğu zaman, ülkenin ünlü viskilerini unutmamak gerekir. Belmond Grand Hibernian Lüks Treni bu sebeple turlarına Jameson Fabrikası’nı da dâhil eder. İrlanda kültürünün önemli bir karakteri hâline gelen viskinin öyküsü 1700’lerin sonundan 1966 yılına kadar, söz konusu viskiyi üreten fabrikada, gelen misafirlere anlatılır. En iyi viskinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, Jameson Viski Fabrikası’nda sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

   Corrib Gölü Kıyısında Yükselen Tarih: Ashford Kalesi
   İrili ufaklı birçok gölün bulunduğu İrlanda’nın en büyük ikinci gölü olan Corrib Gölü, kıyılarını saran yemyeşil doğanın içerisinde, İrlanda’nın tarihî yapılarından birini barındırır. Ağaçlarla sarılmış yemyeşil tepelerin arasında, göle nazır Ashford Kalesi’nin tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanır. Burke Hanedanlığı tarafından inşa edilen kalenin kaderi, 1852 yılında Sir Benjamin Lee Guinness tarafından satın alınmasıyla değişir. Kaleyi, Viktorya tarzında yeni eklemeler yaparak genişleten Bay Guinness, ayrıca kalenin üzerinde kurulduğu alana yeni yollar ve ağaçlandırmalarla bölgenin hâlihazırda güzel doğasını zenginleştirir. 1939 yılına kadar Guinness Ailesi’nde kalan kale, bu yıl İrlanda hükümetine hediye edilmiş. Tarihinde birkaç kez satılan 800 yıllık kale, bugünlerde İrlanda’nın ve hatta Avrupa’nın en lüks otellerinden biri olarak hizmet veriyor. 83 odalı Ashford Kalesi, İrlanda’da lüksü arayan misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

   Turistik Bir İlgi Odağı: Kylemore Kalesi 
   İngiliz bir kumaş tüccarı olan Mitchell Henry’nin, 1800’lü yılların ilk yarısında ailesi için yaptırdığı Kylemore Kalesi ve Manastırı, Galway’e bir saatlik mesafede yer alır ve İrlanda’ya gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerin başında gelir. Belmond Grand Hibernian’ın rotasında bulunan kale, farklı mimarisi ve etrafını saran güzel doğasıyla dikkatleri çeker. 4 yılda, 100 işçinin çalışmasıyla tamamlanan 70 odalı yapının çevresindeki ormanlarda yürüyüş yapmak ve hemen önündeki gölette botlarla gezinti yapmak en az Kylemore Kalesi kadar ilgi görüyor. 3700 metrekare alan üzerine dizayn edilen bahçesi de sahip olduğu güzelliklerle görülmeye değer ayrıntılardan bir diğeri.

   Waterford Kristal Evi 
   İrlanda’nın en kaliteli kristalleri, Waterford’taki bu atölyede üretilir. 1300 derecelik fırınlardan çıkıp sanat eseri kıvamında biblo ve eşyalara dönüşen camın hikâyesi, Waterford Kristal Evi’ne gelen misafirlere anlatılır. Atölyenin bir bölümünde, geleneksel olarak cama nefesleri ile şekil veren sanatçılar, diğer bölümünde ise üretim bantlarında üretilen kristaller görülebilir. Britanya’nın birçok önemli spor müsabakasında zafere ulaşan sporculara verilen ödüller de Waterford Kristal Evi’nden çıkmıştır. Tesisin içinde bu ödüllerle ilgili bir de küçük müze bulunur. The Crystal Cafe, tesiste gerçekleşen tur sırasındaki küçük molaların adresidir. İrlanda’nın yerel ürünlerini kullanarak servis ettikleri yemekler tadılmaya değer.
   Dublin merkezli Belmond Grand Hibernian turlarında, İrlanda’nın göllerle ve yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı coğrafyasında, hem doğayı, hem de tarihle yoğurulmuş şehirlerini tanıyacaksınız. Belki de İrlanda’yı tanımanın en güzel yolu rayların rotanızı belirlediği yoldur.

   Ashford Kalesi

   Kylemore Kalesi

   Waterford

   Belmond Grand Hibernian Treni

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İrlanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam