Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İkonik İstanbul Manzarası Yakalamanın Püf Noktaları

   Her köşesiyle etkileyici İstanbul, asırlardır filmlere, şiirlere, romanlara konu oldu ancak hiç bu kadar fotoğraflanmamıştı sanırım.

   İkonik İstanbul Manzarası Yakalamanın Püf Noktaları
   Sefa Yamak
   SetList

   25.09.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   İstanbul’un Semalarında ve Sokaklarında Like Garantili Açılar

   Fotoğrafa başladığımdan beri İstanbul’u hatta tüm Türkiye’yi karış karış geziyorum. Bir yeri tanımak için en iyi yöntem de bu bence. En güzel fotoğrafı çekebilmek için her sokağına girip her dükkâna uğramam, bazen de tepelerine tırmanmam gerekiyor. Bu sayede o farklı kareleri çekebiliyorum. Bu da yetmiyor tabii ki, esnafın tezgâhından bir şeyler alırken iki çift laf etmek, yayladan yaylaya gezerken durakladığımız bir noktada çaya davet eden o teyzenin çayından içmek de gerekiyor. İşte o sohbet sayesinde o içten portreleri çekme fırsatını yakalıyorum.

   Bugün, Valide Sultan Han’ın kubbeleri, Karaköy’ün grafitili sokakları, Balat’ın renkli evleri gibi birçok nokta Instagram sayesinde İstanbul’un en ünlü köşeleri hâline geldi. Bazı yerler ise İstanbul’un simgesi olma özelliğini her zaman koruyor. Buraların farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları ise her fotoğrafçının arşivinin olmazsa olmazı. Takipçilerle bir şekilde sohbet fırsatı bulduğumda ya da Instagram üzerinden yazdıklarında gelen sorular hep bu konularla ilgili oluyor. İstanbul’da en sevdiğim, hem de beğenisi (Like’ı) garanti 5 muhteşem noktasını sizlerle de paylaşmak istiyorum.


   Hergün Instagram’da gördüğümüz binlerce fotoğrafın arasında farklılaşmak iyi bir fotoğrafçının en büyük kaygısı. O yüzden her sabah evden çıktığımda farklı bir bakış açısıyla dolanıyorum aynı sokakları.

   Kar ve Yağmur Altında Büyülü Cadde, İstiklal

   İstanbul’un en bilinen ve en hareketli caddelerinden biri. Belki de Türkiye’nin en kalabalık caddesi. Her zaman cıvıl cıvıl. İstiklal Caddesi, tramvayı, tarihî binaları, pasajları, mağazaları, şekercileri, kafeleri, Mevlevihanesi, Çiçek Pasajı ve barlarıyla hem gündüz hem gece binbir zevke hitap eden, eşi benzeri bulunmayan bir yer.
    
   Bu yüzden iyi bir İstanbul arşivi, İstiklal Caddesi fotoğrafı olmadan tamamlanmaz bence. Tabii en sevdiğin hâli nedir, derseniz ben en çok kar yağdığındaki hâlini seviyorum. Karlı bir sabahın erken saatlerinde cadde henüz uyanırken, sadece birkaç insanın yürüdüğü o saatler benim en çok sevdiğim zamanları. Doğru açıyı bularak herkesin hafızalarında yer edecek o fotoğrafları çekebilirsiniz. Benim İstiklal Caddesi'yle ilgili verebileceğim en önemli ipucu, karın kokusunu aldığınızda Aznavur Pasajı’nın en üst katına çıkıp o “anı” beklemek.

   Nostaljik Tramvay’dan Zarif Pozlar

   Tramvayın olduğu kareler de çok sevdiklerimden. Kar veya yağmur farketmiyor. İstiklal’deysiniz, yağmur da yağıyorsa, kendinize tramvayı en iyi şekilde görüntüleyebileceğiniz bir su birinkintisi bulun ve yansımasını alabileceğiniz anı bekleyin. Güzel fotoğrafı çekmek biraz da sabır işidir.

   Yüzyıllardır Boğaz Sularında Salınan Güzellik: Gün Batımında Kız Kulesi, Salacak

   İstanbul deyince aklınıza gelen ilk beş şeyi sayın desem, "Aya Sofya, Sultan Ahmet Cami, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Boğaziçi Köprüsü" dersiniz herhalde. Belki sıralaması farklı olabilir ama tüm dünyada İstanbul deyince akla bunların geldiği kesin. İstanbul’un simgesi hâline gelen bu beşli benim için de geçerli. Fotoğrafa başladığım ilk günlerden beri her hâlini fotoğrafladığım Kız Kulesi bunlar içerisinde benim en sevdiklerimden biri. Sessiz, sakin yüzyıllardır Üsküdar’ın Salacak açıklarında yer alan bu Roma dönemi eseri kule, tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılmış. Son dönemde geçirdiği restorasyonla artık gezilebilir bir hâlde. En güzel hâlini yakalamak istiyorsanız bahar ve yaz aylarında güneşin batış saatlerini Salacak’ta beklemelisiniz. Güneşin Galata, Eminönü’nden battığı bu zamanlarda yakalayabileceğiniz en güzel Kız Kulesi fotoğraflarından birine sahip olacaksınız. Dilerseniz, uzun pozlayın…

   Kış Ortasında Sabahın Erken Vakitlerinde: Kar Altında Galata Köprüsü

   İstanbul, en güzel pozlarını kar yağdığında veriyor. 2016 kışındaki yoğun kar yağışında İstanbul sokaklarında dolaşan yüzlerce fotoğrafçıyı görseydiniz bana hak verirdiniz sanırım. Ben de sabahın en erken saatlerinde kendimi sokaklara atıp son zamanlarda nadiren görmeye başladığımız bu karlı İstanbul’u doyasıya görüntülemiştim. Hafta sonuna denk gelen kar yağışı sayesinde ben dâhil pek çok fotoğrafçı İstanbul arşivine en güzel kareleri ekleme şansı yakaladı. Kar yağdığında olmanız gereken en önemli yerlerden biri Galata Köprüsü. En kritik nokta ise erken saatlerde orada olabilmek. Köprü, alışık olmadığımız sakinliğinde, işlerine gitmeye çalışan İstanbullularla beraber size en güzel pozlarını verecek.

   İstanbul Ayaklarınızın Altında: Gün Batımında Galata Kulesi

   İstanbul’un muhteşem görüntüsünü izleyebileceğiniz en güzel noktalardan bir diğeri Galata Kulesi. Oradan İstanbul’u sadece izlemesi bile güzel. Tarihî Yarımada, Karaköy, Haliç, Üsküdar, Boğaz Köprüsü, 360 derece ayaklarınızın altında. Kalabalıkları aşıp gün batımında orada olabilmişseniz en güzel İstanbul fotoğraflarını çekeceksiniz. Galata’nın bu en eski ve en önemli eseri her gün ziyarete açık. Sabah 09.00’da açılan kule, 19.00’dan sonra ziyarete kapanıyor ama restoran olarak hizmet vermeye devam ediyor.

   Yeditepeli Şehir Yeşil Tepeli Şehir: Otağtepe Parkı'nda Akşam

   Şaire "Sana dün bir tepeden baktım, aziz İstanbul" dedirten tepe burası olmasa da en güzel İstanbul manzaralı tepelerden biri. Park, eski adıyla Otağtepe Parkı yeni adıyla Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak biliniyor. Kavacık’taki park, Tema Vakfı tarafından düzenlenip uzun bir süre himaye edildikten sonra Karayolları’na tekrar devredilmiş. Elini uzatsan köprüye dokunacakmış hissi veren parkın her köşesinden muhteşem fotoğraflar çıkıyor. Eskiden sadece bölge halkının bildiği, yürüyüş yapmak veya dinlenmek için uğradığı bir yerken Instagramcılar sayesinde fenomen oldu. Özellikle gün batımında muhteşem renklere bürünen şehri, buradan izlemeye ve fotoğraflamaya doyamayacaksınız.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İstanbul hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam