Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İki Sömestir Arası Yurt İçi Gezi Rotaları

   Uzun bir sömestir tatili yaklaşıyor. Bavullar ya çoktan hazırlandı ya da hazırlanıyor…

   Sömestir döneminde, okulların tatil olduğu bu aralığı fırsata çevirip belki ailecek belki dostlarla Türkiye’nin farklı bölgelerinden en etkileyici rotalara yola çıkmak en iyi seçenek. Dört mevsime de kucak açmış olan coğrafyamızda kış manzaraları ve kışın etkinlik imkânları da bir hayli çeşitli.

   Sömestirin En Kıyak Tatili Kayak Tatili

   Ülkemizde kış destinasyonu denildiğinde akla gelen ilk yer Uludağ-Bursa olur. Hem kayak sporu için muazzam imkânlar sunması hem manzaraları hem de yüzyılları taşıyan tarihî mirasa sahip olmasıyla Uludağ, kış aylarında gezip, eğlenip, tarihe adım atmak için en iyi seçeneklerden biri. Şehrin tarihî yapılarından Ulu Cami’yi, Osmanlı mimari üslubunu yansıtan tarihî bir köy olan Cumalıkızık’ı gezebilir, Bursa şehir merkezine bir saatlik mesafede bulunan Uludağ’da ise karların tadını çıkarabilirsiniz.

   Uludağ, Türkiye’nin kayak denince en çok bilinen ve tercih edilen noktası olduğundan biraz kalabalık olacaktır. Eğer daha sakin, daha tenha bir kayak tatili arzu ediyorsanız Kocaeli’de bulunan Kartepe de alternatiflerden biri olabilir.

   Sömestir dönemi kış ve kar zamanı olduğundan bunun tadının en güzel çıkacağı kayak macerası hazır tatil bir hafta sonuna sıkışmamışken biraz uzaklara gitmeyi göze alarak yaşanacaktır. Kayseri’de Erciyes Dağı, Erzurum’da Palandöken, Kastamonu-Çankırı arasında kalan Ilgaz Dağları da keyifli ve heyecanlı kış sporlarını deneyimlemek isteyenlerin sömestirde değerlendirmesi gereken rotalar.

   “Seyahat Doğada Huzuru Deneyimlemektir” Diyenlere


   Sömestir tatilini doğayla bütünleşerek, dinlenerek ve tazelenerek geçirmek isteyenler için Türkiye’nin pek çok bölgesi kış mevsiminin çok yakıştığı rotalarla dolu. Bunların başında gelen yerlerden biri Bolu’da yer alan Abant Gölü ve Yedigöller bölgesi.

   Bolu’ya bağlı Mudurnu ilçesinde yer alan Abant Gölü, millî park statüsünde bir doğa harikası. Özellikle sonbahar döneminde tercih edilse de o bilge ormanların, çam, kayın ve köknarların su kenarından uzanan güzelliklerine beyaz bir filtrenin çekildiği kış mevsimi de kendine has büyüsüne sahip. Seyir tepelerinden beyazlar giymiş engin manzarayı seyre dalmak, yalnızca doğanın sesini duymanın verdiği huzuru deneyimlemek ruhu tazeleyen bir anı olacaktır.

   Abant yakınlarında Bolu’nun görülesi bir diğer doğa harikası ise Yedigöller bölgesi. Geçmişte yaşanan heyelanlar sebebiyle oluşmuş göllerin sık ormanların arasında bir anda karşısına kartpostal gibi manzaraları çıkaracağı bölge, flora çeşitliliği açısından oldukça zengin. Kayın, fındık, gürgen, titrek kavak, kızılağaç ve akçaağaçların göllerin etrafını sardığı; sincap, tilki, yaban ördeği, tavşan gibi onlarca canlıya yuva olan bu muazzam havzada geçireceğiniz zamanda sömestir tatiliniz size kısa gelmeye başlayabilir.

   Kışın ülkemizde beyazın ve karların egemenliğini kurduğu bölgelerimizin başında Doğu Anadolu gelir. Erzurum, Van, Kars gibi rotalar kayak merkezleri, doğal ve tarihî birikimleriyle kışın sevilen rotaları arasında yer alır. Bunlardan biri de yaz-kış, el değmemiş doğasıyla etkileyici olan Munzur Vadisi’dir. Dersim’de bulunan Munzur Dağları aynı zamanda son yıllarda kayak merkeziyle de kış sporlarını sevenleri kendisine çekiyor. Hem doğanın hem sporun keyfi için bu korunmuş coğrafya seyahat rotanıza eklenebilir.    Yolculuk Tarihin İzlerine Şahitlik Etmekse...

   Doğadaki huzur ve spordaki heyecanı yaşatan rotaların yanına bir de tarihin, medeniyetlerin izini toprağında taşıyan bölgeleri eklememiz gerekiyor. Sömestir tatilinde çıktığınız yolculuktan keyifli anıların yanı sıra tarihin izlerini de biriktirmiş olarak dönmek ilginizi çekiyorsa iki destinasyonu dikkate almanızı tavsiye ederiz. Kars ve Kapadokya.

   Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Kars, yüzyıllar boyu medeniyetlere ev sahipliği yapmış, coğrafi güzellikleri ve UNESCO mirası yapılarıyla merak uyandıran ve keşfetmeye doyulamayacak bir şehir. 900 yılı aşkın tarihiyle heybetli Kars Kalesi, yüzlerce yıl Ermeni, Müslüman ve Pagan kültürlerin izini taşımış Ani Harabeleri, Rusların şehre miras bıraktıkları incelikli mimariye sahip yapıların yoğunluklu olduğu sokaklarıyla Kars, tarihten bugüne sesi ve sözü olan bir şehir.

   ​​Tarihî zenginliklerinin yanı sıra Kars’ın doğası da dillere destan. Özellikle kışın Sarıkamış’ta kayak yapma, donmuş Çıldır Gölü’nde balık tutma imkânlarıyla sıradışı bir coğrafyada keyifli anılar biriktirmeniz kaçınılmaz. Tabii hatırlatmakta yarar var; Kars’a gidip kaz eti ve Kars gravyeri denemeden olmaz. Bir de yolculuğun tamamını büyülü bir deneyim hâlinde yaşamak isteyenlerin Kars’a ulaşım için Doğu Ekspresi’ni tercih etmelerini ve bu bölgeye gerçekleştirilen turlara katılmalarını şiddetle tavsiye ederiz.


   ​Tarihin izlerini yeryüzüne kazınmış şekilde bulacağınız adres ise Nevşehir sınırları içindeki Kapadokya. Türkiye’nin turizmde dünyaca bilinen Kapadokya bölgesi, Anadolu’nun hazineleri arasında başı çekiyor desek yeridir.  60 milyon yıl önce volkanik patlamalarla oluşan bu masalsı coğrafya, peri bacalarının yarattığı olağanüstü manzaralarla aklın sınırlarını zorlayan ve gezegenimizin doğasına, doğanın muhteşem döngüsüne tekrar tekrar saygı ve hayranlık uyandıran bir bölge. Paleolitik Çağ’da yaşam olduğuna dair izlerin bulunduğu bölge, Hitit, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden pek çok izi bünyesinde barındırıyor. Her mevsim görülesi bir coğrafya olan Kapadokya’nın kış büyüsü de başka güzel. Peri bacaları’nın hâli hazırda düşler diyarındaymış gibi hissettirdiği Kapadokya, kışın beyaz bir örtü ile kaplandığında gizemli çehresi daha da artıyor. Karlar altında Kapadokya, size kendinizi tatile gideyim derken fantastik bir dünyanın ortasına düşmüş gibi hissettirecek. Bu tarihî coğrafyayı, işte tam da bu sebeple deneyimlemek gerek.

   Sömestir tatilinde belirlediğiniz yurt içi rotanız neresi olursa olsun, yolda biriken anılarınız en keyiflisi olsun.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam