Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hem Gezerim Hem Koşarım, Dünya Maratonları

   Koşmak ve seyahat etmek! Her ikisi de sizin için bir tutkuysa buyurun maratonlara!

   Zinde olmak, arınmak ya da eğlence için... Ne sebeple olursa olsun koşmak, başladığınızda tutkuya dönüşmeye oldukça müsait.  Dar alanlardan, hareketsizlikten, günün yoğunluğundan ve stresinden firar etmek, zihni ve bedeni rahatlatmak için koşmak, en sağlıklı ve keyifli yollardan biri. Hem koşmayı hem de seyahat etmeyi bir tutku olarak görenler için en iyi seçenek ise dünyadaki birçok maratona katılmak olsa gerek.

   Atina

   2018’de 36.’sı gerçekleşecek olan Atina Maratonu, “maraton” kelimesinin doğduğu topraklara ve tarihe, Antik Yunan’a çağırıyor koşuseverleri. MÖ 490 yılında Persler, Atina’ya saldırmak üzere Maraton isimli bölgeye kadar ilerlerler. Bunu haber alan Atinalı elçi Pheidippides yardım çağrısında bulunmak için Maraton’dan Sparta’ya kadar koşarak gitti. Bir başka tarih yazımında ise aynı elçinin zafer haberini Maraton’dan Atina’ya koşarak ulaştırdığı söyleniyor. Olimpiyat oyunları kapsamında yer almasa da bu oyunlarla beraber gerçekleşen önemli bir etkinlik olan Maraton, müsabaka geleneğinin doğum yerinde hala aynı keyif ve heyecanla devam ediyor. Yarış, 9 farklı başlangıç noktasından başlayıp dünyadaki tek mermer stadyum olan Panathenaic Stadium’da son buluyor.

   İstanbul

   İki kıtayı birbirine yakınlaştırmayı bir Boğaz Köprüsü bir de siz başaracaksınız. Muazzam İstanbul silüetine nazır bu koşu deneyimi, bu sporu ve İstanbul gibi medeniyetlerin başkentliğini yapmış bir şehri buluşturan bir etkinlik. İlk kez 1979 yılında Asya-Avrupa koşusu adıyla başlayan maraton ardından uzun süre Avrasya Maratonu adıyla anıldı. İlk gerçekleştiği sene Boğaz Köprüsü’nün üzerinden koşan insanları görenler şaşkına dönmüş bunun bir şaka olduğunu düşünmüşlerdi. Bugün ise bu etkinlik her yıl binlerce koşucuyu ağırlıyor. 42K, 15K, 10K ile Halk Koşusu olmak üzere dört farklı kategoride koşu imkanı sağlayan maraton başlangıç seviyesinde bir koşucuya da profesyonel bir koşucuya da hitap ediyor.

   Paris

   Koşumuz ihtişamlı Zafer Takı’nda başlıyor. Hızlı bir Paris turuna çıkmışçasına şehrin tarihî noktalarından, Champs Elysées, Bastille Meydanı, Notre Dame Katedrali ve Eiffel Kulesi’nden geçiyoruz. Zafer Takı’ndan geniş ve görkemli Champs Elysées’ye akın ederken efsanevi ve destansı bir manzaranın parçası oluyorsunuz. Geniş, dar ya da kalabalık, Paris sokaklarının arasına daldığınızda bir tarihin içerisine atıyorsunuz adımlarınızı. Fransa’nın bu meşhur maratonu ulusal sloganı misali özgür, eşit ve kardeşçe bir yarış imkânı sunuyor.

   Çin Seddi, Beijing

   Koşu konusunda iddialıyım diyenlerdenseniz sizi Çin Seddi’ne alalım. Çıtayı oldukça yükselten Çin Seddi Maratonu, Yin ve Yang Meydanı’nda başlayıp yine burada bitiyor. Beijing’in UNESCO Dünya Mirası bölgesinin eşsiz manzaralarıyla kaplı bir yolda gerçekleşen koşu eğimlerinde sizi biraz zorlayabilir. Yerel halkın “keçi yolu” olarak adlandırıldığı merdivenler kısmı ise en çok dikkat edilmesi gereken kısım. Yüksek merdivenleri çıkarken kendinizi koruyarak çıkmaya özen göstermelisiniz.

   Büyük Beşli, Güney Afrika

   Tutkunuzu bir maceraya dönüştürmek niyetindeyseniz Büyük Beşli Maratonu bunun için biçilmiş kaftan. Entabeni Rezervi’nde gerçekleşen koşuda, Güney Afrika savanasında, kırmızı kumların üzerinde ve vahşi yaşamın içinde koşuyorsunuz. Yolunuzun üzerinde antiloplara, zürafalara rastlayabilirsiniz. Koşuya adını veren Güney Afrika’nın büyük beşlisi aslan, leopar, bufalo, fil ve gergedanların yakınında koşmak biraz ürkütücü olabilir. Fakat korkmanıza gerek yok. Peşinizden leoparlar kovalıyor olmayacak. Koşu komitesi, etkinlikten önceki günlerde bu büyük ve vahşi beşliyi koşu alanından uzağa yönlendiriyor ve çok sayıda koruma ile istikametleri takip ediliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam