Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Gökyüzünü Fethetmek İsteyenler İçin En İyi Zipline Rotaları

   Dünyanın dört bir yanından nefes kesici zipline parkurları.

   Uçmak, insanoğlunun yüzyıllardan beri hayalini kurduğu, uğruna mücadele ettiği büyük bir tutku. Uçuş sporları içinde başta skydiving olmak üzere yamaç paraşütü, kanatlı tulum uçuşu (Wingsuit Flying),  microlight, planör ve uçurtma sörfü gibi pek çok farklı dal var ama bu adrenalin dolu sporları fazla cüretkâr bulanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Eğer siz de, uçsam ama kendimi biraz daha güvende hissetsem, diye düşünüyorsanız, zipline hem bir kuş kadar özgür hem de olabildiğince güvenli hissedebileceğiniz mükemmel bir açık hava aktivitesi.

   Zipline Nedir, Nasıl Yapılır?
   Yüksek bir nokta ile alçak bir nokta arasında gerilen çelik bir halat üzerinden kayarak yapılan zipline, çelik halata bağlanan makaraların yerçekimi ve kişinin ağırlığının yardımıyla kayması esasına dayanıyor. Aslında yüzyıllardan bu yana Çin, Avustralya ve Kosta Rika gibi sarp ve dağlık bölgelerde, işçi ve köylülerin ulaşımını sağlamak ve temel ihtiyaçlarını daha kolay taşıyabilmek amacıyla kullanılan bu yöntem zamanla macera turizminin önde gelen etkinliklerinden biri hâline geldi. İşte dünyanın hemen her yerinden adrenalin dozu en yüksek zipline hatları…

   Jebel Jais, Birleşik Arap Emirlikleri

   Geçtiğimiz yıl açılan ve 2.83 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun zipline hattı unvanını Porto Riko’dan devralan Jebel Jais, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en yüksek dağı olan Jebel Jais’te, 1680 metre yükseklikte yer alıyor. Eğer süper kahramanların gökte bir kuş gibi baş aşağı süzülüşüne öykünmüşlüğünüz varsa, Jebel Jais’te bu hissi deneyimlemeniz mümkün. 28 futbol sahası uzunluğundaki kayalık bir arazi üzerinde gerçekleştirilen bu nefes kesici uçuş, üç dakika sürüyor.

   Venocity 2, İngiltere

   İngiltere’deki Venocity 2, Avrupa’daki en uzun zipline hattı olmanın yanında saatte 200 kilometreyi bulan hızıyla dünyanın en hızlı zipline parkuru unvanına da sahip. Tarihi Penrhyn Kayrak Ocağı’nın üzerinden ilerleyen 4 hatlı Venocity 2’nin yüz kilometrelik hıza ulaşması ise yalnızca on saniye sürüyor. 

   Sun City, Güney Afrika  

   Açıldıktan sonra 6 yıl boyunca dünyanın en uzun zipline hattı olmayı sürdürmüş olan Sun City, 2 kilometrelik uzunluğu ve saatte 160 km’ye varan hızıyla zipline meraklılarının ilgisini çeken hatların başında geliyor. Amatör macera düşkünleri için bile tam güvenlikli bir şekilde kayma imkânı sunan bu parkur, Johannesburg’a iki saat mesafede bulunuyor. Sun City bu deneyimi tek başına yaşamak istemeyenler için iki kişinin aynı anda kaymasına izin veren tandem seçeneğine de sahip.

   Arenal Volkanı, Kosta Rika

   Kocaman ağaçları, tertemiz havasıyla dünyanın akciğerleri yağmur ormanlarının üzerinde bir kuş kadar özgürce süzülmek ister misiniz? Yanıtınız evet ise artık Kosta Rika’ya gitmek için iyi bir nedeniniz var. Aktif volkanlarıyla meşhur bir ülke olan Kosta Rika’daki bu zipline hattı, heyecan arayan gezginlere hem 2010 yılına dek dünyanın en faal volkanlarından biri olarak kabul edilen Arenal Volkanı’nı hem de yağmur ormanlarının çarpıcı manzaralarını görebilme fırsatını sunuyor. 

   Toro Verde Macera Parkı, Kosta Rika

   İşte Kosta Rika’dan bir zipline parkuru daha. Dünyanın hemen her bölgesine zipline yapılabilecek parklar ya da ormanlar mevcut fakat Kosta Rika bu konuda en ilgi çekici ve seçeneği bol ülkelerden biri. 2015 yılında açılan ve dünyanın en uzun zipline hatlarından biri olan “Monster” isimli zipline hattı, Toro Verde Parkı’nın içinde yer alıyor. Saatte 150 kilometrelik hıza ulaşan 2.2 kilometre uzunluğundaki bu hat 2,5 dakikada tamamlanıyor ve bu süre zarfında tıpkı bir kuş gibi yatay pozisyonda uçmanızı sağlıyor. 

   Icy Strait Point, Alaska

   Mükemmel manzaralara ve unutulmaz bir uçuş deneyimine ev sahipliği yapan zipline hatlarından bir diğeri de, benzersiz doğal güzellikleriyle bilinen Alaska’daki Icy Strait Point’te bulunuyor. Yaklaşık 1700 metrelik bu iniş, yan yana sıralanmış 6 farklı hat üzerinden saatte 105 kilometreyi bulan bir hıza ulaşma imkânı sunuyor ve bir buçuk dakikalık yolculuğun ardından Icy Strait sahilinde noktalanıyor.

   Türkiye’de Zipline Yapılan Yerler

   Dünyanın çeşitli bölgelerindeki sıra dışı zipline noktalarının yanında biraz daha sakin kalsalar da Türkiye’de de zipline hatları bulunuyor. Türkiye’nin en uzun zipline hattı, 640 metrelik uzunluğuyla Ilgaz Dağı’nda yer alıyor. Kadıntepe Tabiat Parkı’nın içindeki bu parkur, yemyeşil ormanların üzerinden derin bir vadinin içine doğru ilerliyor. 
   Türkiye’deki zipline hatlarından bir diğeri yine Karadeniz Bölgesi’nde. Artvin’de Borçka Baraj Gölü’nün üzerinde kurulan ve 35 metrelik yüksekliğe sahip olan hattın gidiş dönüş uzunluğu toplam 750 metre.

   Photo Credits

   www.zipworld.co.uk | m.toroverdepr.com | ​icystraitpoint.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam