Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Filmlerin Ötesine Geçen Salonları

   Film ne kadar iyi olursa olsun, izlenilen salon sıradansa filmin havasına giremeyebilirsiniz. Dört duvar, ses sistemi, koltuklar ve bir perde... Bundan daha fazlasını istiyorsanız işte film yerine izleyebileceğiniz, mimarisi ve yaratıcılığına hayran kalacağınız mekânlar...

   Keyifli vakit geçirmek için gittiğiniz yerde bir gong sesi sizi çağırıyor. Hazırlanıp oturarak yerinizi alıyorsunuz ve birden tüm ışıklar kapanıyor. Paniklemek şöyle dursun hatta oturduğunuz yere iyice yerleşiyorsunuz. Evet, sinema salonlarında her zaman olan şey bu. Herkes gibi sizin de tüm dikkatiniz beyaz perdede oluyor.    Tüm beklentiniz içinize işleyen, eve döndüğünüzde zihninizde devam eden etkileyici bir film olması... Çoğu zaman böyle olmuyor tabii. İşte aynı durum sinema salonları için de geçerli.

   Cine Thisio, Atina-Yunanistan
   Cine Thisio, 1935 senesinde hizmete girdi. Atina’nın en güzel açık hava sineması olan Cine Thisio’da filminizle beraber Akropolis’i ve üstte oturan Parthenon’u da izleyebilirsiniz. Atina’nın en eski açık hava sineması olan Cine Thisio’da hem ilk stüdyo sürümü filmleri hem de klasik filmleri bulmak mümkün. 

   Colosseum Kino, Oslo-Norveç
   1921’de inşa edilen Colosseum Kino, dünya sinemasının en unutulmaz mimari yapılarından birisi halindedir. Bunun sebebiyse kubbesinin, Michelangelo’nun tasarladığı Roma’da bulunan St. Peter Bazilikası’nın kubbesi boyutunda olmasıdır.

   Cinema dei Piccoli, Roma-İtalya
   Fellini’nin Evi, Casa del Cinema ve Nuovo Sacher gibi muhteşem sinema salonlarına ev sahipliği yapan Roma, dünyanın en küçük resim evi olan Cinema dei Piccoli’yi de içerisinde barındırıyor. Aslında çocuklar için komedi ve çizgi filmleri göstermek için tasarlanan Cinema dei Piccoli, öğlenleri sadece çocuklara hitap eden bir konsepte sahip. Akşamları ve geceleri ise yetişkinler için film gösterimleri gerçekleşiyor.

   Elgin & Winter Gardens Theatres, Toronto- Kanada

   Harika ayrıntılarla sahip Elgin & Winter Gardens Theatres, Kral Edward döneminde 1913 senesinde açıldı. Toronto Film Festivali’ne ev sahipliği yapan salon, sessiz sinemanın evi olarak adlandırılıyodu. 100 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren sinema salonunda bugün sadece etkinlikler düzenleniyor.

   Pathé Tuschinski, Amsterdam-Hollanda

   Hollanda’nın en büyük sinema salonu olan Pathé Tuschinski 740 koltuğa sahip. Abraham Tuschinski tarafından 1921 senesinde açılan salon, Art Deco ve Art Nouveau tarzında mimarisi olan salon gerçekten göz kamaştırıcı.

   L’Olympia Bruno Coquatrix, Paris-Fransa

   1888 senesinde açılan L’Olympia Bruno Coquatrix’te konserler, tiyatro oyunları ve film gösterimleri gerçekleştiriliyor. Hatta zamanında Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan gibi sanatçılar da burada konser vermiş. Günümüzde salonu bu kadar ünlü yapan özelliği, ziyaretçilerine yattıkları yerden film izleme imkanı sunması.

   Cinespia, Los Angeles-ABD

   John Wyatt 2002 senesinde bulduğu konseptin bu kadar tutulacağını sanırım tahmin edemezdi. Cinespia, klasik ve ikonikleşmiş filmlerin tarihi mekanlarda gösterildiği bir organizasyon. Örnek olarak yılın belirli dönemlerinde Hollywood Forever Cemetery adı verilen ve zamanın klasik filmlerinde rol almış ünlü oyuncuların yattığı mezarlıktaki film gösterimlerini verebiliriz.

   Alamo Drafthouse Cinema, Teksas-ABD

   Sinemada film izliyorsunuz ve küçük çocukların sesleri, zamansız çalan cep telefonları, konuşan insanlar yüzünden dikkatiniz dağılıyor. Tim ve Karrie League çifti bu can sıkıcı durumlardan çok çekmiş olmalı ki 1997 senesinde Alamo Drafthouse Cinema’yı kurmuşlar. Bu gibi durumlara karşı oldukça sert bir politika izlenen salonda, filminizi izlerken biranızı yudumlayabilir ya da yemeğinizi yiyebilirsiniz. Filmin başlama saatinde salonda olmanız gerekiyor ki kaçırmayın. Çünkü film öncesinde reklam gösterimi yok. Yani burası hayalinizdeki sinema olabilir.

   Raj Mandir Cinema, Jaipur-Hindistan

   Hint filmi seviyorsanız burası tam size göre. 1976 yılından beri hizmet veren 1200 koltuklu Raj Mandir Cinema’da sadece Bollywood filmleri gösteriliyor ve filmler genellikle kapalı gişe oynuyor. Art Deco mimarisiyle tasarlanan salon, Jaipur’un simgesi...

   Kino International, Berlin-Almanya

   Kino International, Almanya’nın sosyalist döneminde 1953’te açıldı. Sadece sinema salonundan ibaret olmayan mekan aynı zamanda bir sanat evi. Birçok prömiyer, festival ve partiye de ev sahipliği yapıyor. Binanın blokları miras statüsünü taşıyor ve koruma altında. Bu yüzden iç mekan mobilyaları dahil, dış cephesi de değiştirilemiyor.

   4DX, Seul-Güney Kore

   İzlediğiniz filmin bir parçası olmak isteyorsanız tam da orada olmak isteyeceğiniz bir salondayız. Dünyanın ilk 4-D sineması olan 4DX, 3 boyutlu filmleri bir üst seviyeye taşıyor. Burada rüzgar ve su efektleriyle birlikte hareket ve kokuyu da hissederek kendinizi filmin içinde buluyorsunuz. 4DX’e kalp rahatsızlığı bulunanların, sırt ağrısı çekenlerin, hamile kadınların ve bir metreden kısa çocukların girmesi yasak.

   Castro Theatre, San Francisco-ABD

   Meksika Katedrali'ne benzeyen yapısıyla 1922 yılında açılan Castro Theatre, Film Sarayı olarak da tanımlanıyor. Özenle tasarlanmış tiyatroları tanımlamak için kullanan bu tabirle günümüzde hala turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

   TCL Chinese Theater, Los Angeles-ABD

   Üç kez Oscar’a ev sahipliği yapan TCL Chinese Theater, 1927’de açıldı. Film gösterimlerine devam eden salon, açılışında İsa’nın beyaz perdede ilk kez canlandırıldığını gösteren The Kings of Kings filmiyle ün yapmıştır.

   Fox Theatre, Detroit-ABD

   Fox Theatre’ın açılışı 1928 senesinde daha çocukken Shirley Temple tarafından yapılmış. ilk açıldığında aynı anda 5 bin kişiye ev sahipliği yapabilen salon, Frank Sinatra, Sammy Davis Jr. ve Lize Minelli gibi isimlerin TV programlarına ev sahipliği yapmış. Restorasyon geçiren ve günümüzde etkinlikler düzenlenen salondaki kemerler, 1200 parça kristal içeren dev avize, insan yüzleri, kuşlar ve hayvanlar görülmeye değer.

   Electric Cinema, Londra-İngiltere

   Portobello Road üzerindeki Electric Cinema, 1910 senesinde açılmış. Günümüzde Londra’da iki aynı isimli sinema bulunsa da orijinal olanı bu. Günümüzde sinema salonu içerisinde yalnızca 98 deri koltuk bulunuyor. Ayrıca hemen yan tarafında Electric Brasserie ve üst katında da özel bir üye kulübü mevcut.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam