Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Film Setlerinde Bir Gezintiye Çıkıyoruz

   Gerçek sinemaseverler için açık hava müzesi niteliğinde, dünyanın dört bir yanından unutulmuş film setleri...

   Kimi teknolojiye, kimi film endüstrisinin gidişatına yenildi. Bazıları masraflı oluşundan, bazıları ise safi üşengeçlikten dolayı kaderine bırakıldı. Sinema endüstrisi için artık nostalji haricinde pek bir şey ifade etmeyen platolar, sinemaseverler için dünyanın en değerli keşif rotaları arasında yer alıyor.

   Sinemaya Fellini’yi Kazandıran: Cinecitta Stüdyoları

   Başta İtalyan sineması olmak üzere, Hollywood ve dünya sineması için önemi ayrı bir yerde olan Cinecitta Stüdyoları'nda çekilen filmlerden bazıları: New York Çeteleri, Ben Hur ve Kleopatra. 40 hektarlık bir arazinin üzerinde yer alan stüdyolar 1937 yılında Benito Mussolini’nin sinemayı en büyük propaganda araçlarından biri olarak kullanmak istemesiyle açılmış. İkinci Dünya Savaşı’nda bombalamalardan nasibini alan devasa tesis ilk düşüşünü bu dönemde yaşasa da sinema sektörüne ilgi duyanlar için okul gibi işleyen bu alanda İtalya’nın yetiştirdiği en önemli yönetmenlerden Federico Fellini gibi isimlerin imzasını taşıyan birçok başarılı yapım bulunuyor.

   Çöl Sahnesi Söz Konusuysa: Atlas Stüdyoları

   Beyaz perdedeki yolculuğuna Arabistanlı Lawrence ile başlayan Atlas Stüdyoları, Fas’ın Varzazat kentinde yer alıyor. Atlas Stüdyoları, muhtemelen 80’li, 90’lı yıllardaki birçok Hollywood yapımının çöl sahnelerine ev sahipliği yapmıştır. Bazı bölümleri artık kaderine terk edilse de plato, sektöre kapılarını tamamen kapatmış değil. Game of Thrones takipçilerinin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz stüdyolarda, Khaleesi’nin bazı sahneleri hâlen çekilmekte. 1983’ten bugüne, çöl dekorları ile arzı endam eden stüdyolarda çekilen ünlü filmlerden bazıları da Gladyatör, Mumya ve Tepenin Gözleri. Bu aralar Fas’ı keşfetmek niyetindeyseniz, Varzazat’ta bulunan Atlas Stüdyoları’na muhakkak uğrayın. Fas'tan Hollywood’a taşıması yüksek maliyetleri bulan dekorların olduğu gibi bırakıldığını görmek şaşırtıcı olduğu kadar sinema dolu güzel anılar biriktirmek için de ideal.

   Bu Renkli Köy Terk Edilir Mi: Temel Reis Köyü

   Çekim ekibi tarafından terk edilen, fakat bölge halkı tarafından kaybolup gitmesine izin verilmeyen platolardan Temel Reis Köyü, Malta’nın Mellieha şehrinin kıyılarında yer alıyor. Bu rengârenk köy, 1980 yılında Robin Williams’ın başrol oynadığı Temel Reis müzikal-filmi için sıfırdan inşa edilmiş. Çekimler tamamlandıktan sonra bir süre atıl bırakılan köyün, bölge halkı tarafından restorasyonu yaptırılarak bir eğlence ve çekim noktası yaratılmış. Köye giriş ücretli. Ancak içerideki dekorun, filmde yer alan evlerin iç mekânları dahil olmak üzere olduğu gibi korunması köyde 80’leri yaşamanıza olanak sağlıyor.

   Kovboy Filmleri Kuşağından: Tabernas Çölü

   İtalyan kovboy filmlerinin çekildiği bu çöl bu türün unutulmaz isimlerinden Clint Eastwood ve Sergio Leone başta olmak üzere birçok yıldızın mirasını yaşatmaya devam ediyor. Tabernas’ın Almeira yakasında kalan bölümüne kurulan vahşi batı temalı mini kasabalar, kovboy filmlerine ilginin azalması nedeniyle İspanya’nın yakıcı güneşiyle baş başa bırakıldı. Dünya sinema kültüründe Spagetti Western olarak adlandırılan dönemde altın çağını yaşayan Tabernas’ın bir bölümü hâlen Penny Dreadful ve Doctor Who gibi sevilen dizilerin setlerine ev sahipliği yapıyor. Şüphesiz, Clint Eastwood’un başrolünde olduğu "İyi, Kötü ve Çirkin" burada yapılmış en bilinen filmlerden. Bunun yanı sıra Sergio Leone’un "Batıda Kan Var", Sergio Corbucci’nin "Django" efsanesini yarattığı yer de Tabernas Çölü olarak kayıtlara geçti.

   Death Star’dan Geriye Kalanlar: Mos Espa

   Tutkunlarının deneyimlemekten büyük haz duyacağı bir Star Wars hatırası, Mos Espa. Efsane serinin önemli noktalarından biri olan Tatooine’in çekimleri burada yapıldı. Adeta eski bir uygarlık tarafından günümüze kadar ulaşmış tarihî kalıntılara benzeyen Tatooine evlerinin harabeleri ve monte edildiği yerden çıkarılmamış bilim kurgu dekorları, Star Wars evrenini gerçek dünyayla buluşturuyor. Filmin yönetmeni George Lucas’ın Tatooine ismini esinlendiği Tatouine, Tunus’un bir kenti. Filmde yer almış tüm şehir dekorları olduğu gibi Sahra Çölü kumlarının insafına bırakılmış. Buna set çalışanları ve film yıldızlarının kullandıkları seyyar tuvaletler de dahil. Özel bir not olarak belirtmekte fayda var: Mos Espa’nın Tozeur bölgesinde Luke Skywalker’ın evini turlayabilirsiniz.

   Frodo’ların Yerini Koyunlar Almış: Matamata

   Yüzüklerin Efendisi macerasının başladığı Hobbit köyü Shire’ın gerçek dünyadaki adı, Matamata. Yeni Zelanda’nın Kuzey Ada bölgesinde bulunan 6000 kişilik bu kasaba, filmin yönetmeni Peter Jackson’ın hayalindeki Shire’ı tam manasıyla vizyona taşımasını sağlamış. Hatta çekimler sırasında birçok köy sakini figüran olarak oynamış. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerinin çekimleri tamamlandıktan sonra kasabanın set olarak kullanılan bölgesine Hobbiton adı verilmiş. Biri dışında kasabadaki tüm evlerin kapıları kilitlenmiş durumda. Kapısı açık olan evde ise bir koyunla karşılaşırsanız şaşırmayın. Zira Matamata dünyaca tanınmadan önce bölgede çobanlık yapan Russell Alexander, koyunlarını şimdi Hobbiton olarak bilinen köyde otlatıyormuş.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam