Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın En Tehlikeli Yolları

   Cesaret testine hazır mısınız? Cevabınız "evet" ise sizi dünyanın en tehlikeli yollarıyla tanıştırıyoruz.

   Yol kavramı, bir seyahatseverin hayatında önemli bir yer ifade eder. Evet, artık uçaklar ilk tercihimiz ve dilediğiniz yere kısa sürelerde uçabilirsiniz ama yolda olmak farklıdır. Dağları, ovaları, vadileri aşarak uzayıp giden yollarda manzarayı izleyerek yol almanın tadı bambaşkadır. Fakat bu sefer, sizleri kanınızda dolaşan adrenalini arttıracak yollara davet ediyoruz. Dünyanın en tehlikeli yollarında cesaret testine hazır olun. 


   “Düz yollar, hızlı arabalar içindir. Virajlar ise hızlı sürücüler için.” - Colin Mcrae

   Stelvio Geçidi, İtalya

   İtalya’nın sakince kıvrılan yollarına aşina olanlar vardır. Özellikle Toskana’da, üzüm bağlarının arasındaki yollar... Oldukça huzurlu görünüyor değil mi? Fakat kuzeydeki Alplere doğru tırmanmaya başlarsanız sizi karşılayacak olan Stelvio Geçidi, tehlike sınırlarınızı zorlayacaktır. Stelvio Geçidi için tehlikeli kelimesinden ziyade "heyecan verici" tanımını kullanmak daha doğru. Alplerin en yüksek ikinci kara yolu olan geçit, deniz seviyesinden 2770 metre yüksekte yer alıyor. Birbiri ardına sıralanan onlarca keskin virajda sürüş dikkat istiyor. Verdiği haz ise inanılmaz. Bisiklet sürmeyi seviyorsanız her yıl ağustos sonu eylül başı arasında düzenlenen Stelvio Bisiklet Günü’nde bu heyecanlı yolun keyfini iki teker üzerinde de çıkarabilirsiniz.

   Kuzey Yungas Yolu, Bolivya

   Bolivya’da La Paz ve Coroico şehirlerini birbirine bağlayan yol, tam manasıyla bilinmez bir denklem. 1990 yılına kadar bir alternatifi olmadığı için mecburen kullanılan yol, şu an adrenalin tutkunu motosiklet sürücülerinin ve heyecan arayan bisikletçilerin değişmez adresi. Sadece 3 metre genişliğindeki yolda bir tarafınız dipsiz bir uçurum, diğer yanınız sarp kayalıklar. Hava şartları da yolun tahmin edilemezliğinin en büyük parçası. Birden etrafı saran sis yüzünden görüş yalnızca birkaç metreye düşebiliyor. Önünüzdeki virajı görmek için gözlerinizi dört açmalısınız.

   Skippers Kanyon Yolu, Yeni Zelanda

   Tehlikesinin resmi makamlarca da tescillendiği Skipper Kanyon Yolu’unda isteyen her sürücü üstün yeteneklerini sergileyemiyor. Bu yoldan geçmek için gereken izinleri almanız şart. Yolun yapımı 22 yıl sürmüş ve başlangıcının 1800’lü yıllar olduğu düşünülüyor. Gerek uçurumların kenarında, gerekse vadinin bir yakasından diğer yakasına atlayarak Yeni Zelanda’nın vahşi doğasında uzanıp giden yol, tehlikeli sıfatını gerçekten hak ediyor. Bölgede faaliyet gösteren araç kiralama şirketleri, eğer bu rotayı içeren gezi planınız olduğunu bilirlerse, verdikleri hizmet için sigorta yapmayı reddedebiliyorlar. Skippers Kanyon Yolu’nun en ilgi çekici noktası ise bir aracın dahi zorlukla geçebildiği, Skippers Köprüsü’dür.

   Tianmen Dağ Yolu, Çin

   “Cennetin Kapısı” anlamına gelen Tianmen’e çıkan yol, âdeta cehenneme doğru yapılan bir yolculuk gibi. 1300 metre yüksekliğindeki dağa tırmanmak için, 11 km uzunluğundaki yolda, tam 99 baş döndürücü virajı kat etmek zorundasınız. Bir kara yolundan çok labirenti andıran Tianmen Dağ Yolu’nda garanti olan iki şey ise: görkemli bir vadi manzarası ve heyecan. Aslında, Tianmen Dağı’na çıkmanın bir başka yolu daha bulunuyor. 7455 metreyle dünyanın en uzun teleferiğini kullanarak da bu tırmanışı gerçekleştirebiliyorsunuz. 99 heyecanlı viraj mı, yoksa teleferik yolculuğu mu? Seçim sizin.

   Gois Geçidi, Fransa

   Fransa’nın Burnef Körfezi ile Noirmoutier Adası’nı birbirine bağlayan yol, günde iki kez sular altında kalması sebebiyle tehlikeli yollar arasında yer alıyor. 1840 yılından bu yana kullanılan 4,5 kilometrelik yolu kullanmak istiyorsanız biraz beklemeniz gerekebilir. Çünkü gelgit sebebiyle sular yükseldiğinde, yol 4 metre kadar su altında kalıyor. Eğer aracınızın motorunun su altında hava almasını sağlayacak bir donanımı yoksa mutlaka beklemek zorundasınız. Adaya ulaşmak için kullanabileceğiniz tek yolun bu olduğunu düşünürsek, umarız ki beklemeyi seviyorsunuzdur. Sular çekilip yola koyulduğunuz zaman da ıslak olan zemine bir de kaygan yosunlar ekleniyor. Bu da dikkatli olmanız gereken daha fazla şey olduğunu gösteriyor. Geçit üzerinde ilgi çekici başka etkinlikler de yapılıyor. Her yıl gelgit dönemi esnasında The Foulées du Gois Koşusu düzenleniyor. Ayrıca dünyanın en önemli bisiklet turu olarak kabul edilen Fransa Bisiklet Turu’nun 1999 yılındaki bir etabı Gois Geçidi’ni içine alan bir parkurda gerçekleştirilmiş. Turun favori isimlerinin kaygan zemin yüzünden bisiklet kontrolünü kaybedip düşmesi nedeniyle genel klasman sıralamalarında da oldukça büyük sürprizler yaşanmış.

   Guoliang Tüneli, Çin

   Dünyanın en ünlü tünellerinden biri olan Gualiang Tüneli’nin oldukça ilginç bir de hikâyesi var. 1972 yılında Çin’in sarp kayalıklarla çevrili arazilerinde sıkışıp kalan Guoliang kasabası sakinleri, dış dünyaya kendilerini bağlayacak bir yol yapmaya karar verirler. Ellerine aldıkları kazmalarla, küreklerle ve balyozlarla dağın içinde tünel açmaya başlar ve 5 yıl süren bir çalışmayla bunu başarırlar. Tünelin 30’u aşkın penceresinden görülen harika manzaraların dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. 1200 metre uzunluğundaki tünel, insan gücüyle yapılmış olmasına bağlı olarak oldukça dar. Yalnızca 4 metre genişliğindeki yolda araç kullanmak oldukça fazla dikkat istiyor.

   Zoji Geçidi, Hindistan

   Farklı kültürü ve renkli sosyal yaşamı ile dünyanın kalanından ayrılan Hindistan’ın yolları da bir o kadar farklı. Zoji Geçidi, deniz seviyesinden 3500 metre yukarıda bulunuyor. Bu yükseklikte bir sürüş için, aracınızın dağ koşulları için donanımı yeterli seviyede olmalı. Ladakh ve Kaşmir’i birbirine bağlayan 9 kilometrelik yol, kısa gibi gözükse de toprak yollar ve aracınıza eşlik eden keçi sürüleriyle bir araya gelince bir hayli uzuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam