Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın En İyi Gün Doğumu Noktaları

   Takvimlerin, zamanın hâkimi güneşin doğuşunu sabırsızlıkla bekleyeceğiniz duraklar.

   Gün Doğar, Yeryüzüne Selam Verir

   Fuji Dağı, Japonya

   “Doğan Güneşin Ülkesi” denilen Japonya’nın en yüksek dağı Fuji’den göğün renklerini değiştirerek ve bulutları şekilden şekle sokarak doğan güneşe tanıklık etmek oldukça keyifli. Dağın eteklerinde büyüleyici bir heybetin karşısında yahut tırmanarak dağın tepesinde doğan günü karşılayabilirsiniz. Tırmanış için bahar-yaz sezonunu tercih etmek gerekiyor.

   Büyük Kanyon Millî Parkı, Arizona, ABD

   ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan ve dünyanın yedi harikasından biri olan Büyük Kanyon, doğanın görkemli kudretini yansıtan yerlerden. Yürüyüş rotaları ve kamp imkânlarıyla bu doğa harikasında yapacağınız gezintiye gün doğumunu da eklemelisiniz. Göğün altında metrelerce yüksekte güneşin ışıklarının vadiyi aydınlatışına tanıklık etmek için en iyi noktalardan biri Mother noktası. Kalabalık olabilen bu nokta dışında tenha bir gün doğumunun tadını çıkarmak isteyenler ise Yaki noktasını tercih edebilirler. Büyük Kanyon’un hangi noktasında bulunursanız bulunun, günü karşılarken yer ile göğün güneşin ritmiyle salınarak kurduğu ahenge gıpta ile bakacaksınız.

   Kapadokya, Türkiye

   Nevşehir şehrinde yer alan tarih öncesi çağların mirası Kapadokya tarih ve keşif tutkusu olanların odak noktalarından biri olmuştur. Sabahın ilk saatlerinde yapılacak balon turlarıyla, aydınlanan göğün altında muazzam güzellikteki peribacaları ve kayalara oyulmuş yapıların geniş manzarasıyla gerçeküstü bir tabiat ve kültüre tanıklık ediyorsunuz.

   Mavi Dağlar, Echo Noktası, Avustralya

   Adını okaliptüs ağaçlarından yansıyan mavilikten alan Mavi Dağlar, Avustralya’da gün doğumunu izlemek için en çok tercih edilen yerlerden. Özellikle Echo Noktası’nda bulunan Üç Kızkardeş isimli kaya formlarının manzaraya eklendiği bir gün doğumu ziyaretçilerin ilgilisini hak eder güzellikte. Bu üç kaya, bir Aborjin efsanesine göre taşa dönüşen üç kız kardeşten adını alıyor.

   Gün Doğar, Tarih Yeniden Yazılır

   Angkor Wat Tapınağı, Kamboçya

   Dünyadaki en büyük dinsel anıt olan Angkor Wat Tapınağı, tarihî dokusuyla kendisine hayran bırakırken gün doğumundaki siluetiyle büyüleyici mistik bir havaya bürünüyor. UNESCO Dünya Mirası olan, yemyeşil ormanların arasına gizlenmiş bu dev yapıda gün doğumunu seyretmek için birçok ziyaretçi sabah saatlerinde tapınağa akın ediyor. Burada gün doğumu başlı başına bir etkinlik ve bu etkinliğe katılmak için sabah 5 civarı tapınakta olmanız gerekiyor. En iyi sezon ise kasım-mart arası.

   Giza Piramitleri, Mısır

   Sırlarla dolu bir tarihin tanığı Giza Piramitleri’nde sarı pastel renkli çöl, güneşin ilk ışıklarıyla altın rengine bürünüyor. Gün doğumu ve gün batımlarında develerin üzerinde kısa bir yolculuğa çıkma imkânı sunan coğrafya, turistik bir geziden ziyade tarihte yolculuk etmeye benziyor.

   Machu Picchu, Peru

   Güney Amerika’nın en yüksek ülkelerinden biri olan Peru’daki Machu Picchu Antik Kenti, dünyanın yedi harikası arasında yer alıyor. Yemyeşil dağların arasında konumlanan Machu Picchu gün doğumunda mistik atmosferini en net şekilde gözler önüne seriyor. Dikkat etmeniz gereken nokta hava durumu. Machu Picchu’da tüm gün bulutlu geçebiliyor. Hava durumunu kontrol edip hazırlıklı olmalısınız. Meşakkatli yolları sabırla aştıktan sonra dağılan bulutların ardından sabahın ilk ışıkları antik kentin duvarlarına ve yemyeşil dağlara usulca yayılıyor. Büyüleyici bir tarihin ve doğanın içerisinde kaybolmamak elde değil.

   Stonehenge, İngiltere

   Wiltshire’da bulunan, binlerce yıllık bir tarihin gizemli anıtı Stonehenge, gün doğumuna özel bir formda inşa edilmiş. Sabahın erken saatlerinden ilk ışıklar anıtın merkezine düşüyor ve topuk taşını aydınlatıyor. Yüzyıllardır devam eden doğanın bu şaşırtıcı gösterisi, seyircilerini tarih öncesi çağların tanıklığına davet ediyor.

   Gün Doğar Suyun Akışına Karışır 

   Deniz kıyısında gün doğumları bir başkadır. Maldivler’de, su üzerindeki hoş villalarda veya bembeyaz kumlar üzerinde muhteşem gün doğumunu yakalayabilirsiniz. Güney Amerika’daki Amazon Nehri’nde tropik yaşam geceleri kabuğuna çekilir. En iyi gözlem zamanı gün doğumu vakitleridir. Tekne turlarıyla Amazon’da sakince ağaran günün, güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam