Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın En Büyük Tapınak Bölgesi: Siem Reap, Kamboçya

   Güneydoğu Asya'nın yağmur ormanlarında, yüzlerce yıllık taş lotus çiçeklerini keşfetmeye ne dersiniz? İhtişamlı görüntüsü ile Kamboçya'nın sembolü hâline gelmiş Angkor Vat'ın kapısı Siem Reap'ten içeri girin ve Khmer İmparatorluğu'nun gizemli kalıntıları arasında macera dolu bir tatile adım atın.

   Kamboçya'nın kuzeybatısında bulunan Siem Reap, tarihi boyunca büyük Khmer ve Tay Krallığı savaşlarına sahne olmuş. Bu savaşlardan zaferle ayrılan şehre, 17. yüzyılda "Siyam düştü" anlamına gelen Siem Reap ismi verilmiş. Bilinen ilk tapınak olan Bakong ile başlayan tanrıları onurlandırma ritüeli, Khmer İmparatorluğu'nun 1431 yılındaki yıkımına kadar sürer. UNESCO tarafından koruma altına alınmadan önce kendi hâline bırakılan kum taşı eserlerin günümüze kadar birbirine nasıl tutunabildiği ise hâlâ merak konusu. Siem Reap'in tropikal iklimi ve yaz aylarındaki yağışlı havası sebebiyle şehri ekim ile mart ayları arasında ziyaret etmeniz daha uygun olacaktır. İster bisiklet kiralayın ister motosiklet, taksi ya da tuk-tuk... Siem Reap turunuzda kullanacağınız tüm taşıtlar, siz bölgeyi doyasıya keşfedene kadar sizi bekliyor olacak. Zafer Yolu'nun üzerinde, Khmer zaferlerinin anısına krallar tarafından yaptırılan tapınakları uzun uzun inceleme imkânı bulabilirsiniz. 1000'in üzerinde tapınak bulunan Angkor Bölgesi'nin mutlaka ziyaret etmeniz gereken 5 eserini sizler için listeledik.


   Angkor Vat
   Şüphesiz ki Kamboçya'nın turizm ülkesi hâline gelmesinde en büyük payı Angkor Vat alıyor. Angkor Vat, ülke bayrakları arasında bayrak üzerine resmedilen tek yapıdır. Siem Reap çevresine yapılmış ilk tapınak olmamasına rağmen Khmer mimarisine ismini vermiş estetik bir semboldür.

   1992 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen ve en iyi korunmuş yapıtlardan biri olan tapınak, Hindu tanrısı Vişnu adına II. Suryavarman tarafından yaptırılmış. Üzerinde lotus çiçeği temsili kubbeler yer alırken; duvarlarında, bahçesinde Hinduizm'e ait birçok kabartma ve kutsal kabul edilen hayvan heykelleriyle karşılaşmak mümkün.

   Cephesi, bölgedeki diğer tapınakların aksine batı yönüne bakan Angkor Vat, görenleri yalnızca gün batımında değil gün doğumunda da büyüleyecek kadar ihtişamlı bir yapıt.

   Ta Prohm

   Budist tapınağı olarak inşa edilen Ta Prohm, yakın tarihte yalnızca turistler için değil, Hollywood için de büyük ilgi odağı oldu. 2001 yılında gösterime giren "Lara Croft: Tomb Raider" filminde, arkeolog Lara Croft'u canlandıran ünlü aktris Angelina Jolie'yi Ta Prohm'u dolaşırken görebilirsiniz. Zaman içerisinde tapınağın etrafını sarıp sarmalayan banyan ağaçları tapınağın bir parçası olarak kabul edilir ve restorasyon esnasında bu ağaçlara ve köklerine zarar verilmez.

   Koh Ker

   Angkor tapınaklarının aksine, Maya tapınaklarını andıran bir görüntüye sahip olan Koh Ker, Khmer İmparatorluğu'nun eski başkentinin de adı. Ziyaretçi bakımından daha sakin, lotus çiçeği esintili, mimari dönem öncesine ait bu eserin havasını kesinlikle solumalısınız.

   Bayon

   Khmerlerin eski ve son başkenti olan Angkor Thom'un merkezinde; Bayon bulunmaktadır. Devletin önde gelen isimleri için inşa ettirilen bir tapınak olan Bayon, eşsiz süslemeler ve rölyeflerle donatılmıştır. Bayon'u oluşturan 37 kule üzerine resmedilmiş gülümseyen insan suretleri, söylentilere göre Kral VII. Jayavarman ve döneminde inanılan tanrılara aittir.

   Phnom Bakheng

   Angkor Vat’tan yaklaşık iki yüzyıl önce inşa edilen tapınak, bölgenin bilinen en eski tapınağıdır. Tapınağın, Hindu tanrılarının evi olarak bilinen Meru Dağı’ndan esinlenildiği düşünülüyor. Siem Reap tepelerinden birinin üzerinde yer alan ve yavaş yavaş tarihe yenilmeye başlayan Phnom Bakheng'in artık sadece teras bölümüne ulaşabiliyorsunuz. Yine de güneşin Angkor tapınaklarını kızıla boyayarak batışını izlemek için bu teras yeterli.

   Gitmeden Önce İzleyin

   Lara Croft: Tomb Raider (2001), Yönetmen: Simon West

   Düşüş, The Fall (2006), Yönetmen: Tarsem Singh

   Holly (2006), Yönetmen: Guy Moshe

   Gitmeden Önce Okuyun

   Önce Babamı Öldürdüler, Yazar: Luong Ung
   Kamboçya Elçiliği, Yazar: Zadie Smith
   Banyan Ağacının Gölgesinde, Yazar: Vaddey Ratner

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kamboçya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam