Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın En Güzel Köprüleri

   Dünyanın hemen her yerinden güzellikleri ve tasarımlarıyla etkileyici köprüler

   Kimi zaman iki kıyıyı, kimi zaman iki vadiyi, hatta tıpkı İstanbul’da olduğu gibi kimi zaman da iki kıtayı birbirine bağlayan köprüler, belki de en işlevsel mimari yapılardan biri. Tarihçeleri antik döneme dek uzanan ilk köprüler, bugün teknolojinin ve insan aklının aldığı yolla birlikte bambaşka şekillere ve tasarımlara bürünmüş olsa da bu yapıların bin yıllar boyunca kültürleri, seyahat ve ticaret alışkanlıklarını değiştirme gücü hep devam etti. 

   Ponte di Rialto Köprüsü, İtalya

   Venedik’te turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri Grand Kanyon üzerindeki Rialto Köprüsü. Son halini aldığı 16. yüzyıla dek ahşap olan ve birkaç defa yıkılıp yeniden yapılmak zorunda kalınan köprü, ona son halini veren Mimar Antonie da Ponte tarafından klasik taş köprü anlayışıyla inşa edilmiş. San Polo ve San Marco bölgelerini birbirlerine bağlayan Rialto Köprüsü’nün üzerinde ve çevresinde hediyelik eşyalar satın almak, bir şeyler atıştırmak ve kahve içip soluklanmak için pek çok dükkân bulunuyor. 


   Kule Köprüsü, İngiltere

   Tarihçesi 19. Yüzyıla dayanan ve Thames Nehri kıyılarında inşa edilen köprü, Londra'nın en çok ziyaret edilen yapılarından bir tanesi. Sekiz yıllık bir inşaat aşamasının ardından hizmet vermeye başlayan ve yaya trafiğine de açık olan Tower Bridge, 244 metre uzunluğunda ve 65 metre yüksekliğinde. Gemi geçişlerinin sağlanabilmesi için 86 derecelik açıyla açılıp kapanabilen köprü her gün 40 binden fazla yaya, motosiklet ve bisiklet sürücüsü tarafından kullanılıyor. Yapının ilgi çeken yerlerinden olan kulelerine tırmanıp Londra'ya bir de köprünün tepesinden bakmak için ise giriş ücreti ödenmesi gerekiyor. Köprüde ayrıca yapının tarihçesi, neden ve nasıl yapıldığı hakkında çeşitli video ve fotoğrafların yer aldığı bir sergi bulunuyor.

   Khaju Köprüsü, İran

   İsfahan'da bulunan yaklaşık üç yüz elli yıllık Khaju Köprüsü (Chadschu Köprüsü) şehrin simge yapılarından biri. Pers mimarisinin en zarif örneklerinden biri olan köprü, Zayandeh Nehri'nin iki yakasına birbirine bağlamanın yanı sıra nehrin iki kısmının farklı su seviyeleri arasında dengeyi sağlayan bir baraj işlevi görüyor. 23 kemerden meydana gelen ve 133 metre uzunluğa, 12 metre genişliğe sahip olan köprü aynı zamanda yerel halkın birbirleriyle buluşma ve sosyalleşme mekânlarından biri.

   Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek

   Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen ancak 1993 yılında Hırvat-Boşnak savaşı sırasında önce Sırplar ardından da Hırvatlar tarafından yıkıma uğrayan Mostar Köprüsü (Stari Most), daha sonra girdiği büyük restorasyon ve yeniden inşa projesi kapsamında 2004 yılında ikinci kez hizmete açıldı. Yıllar yılı çok kültürlülüğü ve hoşgörüyü temsil etmesine karşın yıkımıyla bir devrin sona ermesinin simgesi haline gelen köprünün restorasyon süreci ise oldukça ilgi çekici. 16. yüzyılda köprünün yapımında yer verilen taşların aynılarının kullanılabilmesi için çoktan kapanmış olan taş ocağı yeniden faaliyete geçirildi ve Mostar Köprüsü bu ocaktan çıkan taşlar kullanılarak bir kez daha inşa edildi. İlkbahar ve yaz aylarında Mostar'ı ziyaret edecek olursanız köprünün üzerinden geçtiği Neretva Nehri'ne atlayan gençlerin heyecan dolu görüntüleri sizi şaşırtmasın. Ayrıca köprünün ilk açıldığı yıllardan bu yana temmuz ayında düzenlenen "Geleneksel Atlama Yarışları" her sene binlerce gezgin tarafından ilgiyle takip ediliyor.

   Kintai Köprüsü, Japonya

   Japonya'nın Iwakuni şehrinde 17. yüzyılda pitoresk bir mimari anlayışla inşa edilen Kintai Köprüsü, taş ayaklar üzerinde yükselen ve yaklaşık beş bin ahşap parçanın birleşiminden oluşan beş tane kemerden meydana geliyor. Özellikle kiraz çiçeği (sakura) mevsiminde nefes kesici manzaralara sahne olan köprü, 1922 yılından bu yana Japon Ulusal Hazine Listesi'nde yer alıyor. Yüzyıllar boyunca doğal afetler nedeniyle çok defa hasar gören köprü her defasında aynı azim ve istekle yeniden restore edilmiş ve günümüze dek ayakta kalmayı başarmış.

   Brooklyn Köprüsü, ABD

   Amerikan filmlerinin en ikonik yerlerinden biri olan New York'un ünlü Brooklyn Köprüsü'nün yapımı 1869 yılında başladı ve on dört sene boyunca devam etti. Brooklyn ile Manhattan arasında uzanan köprü açıldığı dönemde dünyanın en geniş asma köprüsü olma unvanını da elde etti. Toplam uzunluğu 1825 metre olan köprünün yaya trafiğine de açık olması ise onu bu kadar özel kılan nedenlerin başında geliyor. Brooklyn Köprüsü aynı zamanda çeliğin ilk defa kullanıldığı köprü olma özelliğiyle inşaat ve mimarlık alanlarına bambaşka bir boyut kazandırdı.

   Vasco Da Gama Köprüsü, Portekiz

   17 kilometreden uzun bir mesafe boyunca suyun üzerinde uzanan bir köprüde ilerlediğinizi ve Portekiz'in en uzun köprüsü olan bu yapının yalnızca 1,5 yılda inşa edildiğini düşünün. Tasavvur etmek ne kadar zor olsa da Portekiz'de bulunan ve ismini Portekizli Vasco da Gama'nın Hindistan'ı keşfinin 500. yılı anısına bu kâşiften alan Vasco da Gama Köprüsü tam olarak böyle bir yapı. Yapımında yaklaşık 3500 kişinin çalıştığı köprü Tajo Nehri üzerinde yer alıyor. Kırılgan görünümüne rağmen saatte 250 kilometrelik rüzgâra dayanıklı olacak biçimde inşa edilen köprünün görkemi, kullanılan ışıklandırma sistemi sayesinde geceleri bir kat daha artıyor.

   Sidney Limanı Köprüsü, Avustralya

   Avustralya'nın en büyük yerleşim bölgelerinden biri olan Sidney'de bulunan Sidney Limanı Köprüsü, yapımı 1932 yılında tamamlanmış olmasına karşın modern görünümü ve ulaşıma sağladığı katkı bakımından son derece eşsiz bir yapı. Hem tren hem bisiklet hem yaya hem de araç trafiğine açık olan bu köprü, mimari formundan ötürü Avustralyalılar tarafından The Coathanger (elbise askısı) olarak adlandırılıyor. 134 metrelik yüksekliğe ve 1149 metrelik uzunluğa sahip olan köprünün, yanı başındaki Sidney Opera Binası'yla olan birlikteliği ise Avustralya'nın en estetik görünümlerinden birini ortaya koyuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam