Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Çok Konuşulan 12 Yaz Festivali

   Eğlence, kültür ve arkadaşlığın bir araya geldiği, günümüzün kendinden en çok söz ettiren festivallerini sizler için derledik.

   Festivaller, yaz aylarını sıra dışı bir seyahatle geçirmek ya da insani birikimlerine yenilerini eklemek isteyenlerin tercihidir. Yorucu olabilirler, ancak eğlenmekten yorulmanın adı "tatlı bir yorgunluk" değil midir? Bazen başlamasına üç gün kala ani bir karar vererek, bazen de aylar, hatta yıllar öncesinden yol hazırlıklarına başlarız. Yapılan her hazırlık, anı yaşamak ve yeni deneyimler için anlamlı birer yatırımdır. İyi müzik, güneşli bir hava ve samimi bir ortam nerede buluşuyorsa, orada olmak isteriz. "Tatilci" değil "festivalci" olarak anılırız.


   “Ben ne geçmiş, ne de gelecekle ilgileniyorum. ‘Şimdi’ye bakıyorum. Eğer şimdiki zamanda yaşamayı başarabilirseniz, hayat sizin için bir parti, devasa bir festivaldir.” - Paulo Coelho

   Lollapalooza

   Grant Park, Şikago, ABD 1991'de, Perry Farrell'ın aklına, grubu Jane's Addiction'ın veda turnesinin son ayağı olarak gezici bir festival düzenleme fikri gelir. Böylece yola çıkan Lollapalooza, Amerikan gençliğinden büyük bir ilgi görerek ilerleyen yıllarda sahnesini ABD’nin birçok noktasına taşımış. Gezici bir festival olması sebebiyle etkinlik, sirk temasını işliyor. Yıllar içerisinde büyük deneyimlere ev sahipliği yapan ve dünya gençliğinin toplanma alanlarından biri hâline gelen festival, "Alternatif Ulusun Sesi" olarak anılır. Günümüzde Grant Park’ta yerleşik hayata geçen Lollapalooza bu unvanın hakkını vermeye devam ediyor.
   Unutulmaz performans: 1992, Pearl Jam
   Festivalin ana sahnesi başta organizatör Perry Farrell’ın grubu Jane’s Addiction olmak üzere birçok grubun son performansına, başka birçoklarının da yükselişine ev sahipliği yapmıştır. Pearl Jam'in rüştünü ispatladığı ve aynı hafta listelerde 1 numaraya yükseldiği yer de 1992 Lollapalooza'dır.

   Exit Festival

   Novi Sad, Sırbistan 2000 yılında, Sırp lider Miloşeviç'in rejimini bitiren protestoların yapıldığı yerde, bir festival geleneği başlatılmış. Novi Sad'ın merkezindeki Petrovaradin Kalesi'nde yapılan protestolar, kutlamalara dönüşmüş ve dünyanın dört bir yanından 2 milyon insan bölgeye akın etmiş. Böylece, Exit Festival'in öyküsü başlamış. Eğlencenin hiç bitmediği doğa dostu festivalde 4 gün boyunca her tarzdan 200'ün üzerinde müzisyenin canlı performansı izlenebiliyor.
   Unutulmaz performans: 2017, Nina Kraviz
   2017'de rekor katılımcıya ulaşan festivalin son gününde DJ kabininde Nina Kraviz yer alıyordu. Başarılı EDM sanatçısı, her yıl etkinliğin son sabahında, tüm ziyaretçilerin katılımıyla düzenlenen dans etkinliğini yöneterek unutulmaz bir performansa da imza attı.

   Sziget Festival

   Eski Buda Adası, Budapeşte, Macaristan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Budapeşte’de her yaz, Obuda Adası "Özgürlük" Adası’na dönüşür. Festivalin tüm katılımcıları tarafsız bir ülkenin vatandaşı sayılırlar ve festival alanına giriş yapan herkese sembolik bir Özgürlük Adası pasaportu verilir. Zengin müzisyen kadrosuna ek olarak, Art Of Freedom (Özgürlük Sanatı) hareketi ile resim ve heykel gibi diğer sanat dallarının icracıları da Sziget’ten büyük destek görürler. Bir empati organizasyonu olan The Ability Park’ta (Engelsiz Park) tekerlekli sandalyede, gözleriniz bağlı olarak basketbol oynayın. “Before I Die” (Ölmeden Önce) adı verilen duvara dileklerinizi yazın ve bu yaz evinize, eğlenceden öte kazanımlarla dönmenin mutluluğunu yaşayın.
   Unutulmaz performans: 2016, Odett
   2016’da rekor katılımcıya ev sahipliği yapan festivalin resmi marşı, Odett’in “Be With You” adlı şarkısı. Unutulmaz performansı gerçekleştirenler ise Odett değil, seyirciler. Geleneksel olarak düzenlenen renk partisinde ana sahne etrafına toplanan katılımcılar, Sziget tarihine geçecek bir görsel şölene imza attılar. Sziget ise 2016’dan sonra “Burning Man’in Avrupa’daki Temsilcisi” olarak anılmaya başladı.

   Fuji Rock Festival

   Naeba Ski Resort, Yuzawa, Niigata, Japonya Doğa ile iç içe, temiz dağ havası eşliğinde dinlenirken, bir yandan da rock efsanelerini dinlemek isterseniz, Fuji Rock Festival’a buyurun. Temelleri Fuji Dağı eteklerinde, 1968’de atılan festivalin yeri Naeba olarak değişse de ismi aynı kalmış. Festival organizatörleri “Dünyanın En Temiz Festivali” onuruna erişmek için büyük bir titizlik içindeler. Sahneler arası geçişler ise küçük doğa yürüyüşlerine dönüşebiliyor. Fuji Rock Festival’da, müzik eşliğinde Japon kültüründen esintiler barındıran dans ve havai fişek gösterilerine de hazır olun… Unutulmaz performans: 2011, Chemical Brothers Dağ havası insanın hem ciğerlerini, hem de duyularını açar. 2011 yılında sergilenen performansta Chemical Brothers’ın müzikal duyularının fazlaca açılması, izleyicilerin de grupla muazzam bir uyum sağlamasıyla festival tarihinin unutulmaz anlarından biri yaşanmış. Festivalden kısa bir süre sonra grup bu performansı bir DVD ile ölümsüzleştirmiş.

   O.Z.O.R.A. Festival

   Ozora, Dádpuszta, Macaristan Misafirlerini “Cennete Hoş Geldiniz” mesajı ile karşılayan Psy-Trance ve Chillout temalı festival Ozora, komşusu Sziget’ten hemen önce, temmuz sonu ağustos başı aralığında gerçekleştiriliyor. O.Z.O.R.A.’nın hikâyesi 1999 yılındaki güneş tutulması ile başlıyor. Tutulmanın şerefine düzenlenen ve ilk ismi Solipse olan festival seneler içerisinde dünyanın her yerinden özgür ruhlara kucak açmış. Göz alıcı sahne temalarıyla festivalin tüm sahneleri size bir çiçek dürbününün içindeymişsiniz hissini verebilir.
   Unutulmaz performans: 2013, Mr. Pink
   O.Z.O.R.A.’da birbirinden ilginç insanlarla tanışmak mümkün. Bunlardan en ilginci olan Mr. Pink, 2013 yılında seyircilerin arasında dansları ve pandomim gösterileriyle dolaşırken görüldü. İsminden de anlaşılacağı üzere kendisini baştan ayağa pembeye boyayan sanatçının O.Z.O.R.A. katılımcılarıyla uyumu görülmeye değerdi.

   Coachella

   Indio, Kaliforniya, ABD Coachella’da, müzik severler Glastonbury'nin yağışlı havasına inat, Kaliforniya güneşine davet ediliyor. Festival, müziğin yanı sıra moda için de trend belirleyici bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Bazen bir moda haftası gibi, müzikten çok stillerin konuşulduğuna da tanık olabilirsiniz. Konu moda olunca, televizyon ve sinema gibi gösteri dünyasının ünlü isimlerinin de bu festivale katılmaya özen gösterdiğini de belirtelim.
   En iyi performans: 2006, Daft Punk
   Fransız ikili Daft Punk, “Alive 2007” turnesinin prömiyerini Coachella 2006’da gerçekleştirdi. Buradaki unutulmaz performansın ardından başlayan turnede Coachella atmosferi, grubun şarkılarına ışık şovları ile ritim tutan “piramit sahne” ile tüm dünyayı dolaştı.

   Montrö Caz Festivali

   Montrö, İsviçre Dünyanın en ünlü caz festivali, ilk kez 1967’de gerçekleşti. 1970’te ise caz dışındaki türlere de sahne imkânı tanındı. Festivalde günümüze kadar 1300’ün üzerinde sanatçı yer almış. 50. yılını kutladığı 2016’da, festivalin tüm kayıtları toparlanarak halka açık bir video albümü hâline getirildi. Montrö Caz’ın gerçekleştirilmesinde, Universal Music’in Türk kurucuları Ahmet ve Nasuhi Ertegün’ün büyük yardımları vardır. Dünya caz sahnesine önemli isimler armağan eden müziksever iki kardeş, festivalin ilk yıllarında bazı isimlerin çıkmayı kabul etme sebebidir.
   Unutulmaz performans: 1971, Frank Zappa

   St. Jerome's Laneway Festival

   Melbourne, Singapur, Adelaide, Sydney, Fremantle, Auckland, Brisbane Melbourne’de doğan festival, kısa sürede indie müziğin Güneydoğu Asya’daki en önemli temsilcisi olmayı başardı. 2013’te ise Avustralya sınırlarının dışına taşarak 3 kıtaya yayıldı. Laneway’in amacı; farklı ülkelerden, farklı tarzlarda birçok grubu Asya-Pasifik ülkelerindeki seyirci ile buluşturmaktır. Festival katılımcılarından rahat giyinmeleri ve müziğin tadını çıkarmaları beklenir. Laneway’e bu yönüyle, gerçek bir kafa dağıtma etkinliği diyebiliriz.
   Unutulmaz performans: 2016, CHVRCHES
   Laneway’de amaç her ne kadar dünya müziğini Asya kıtası ile buluşturmak olsa da, 2016’ya kadar akıllarda yer eden performanslar hep Avustralyalı müzisyenlerden gelmiş. Bu alışkanlığı bozan grup ise 2016’nın Singapur başrollerinden, CHVRCHES. Glasgow çıkışlı synth-pop grubu, basit bir sahne ile nasıl epik bir performans verilebileceğini, festivalin tüm katılımcılarını 2 saat boyunca durmaksızın dans ettirerek gösterdi.

   Glastonbury Festival

   Worthy Farm, Glastonbury, İngiltere Çiftçi Michael Eavis, 1969 yılında izlediği Led Zeppelin konserinin etkisinde kalarak, sahibi olduğu çiftlik arazisinde bir hippi festivali düzenlemeye karar verir. Brit-hippi karması bir kültürle oluşturulan Glastonbury Festival, günümüzde “İngiltere’nin en İngiliz festivali” yakıştırmasına layık görülüyor. İngiltere’nin tipik, yağışlı havası sebebiyle festivalin en az bir günü muhakkak yağışlı geçer. Yağmur, festival sakinleri için özgürlük ve çılgın çamur güreşleri anlamına geliyor. After party’leri ile meşhur Glastonbury’nin ana sahnesi kapandıktan sonra, “Yaramazlık Köşesi” olarak da bilinen alanda, festivalin coşkusu sabahın ilk ışıklarına kadar yaşanır.
   Unutulmaz performans: 1997, Radiohead
   Glastonbury’nin “babası” Michael Eavis’e göre festivalin en başarılı ve unutulmayacak performansı. Müzik otoritelerine göre de Radiohead’in kendi tarzını bulduğu 1997 yılı, “yeryüzünün en iyi albümü” olarak nitelendirilen OK Computer’ın yayınlandığı sene olarak akıllarda.

   Sunburn Festival

   Pimpri-Chinchwad, Pune, Hindistan 80’li yıllarda Hindistan’ı kasıp kavuran hippi ve dans furyası, birçok DJ’in sahne aldığı rengârenk partileri de beraberinde getirdi. Bu partilerin merkezi ise Vagator ve Anjuna gibi Goa plajları oldu. Seneler içerisinde yerleşen parti kültürü, 2007 yılında ve yine Goa’da, adından “Asya’nın en iyi festivali” olarak bahsettirecek Sunburn Festival ile taçlandırıldı. Etkinlik her yıl aralık ayında, yeni yıl arifesinde gerçekleştiriliyor. Temeli Goa’da atılan gezici festival, şimdilik Pune’de düzenleniyor. Sunburn’ü özel kılan detaylardan biri de “Campout” adı verilen seçkin kamp alanı. Yoga ile ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Campout’ta el sanatları ve müziğe ilişkin workshop’lara katılabilir, festivalin meşhur bit pazarından alışveriş yapabilirsiniz.
   Unutulmaz performans: 2015, Armin Van Buuren
   Günümüze kadar Goa’nın ve festivalin enerjisiyle en mükemmel uyumu yakalayan isim, Armin Van Buuren. 2016 yılında rekor sayıda elektronik müzik tutkununu durmaksızın dans ettiren DJ’in performansını, festival organizatörleri de yalnızca tek kelime ile özetleyebiliyor: Efsane.

   Tomorrowland

   Boom, Belçika Ünlü DJ’ler, rengârenk detaylarla dolu birbirinden farklı temalar, Orta Çağ sirkleri ve modern tasarımın bir araya geldiği sahne tasarımları… Dünyanın en büyük elektronik müzik festivali Tomorrowland’i iki kelimelik ile anlatmak isterseniz: “Peri masalı” yeterli olacaktır. Festivale katılıp da mutlu bir şekilde ayrılmayan kişi sayısı yok denecek kadar az. Bilet satışları rekor zamanlarda tükendiği için bu masalın bir parçası olmak pek de kolay değil. Şimdilik rekor, 1 dakika ile 2014 yılına ait. Tomorrowland konaklamalarınızı festivalin temasına yakışır şekilde: Dreamville adlı alanda gerçekleştiriyorsunuz. Özgürlüğün tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Tomorrowland’de geçirdiğiniz her günü, muazzam havai fişek gösterileri ile kapatacaksınız.
   Unutulmaz performans: 2012, Steve Aoki
   Aftermovie’leri ile festival tarihinden aylar sonra bile gündemde kalan Tomorrowland’in sosyal mecralarda en çok izlenen aftermovie’si 2012 yılına ait ve tam 148 milyon kez izlenmiş. 2012 Tomorrowland’e damga vuran ve festivalin tadını âdeta bir seyirci gibi çıkaran isim; başarılı DJ Steve Aoki.

   Burning Man

   Black Rock Çölü, Nevada, ABD Dünyanın, gelmiş geçmiş en sofistike ve en çok konuşulan festivali için en iyi aday: Burning Man, insan yaratıcılığının sınırlarına tanık olabileceğiniz bir yer. Larry Harvey tarafından Bakers Beach, San Francisco’da ilk kez ateşi yakılan festival, bir süre sonra Black Rock Çölü’ne taşınmış. Burning Man, organizatörlerinin söylemiyle: “Yalnızca bir festival değil, dünyanın yaratıcı kültürünün katalizörü.” Her yaz sonunda binlerce sanatçı, o yılın temasına göre hazırladıkları sanat eserleriyle, Playa adı verilen festival merkezine doğru yolculuğa çıkarlar. Katılımcılar 1 haftayı aşkın süre boyunca çöl ikliminin zorluklarına direnerek, farkındalıklarını da güçlendirirler. Burning Man, komple bir festival deneyimi yaşamak isteyenlere ömrü boyunca unutamayacakları anılar ve izlenimler katıyor.
   Unutulmaz performans: “The Man”
   Burning Man’in geleneksel gösterilerinden biri ve belki de en önemlisi: kapanış seremonileri. Seremonide, Playa’nın tam ortasına insan bedenini temsil eden “The Man” (Adam) heykeli yakılır. Festivalin bu son “resmi” partisinin ardından Burning Man biter. Fakat alandan kimse ayrılmaz ve kapanış partileri bu töreni takip eden 2 ile 3 gün arasında devam eder.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam