Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bu Şehirler Tam Veganlar İçin!

   Veganların tası tarağı toplayıp gidebilecekleri dört şehir...

   Kalabalık bir ortamda vegan olduğunu dile getiren biri varsa, aynı yerde, “Vegan ne demek?” ya da “Vejetaryenlikle aynı şey değil mi?” diye merak eden birilerinin olmaması neredeyse imkânsız çünkü her iki kavram da birbirleriyle sıklıkla karıştırılabiliyor. Oysa, kelime olarak birbirlerini andırsalar da veganlık ile vejetaryenlik arasında ciddi farklar var. Başta gıda olmak üzere hayvanlar aracılığıyla üretilen hiçbir ürünü tüketmemek olarak özetlenebilecek veganlık, bu yönüyle et yememeyi tercih eden vejetaryenlerden ayrılıyor.

   Vejetaryen bireyler hayvan eti tüketmezken yumurta, yoğurt ve süt gibi hayvansal gıdaları yemeyi tercih edebiliyorlar fakat veganlar bu konuda çok daha katı bir diyet programını takip ediyorlar. Hal böyle olunca da veganların yeme içme konusundaki seçenekleri bir hayli kısıtlanmış sayılıyor. Tabii artık “sayılıyor” yerine “sayılıyordu” demek daha doğru bir ifade olabilir çünkü bundan birkaç yıl öncesine dek dışarıda neredeyse yalnızca salata yemek zorunda kalan veganlar artık çok daha fazla alternatife sahip. 

   Veganların Baş Tacı, Londra

   Örneğin Londra, yüzü aşkın vegan restoranıyla, dünyada en fazla vegan dostu mekânı bünyesinde barındıran şehirlerden. Şehrin hemen her köşesinde rastlayabileceğiniz bu işletmeler pastaneden restorana, kafeden, fırına dek çeşitlilik gösteriyor. Hatta kulağa ne kadar tuhaf gelse de şehrin ilk vegan tavuk restoranı olan Temple of Hackney, gördüğü yoğun ilginin ardından ikinci bir şube bile açtı. Özellikle fast-food tarzı atıştırmalıklarıyla gönüllerde taht kuran restoran, Londra’nın sayıları beş yüz bini aşan vegan nüfusu için vazgeçilmezlerden biri. Üstelik Londra, yalnız vegan restoranlarıyla değil, sadece vegan ürünlerin satıldığı Greenbay ya da Organic for the People gibi marketleri ve organik ürünlerin kullanıldığı kuaför salonlarıyla da vegan hareketin engellenemez yükselişinde tek başına büyük bir rol sahibi olmayı başarıyor.

   Vegan Festivali’nin Adresi: Mumbai

   Yazının konusu vegan restoranlar olunca, Hindistan’dan bahsetmemek olmaz. Mumbai, sadece çok sayıda vegan restorana değil, pek çok vegan etkinliğine de ev sahipliği yapıyor. Şehirde o kadar çok seçenek var ki bir veganın Mumbai’de kendisine uygun bir restoran bulamamasına imkân yok! Mumbai’nin ilk glütensiz vegan restoranı Sequel Bistro, tatlı patates ve kırmızı barbunyayla yaptığı börekleriyle; Avrupa’daki kafeleri andıran yemyeşil bir avlusu olan Suzette Kitchen Garden ise glütensiz falafelleriyle meşhur. Ve tabii Bollywood’a ilgi duyanlar için ise Farmer’s Café mutlaka ziyaret edilmesi gereken restoranlardan biri çünkü Rainbow pizzasıyla bilinen Farmer’s Café, Bollywood yıldızlarının en gözde vegan mekânı!

   Berlin’de Dönerin Vöner Hali

   Avrupa’da vegan mutfak söz konusu olduğunda öne çıkan bir diğer şehir de Berlin. Sekiz kilometrekarelik bir alanda altmıştan fazla vegan restoranın bulunduğu Berlin’deki La Stella Nera adlı restoran vegan pizzalarıyla insanın aklını başından alırken, Vöner der Vegetarische Döner isimli mekân ise veganlar için hazırlanan ve vöner ismiyle anılan harika dönerleriyle dikkat çekiyor. Uzakdoğu mutfağına ilgi duyanlar için Berlin’de bir sürü vegan Vietnam restoranı olduğunu da belirtmekte yarar var. Berlin, boğazına düşkün veganlar için sunduğu iştah açıcı onlarca alternatifle vegan dostu Avrupa şehirleri arasında kesinlikle ilk sıralarda.

   New York’un Vegan Günlüğü

   Dünyanın en çok restoran bulunan şehirlerinden biri olan New York City, veganlar için de kaçınılmaz olarak çok sayıda seçeneğe sahip. Sekiz kilometrekarelik bir alanda yetmiş civarı vegan restoranın bulunduğu New York, hem uygun fiyat hem şıklık açısından geniş bir skalada vegan restorana ev sahipliği yapıyor. Mesela uygun fiyatlı vegan restoranlar arasında yer alan by CHLOE, açıldığı 2015 yılından bu yana şehirdeki veganların en uğrak mekânlarından biri olmayı sürdürüyor. Sweets By Chloe isimli bir de fırını bulunan işletmenin aynı zamanda Boston, Los Angeles ve Londra’da da şubeleri bulunuyor. Menüsü Michelin yıldızlı şef John Fraser tarafından hazırlanan Nix, avokadodan harikalar yaratan The Butcher’s Daughter, sunduğu sabah kahvaltılarıyla yalnız veganları değil, boğazına düşkün herkesi kendine çeken abcV ise New York’taki diğer gözde vegan mekânlardan bazıları. Sadece birkaç blokluk alan içinde onlarca vegan restoran deneyimleme imkânı sunan New York hem biraz daha muzır hem de sağlıklı lezzetler sunan mekânlar bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip. 

   Photo Credits

   facebook.com/templeofseitan | facebook.com/Voener | facebook.com/KitchenGardenbySuzette | facebook.com/sweetsbychloesydney

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam