Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Ayder’siz Karadeniz Yaylaları

   Karadeniz Bölgesi'nde 3-4 yıldan beri yeni yerler arama ihtiyacı duydum.

   Ayder’siz Karadeniz Yaylaları
   Ahmet Erdem
   Naturally

   24.09.18

   Doğa, şehir, macera! Büyüleyici fotoğraflarıyla her karesi, dünyanın bir hikâyesi.

   Ayder Yaylası’na Gitmeden Karadeniz Turu Nasıl Yapılır?

   Bu güne kadar çok fazla fotoğraf turuna çıktım. Bir yıl içinde Karadeniz’e farklı zamanlarda çok fazla tur yaptım ve hemen hemen her türlü havasına denk geldim diyebiliriz. Bundan 10 sene önce Karadeniz dediğimiz zaman aklımıza iki farklı yer gelirdi, Ayder Yaylası ve Uzungöl. Son 3, 4 yıldır aşırı yoğunluk ve ilgi yüzünden doğal özelliklerini neredeyse kaybettiler ve yayla özelliklerinden uzaklaştılar. O yüzden rota daha çok Artvin ve Rize bölgesinin vadileri oldu.

   Buz Gibi Sularda Yüzmenin Tadı Başka: Mençuna Şelalesi

   Artvin Arhavi bölgesinde en çok sevdiğim yerlerden biri Mençuna Şelalesi’dir. Bir kilometrelik tırmanıştan sonra şelaleye ulaşabiliyorsunuz. Suyu gördüğünüz zaman aklınızdan ilk geçen hemen yüzmek oluyor. Tavsiye: Kesinlikle yanınızda şortunuz ve mayonuz olsun. O suda yüzmezseniz turunuz eksik kalır. Buradan 3-4 km mesafe uzaklıktaki Borçka Karagöl’e ulaşmak mümkün. Bizim hedefimiz önce Karagöl’ün üst bölgesinde yer alan Heba Yaylası olacak.

   İnsanın Sıcağı Yaylanın Serini: Heba Yaylası

   Heba Yaylası çok fazla bilinen bir yayla olmadığından konaklama için de tek bir pansiyon mevcut. Ama çadır konaklaması yapmak için gayet elverişli bir yayla. Borçka Karagöl’den Heba Yaylası’na çıkmak biraz zahmetli olsa da çıktığınız zaman gördüğünüz manzara hepsine değiyor.

   Heba Yaylası

   Şansınız yaver giderse bir yanda bulut denizi bir yanda dik yamaçlar bir yanda mucizevi şekilde batan güneşe şahit olabilirsiniz. 2.000 küsur metre yüksekte, bizi kendi evimizde yemek yermiş gibi rahat ağırlayan Burhan amca ve eşi Saniye teyzeye uğramayı kesinlikle ihmal etmeyin. Belki size de Çaça adlı Gürcü içkisinden ikram ederler.  İsterseniz pansiyonda kalabilir, isterseniz dağların yamaçlarına kamp atabilirsiniz. Bu bölge için eğer kamp planınız varsa uyku tulumu ve mat konusunda imkânınız çerçevesinde en iyisini almaya çalışın. Malum geceleri soğuk ve yağmurlu oluyor.  Bu bölge gece yıldız pozlama yapmak için inanılmaz bir nokta. Eğer şansınıza o gece hava açıksa ve dolunay yoksa hayatınızda gördüğünüz en iyi Samanyolu fotoğrafını burada çekebilirsiniz. Heba Yaylası’na veda etmek biraz zor olur genelde, ama hemen alt bölümünde yer alan Karagöl’e uğramadan geçmek olmaz. Karagöl her mevsim gidilip görülmesi gereken bir yer. Ne zaman gitsem beni hep farklı bir çehreyle karşılıyor. O yüzden oraya uğramadan kesinlikle yola devam etmeyin.

   Avusor Yaylası


   Heba Yaylası’ndan sonra bir diğer gizli güzellik Avusor Yaylası. Kaçkar Dağları’nın hemen dibinde Çamlıhemşin, oradan Ayder Yaylası’ndan geçerek ulaşabileceğimiz bir yayla. Bu yayla Heba’ya göre daha kalabalık ve konaklama için birden fazla alternatifi olan bir yer. Köylüler burada da hayvancılıkla uğraşıyor. Yayla turizmi çok fazla olmasa da yapılmaya çalışılıyor. Bu bölgede telefon hattı çalışmıyor. Aynı zamanda elektrik de köylüler tarafından üretiliyor.

   Pokut’u Görmek Tüm Yorgunluğa Değer!

   Çok zor bir yolculuktan sonra 1-2 saat içinde Çamlıhemşin’den ulaşmak mümkün. Pokut Yaylası ulaşımının zor olmasından dolayı hiç bozulmamış, tüm bakir güzelliğiyle size göz kırpar. 2000 metre yüksekte olan yayla Kaçkar Dağları’nı görmek için en özel noktalardan biri. Yaylada yer alan evlerin tamamı ahşap ve doğa ile uyumlu. Diğer yaylalara nazaran konaklama imkanları daha fazla. Yayla sakinleri yaz aylarındaki yoğun talebi karşılamak için evlerini pansiyona çevirip yılın 3-4 ayı bölge turizmine ciddi katkı sağlıyor. 

   Karadeniz Şans İster

   Hep dediğim gibi Karadeniz biraz şans isteyen bir bölge. Eğer şanısınız varsa tüm doğa olaylarını 2 saat içinde orada yaşayabilirsiniz. Gözümü kapadığımda bir anda sis çöküyor açtığımda yağmur yağıyor, sağa döndüğümde gök kuşağı çıkıyor ve oranın cennet olduğuna ikna ediyordu beni. Ama şansınız yoksa hava bir hafta sisli olup hiçbir şey görmeden geri dönmeniz de mümkün. Pokut Yaylası’nın üst bölümünden genel manzarayı fotoğraflayabilirsiniz. 
   Buraya yürüme mesafesinde gidilecek en yakın nokta Sal Yaylası. Bu yayla Pokut kadar popüler olmasa da günbatımı fotoğrafları için bu bölge sizi fazlasıyla memnun edecektir. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam