Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Avrupa’nın En Güzel Köyleri

   Zamanın durduğu, geleneksel yapının başarıyla korunduğu, Avrupa’nın kartpostal güzelliğindeki köylerini keşfetmenin şimdi tam zamanı...

   Gruyères, İsviçre

   İsviçre’ye geldiğimizde tarifimiz biraz değişiyor. Evet bu nadide köy de muhteşem bir coğrafya üzerine kurulu. Fakat Gruyères’i benzerlerinden ayrıştıran ve özelleştiren en büyük özelliği bambaşka. Gruyères köyü; tarihî meydanı, ünlü şatosu, lezzet noktaları, etrafa yayılan peynir ve kakao kokularıyla tüm duyularınıza hitap edecek unutulmaz bir yer. Gravyer peynirine ismini veren gurme köyde, bu peynir üretim vahasını tanıyacağınız ufak bir yürüyüşe çıkmalısınız. Geniş meydandaki peynir dükkânlarını ziyaret etmeli ve birçok ziyaretçi gibi siz de ilk olarak fondüyü tatmalısınız. Maison Cailler-Nestlé’ye ev sahipliği yapan, enfes kakao kokularıyla sizi karşılayan çikolata fabrikasına, trenle 5 dakikalık bir yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz. Çikolata âşıklarına bir sözümüz olacaksa o da tadım salonunda bolca vakit geçirmeden Gruyères’ten ayrılmamalısınız.

   Colmar, Fransa

   2. Dünya Savaşı’ndan hasarsız çıkabilen nadir köylerden olan Colmar, önerilerimizin içindeki en özel yer. Mimari yapısı, Alman Gotik ve Fransız Neo Barok tarzının bir özeti gibi. Ahşap ağırlıklı diagonal kesim tahta detaylarla süslü şirin evlerle çevrili olan köyün siluetini, ünlü tablolardaki biraz hayalî biraz masalsı duran mekânlarla özdeşleştirebiliyorsunuz. Köyün damak zevki dillere destan. Sıcacık Fransız kruvasanının, tazecik Alman kugelhopf kekinin tüm meydanı sarıp sarmalayan kokusu hayranlık uyandırıyor. Dünya gurmelerinin şapka çıkardığı kaz ciğeri ve lahana turşusu ise sofraların olmazsa olmazı. Evlerin arasından usul usul akan kanallar ve asırlık taş sokaklarından dağılan ayak sesleri insanı benzersiz bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Köyün içerisinde "Little Venice" olarak anılan bölgede mutlaka küçük kayık turlarına çıkın. Kanal içerisinde ilerlerken etrafınızda sıralanan rengârenk masallardan çıkmış evlerin muhteşem görüntüsüyle büyüleneceksiniz. Old Town, şehrin hem keyif hem de gastronomi merkezi. Birbirinden lezzetli keklerin ve kurabiyelerin kokusu adeta meydanı sarıp sarmalıyor. Herhangi bir kafede oturup muhteşem mimariye sahip binaları izlerken anın tadını çıkarın. Köyün en ünlü evi Maison Pfister’i görmeden dönmeyin. Gerçekten ilginç ve bir o kadar etkileyici mimariye sahip evin dış cephesi adeta tablo gibi. Karşısına geçin ve üzerindeki resimlerden evin tarihiyle ilgili ufak ipuçları çıkarın.

   Bled, Slovenya

   Şehrin dışına çıktıkça rafine bir doğallığa bürünen hayat, Slovenya’nın Bled köyünde mütevazi bir görkeme dönüşüyor. Asırlık çınarların oluşturduğu yeşil örtü, köyün çevresini saran dağlara doğru uzanarak muhteşem bir ambiyans oluşturuyor. Özellikle ilkbahar aylarında uyanan doğanın yarattığı görsel şölen hafızanızda hiç unutamayacağınız kareler bırakıyor. Köyün incisi buzul mavisi sularıyla tüm ilgiyi üzerine çeken Bled Gölü, dağların arasına gizlenip güzelliğini kendine sakladığını sanıyor. Ziyaretçilerine her mevsim benzeri olmayan bir görsel ziyafet yaşatan bu manzaranın iki önemli alamet-i farikası vardır ki bahsettiğimiz tüm bu tevazuya görkemini onlar kazandırır. Birincisi gölün tam ortasında konumlanan Barok mimariye sahip küçük kilisesi. "Dilek Çanı" lakabıyla anılan kiliseden etrafa yayılan her çan sesi köydeki dileklerin gerçekleşmesinde güçlü bir efsaneye sahip. İkincisi ise gölün kıyı yamaçlarına inşa edilmiş, 1004 yılında temel yapısı oluşturulmuş, zamanla Gotik kemerler ve gözetleme kuleleriyle geliştirilmiş Orta Çağ kalesidir. Bu iki yapının Bled Gölü’ne yansıyan tüm güzelliği kıyı hattı boyunca vakit geçiren onlarca ziyaretçi için paha biçilmez bir deneyim yaşatır.

   Hallstat, Avusturya

   Yemyeşil dağların ortasında çarşaf gibi uzanan bir göl ve hemen onun kıyısına kurulmuş, yüksek tepelere sarmaşık edasında uzanan, kartpostal tadında bir köy. Sanki adımınızı her attığınızda onu incitecekmişsiniz hissini uyandıracak narinlikte... Hallstatt’a geldiğinizde dünyadan bir anlığına soyutlanabiliyorsunuz çünkü burasının dünya ile bağdaştırılamayacak kadar özel olduğu bir bakışta anlaşılıyor. Köyün her bir köşesi bambaşka bir cazibe ile sarmalanmış durumda. Meydanı ayrı, mimarisi ayrı, sahili ayrı, gölün üzerine yansıyan silueti bile apayrı bir görsel şov sunuyor. Çam ağaçlarına yaslanmış karakteristik mimarisi tek kelimeyle büyüleyici. Karşılıklı pencerelerin altından akıp giden daracık sokaklar köyün meydanına doğru sizi sürüklerken ufak dükkânlar, kafe ve restoranlar tüm orijinalliğiyle aklınızı başınızdan alıyor. Meydana indiğinizde nefesinizin bir anlığına kesileceğine eminiz. Hallstatt, doğal güzelliğinin yanı sıra büyük bir tuz üretim merkezidir. 7000 yıllık geçmişe sahip tuz madenini mutlaka ziyaret edin. Raylı sisteminde ilerlerken kendinizi hem tünellerin içinde akıp giden bir tarihin hem de lunapark keyfinin içinde bulacaksınız. Dünyanın en eski merdiveni ve dağın içinden geçerek ulaştığınız zirveden izleyeceğiniz eşsiz manzara tek kelimeyle muhteşem.

   Bibury, İngiltere

   Yeşilin binbir tonuyla bezeli doğaya saygıda kusur etmeyen, toprağıyla adeta vals eden, ince işçilikle onurlandırılmış bir köy Bibury. Bölgeye özgü taşlarla yapılan evler, yeşilin ve toprak tonlarının hâkim olduğu doğal örtüye ayrı bir güzellik katıyor. Köyü ikiye bölen Coln Nehri oldukça bereketli. Çünkü içi alabalıklarla dolu. Tabii böyle bir kaynak hünerli eller tarafından mutfakta mutlaka değerlendiriliyor. Taş evlerin arasındaki restoranlarda, geleneksel İngiliz tarifleriyle çeşnilendirilmiş alabalık lezzetinin zirvesine ulaşıyorsunuz. Arlington Row, 500 yıllık bir tarihe sahip köyün içindeki en popüler nokta. Ünlü yazar William Morris’in "İngiltere’nin en güzel köyü" sözü yalnızca bir iltifattan ibaret değil, gören herkes için gerçek bir tespit. İngiliz Pub kültürünün minyatür ve en şirin hâlini bu köyde keşfedebilirsiniz. Benzerlerine göre oldukça sakin ve retro bir havaya sahip olan mekânlardan hiç çıkmak istemeyeceksiniz. Rengârenk küçük vitray camlarla çevrili, sessiz ve huzur dolu St. Mary’s, sadece kilise değil adeta bir hazine. 18. yüzyıldan kalan taş kilisenin mimarisi ders niteliğinde bir güzelliğe sahip. Bibury Trout Farm ise bölgenin en eski yapısı ve işletmesi. Kaz ciğeri oldukça meşhur.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam